Як часто закарпатці хворіють на пневмонію та як від неї уберегтися

Як часто закарпатці хворіють на пневмонію та як від неї уберегтися
Сьогодні, 12 листопада, у світі відзначають Всесвітній день боротьби з пневмонією. Відомо, що щороку в Європі цією недугою хворіють 15 осіб із 1000. В Україні ситуація – не краща. Про те, як часто закарпатці хворіють на пневмонію, чому вона виникає та як можливо від неї уберегтися.

 

На жаль, не кожен з нас розуміє, що таке пневмонія та яку небезпеку несе у собі ця хвороба, тому, розкажіть, будь ласка, що таке пневмонія і чому виникає?

- Пневмонія — це гостре інфекційне захворювання, переважно бактеріального походження. Простіше кажучи - це «запалення легеневої тканини при виникненні фізичних та хімічних факторів, що провокують». Існує кілька типів пневмоній, але найбільше практичне значення має поділ пневмонії все ж на негоспітальну (набуту поза лікувальним закладом) та госпітальну (нозокоміальну, набуту в лікувальному закладі). Найчастіше причиною пневмонії стають бактерії та віруси, рідше - грибки та найпростіші організми.

- Що стосується статистики: чи поширене це захворювання в Україні, та на Закарпатті зокрема?

- Щороку на пневмонію хворіють близько 450 мільйонів людей, 7 відсотків від кількості населення планети. Попри всі можливості новітніх досягнень медицини, пневмонія є одним з найбільш розповсюджених захворювань людини. В Європі на пневмонію в середньому хворіють 15 осіб на 1000. В Україні, за даними академіка Ю. І. Фещенка, на пневмонію хворіють щороку від 40 до 50 тис. осіб. Також по Україні зросла смертність від пневмонії: при позалікарняних пневмоніях вона нині становить 5-15 % випадків.

На Закарпатті рівень захворювання на пневмонію за кілька років теж зріс. У 2014 році було зафіксовано 6 279 випадків хвороби, у 2015 – 6974, у 2016 – 7438.

- З чим це пов'язано?

- У першу чергу з великою кількістю й різноманітністю бактерій та вірусів, а оскільки у людей нерідко буває ослаблений імунітет – захворіти не так вже й важко. Також на це впливає низький рівень життя і частково те, що закарпатці часто люблять займатися самолікуванням. Люди нерідко призначають собі ліки або обирають їх за порадою друзів чи родичів, а до лікаря йдуть вже в останню чергу, коли стає вже зовсім зле. Та й часто люди купують собі антибіотики без призначення лікаря, коли у цьому зовсім немає потреби. Згодом таке неправильне лікування призводить до того, що у хворого розвивається резистентність до антибіотиків. У такому випадку лікувати пацієнта дуже складно. Найбільш вразливими до пневмоній є діти та люди похилого віку та особи з хронічними захворюваннями дихальних шляхів, серцево-судинними хворобами та цукровим діабетом. Саме вони хворіють найчастіше і не надто легко піддаються лікуванню.

- Коли розпочинається «сезон» хвороби на Закарпатті ?

- В основному із настанням холодів, зміною погодних умов. Зазвичай це кінець вересня чи початок жовтня. Та й триває цей період майже до кінця весни.

- Як розпізнати це захворювання і зрозуміти чи вже варто бити на сполох?

- Це дійсно дуже важливо, вчасно запідозрити захворювання. Головні клінічні симптоми - сухий кашель із тенденцією до появи слизового або слизово-гнійного харкотиння, біль у грудях, задишка, підвищення температури, що може сягати і високих цифр, підвищення частоти дихання, озноб, блідість шкірних покровів, загальна слабкість, підвищене потовиділення, втрата апетиту. Якщо усі ці симптоми наростають протягом 3-5 днів - варто йти до лікаря і не затягувати час та не займатися самолікуванням!

Ще одним із найзагрозливіших моментів може бути атипова пневмонія - внаслідок грипу та парагрипу. З чим вже, на жаль, зустрічались і в нашій області й по всій Україні у минулі роки. Тому саме і варто йти на прийом до спеціалістів, які вірно поставлять діагноз і призначать необхідне лікування.

- Як діагностувати пневмонію?

- Основні методи діагностики пневмоній - проведення аускультації (наявність хрипів чи /або крепітації, ослаблене дихання), рентген легень, аналіз крові (лейкоцитоз, нейтрофільний зсув вліво, підвищення ШОЕ, збільшення рівня фібриногену, поява С-реактивного білка).

- Чи потрібна госпіталізація хворим на пневмонію?

- Це питання має вирішити лікар, що первинно оглянув хворого (за правилами це має бути сімейний лікар, чи лікар швидкої допомоги) – і залежно від важкості та перебігу пневмонії - скерувати пацієнта на відповідне лікування. Варто зазначити, що госпіталізація потрібна не всім. При легкому перебігу хвороби, пацієнта лікують в амбулаторному режимі.

- Чи можливо якось вберегтись? Чи є якась профілактика цієї хвороби?

- Фактично запобігти пневмонії неможливо. Але профілактичні заходи існують. У першу чергу - правильне лікування звичайного ГРВІ (гострої респіраторно-вірусної інфекції), що може перерости у пневмонію; збереження імунітету, здоровий спосіб життя, дотримання правил особистої гігієни, заняття спортом. Також варто уникати переохолоджень, відмовитися від шкідливих звичок, правильне харчуватися, вживати достатню кількість вітамінів, а також робити щорічне щеплення від грипу, тому, що пневмонія є частим його ускладненням.

Ольга Беца, Закарпатський Кореспондент 

 

12 листопада 2017р.
-->

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів