Всім, хто бажає глибше пізнати історію Закарпатського краю!

Всім, хто бажає глибше пізнати історію Закарпатського краю!
Всім їм потрібно обов’язково завітати до скансену Закарпатського обласного музею народної архітектури і побуту.

 

Коли починаєш ближче знайомитися з експонатами Закарпатського обласного музею народної архітектури і побуту (ЗОМНАП), то радість і гордість проймає душу – яке багатство закарпатців, духовне й матеріальне, зосередили й оберігають працівники закладу!?

Його показують відвідувачам – юним і старшим, з ним діляться з науковцями, студентами, дослідниками-іноземцями – всіма, хто бажає глибше пізнавати минувшину нашого краю, хто приходить відпочивати до скансену. І не просто відпочивати у музейній тиші, а наповнювати душу небуденною атмосферою минулих століть, пройняти своє єство думами про смисл життя, про майбутнє, яке твоє покоління і час теперішній залишить у спадок нащадкам...

... Та обов'язки дня нинішнього переривають приємні настрої душі і повертають до буденних справ. Тож, із завідуючою відділом експозиції і науково-дослідної роботи ЗОМНАП Вікторією Симкович ведемо мову про надбане останнім часом багатство музею.

- Нинішній рік розпочався для нас дуже плідно, - починає Вікторія Іванівна. – Ми працювали перед тим у селищі Ясіня Рахівського району та його околицях. Загалом зібрано 19 папок зі звітами. Звіти – це описи того, що зібрав етнограф під час експедиції. Кожен досліджує свій напрямок – народну школу, народну медицину, одяг, кулінарію, вівчарство... І так збираються матеріали, які згодом описують і формують у папки. Записують розмови із старожилами на відповідну тематику, фотографують давні речі тощо. Всі записи розшифровують, щоб їх можна було прочитати і надрукувати у журналах "Народознавчі зошити". які видає у Львові Національна академія наук України. Статті нашої тематики стосуються таких розділів, як пісні, традиційні обряди, будівництво, народні промисли тощо.

Нещодавно до музею передали 54 числа журналу "Народознавчі зошити", що охоплюють період з 2006-го по минулий роки. Це справді – велике й глибоке джерело пізнань.

Фонди музею також поповнилися трьома десятками томів профільної літератури. Це насамперед дві книги видатного українця Словаччини Мирослава Сополиги. Зокрема, том "Народна архітектура українців Словаччини", 28-й науковий збірник Музею української культури у Свиднику (Словаччина), третій номер "Наукового збірника Закарпатського музею народного архітектури і побуту" та фотоальбом скансену. А ще - книга директора закладу доцента Василя Коцана "Традиційний народний одяг гуцулів Рахівщини".

До фондів ЗОМНАП станом на квітень надійшло 175 таких експонатів, як інтер'єрна тканина (рушники, плахти, верети), хлібовки – серветки на паску, вишиті сорочки... На Рахівщині закупили головні убори тощо.

Отже, музей справді поповнився надзвичайно цікавими й досить рідкісними сьогодні екпонатами.

Василь НИТКА, Ужгород

На ЗНІМКАХ: ось якими новими експонатами поповнився скансен.

 

27 квітня 2018р.
Çàãðóçêà...

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів

Залишити коментар:

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без будь-яких попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані правоохоронним органам, якщо від них надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати посилання та рекламні повідомлення!

Необхідні поля позначені наступним символом:*