Медична реформа триває: які зміни очікують на закарпатців у 2019?

Медична реформа триває: які зміни очікують на закарпатців у 2019?
Із 1 квітня, як уже повідомлялося, рецепт на препарати за урядовою програмою «Доступні ліки» будуть виписувати сімейні лікарі (або терапевти та педіатри) лише в електронному форматі. Паперових рецептів, таких, як раніше, за цією програмою більше не буде. В окремих випадках лікар за потребою пацієнта електронний рецепт для нього роздруковуватиме. Про це та інше йшлося на сeмінарі «Зміни в систeмі охорони здоров’я. ІІІ квартал 2019: розуміємо та комунікуємо», який наприкінці минулого тижня проходив у Києві.

 

Важливе нововведення: ліки за електронним рецептом за програмою «Доступні ліки» (реімбурсації) можна буде отримати в будь-якій аптеці, яка уклала договір із Національною службою здоров’я України (НСЗУ), незалежно від регіону України. Відтак кошти за такі ліки надходитимуть безпосередньо в аптеки, а не розподілятимуться через державну субвенцію на місцеві бюджети, а тому більше не буде такого, як раніше в багатьох регіонах, що десь вичерпано їх обсяг.

Пацієнт отримуватиме на мобільний телефон рецепт від лікаря із зазначенням не безпосередньо препарату, а лише діючої речовини за міжнародною класифікацією, який представить в обраній ним аптеці. Там йому запропонують на вибір ліки – повністю без оплати чи з частковою оплатою. Якщо пацієнт прийме рішення їх узяти – надасть фармацевту спеціальний пін-код, за яким рецепт буде «закрито», і отримати препарат за ним в іншій аптеці буде вже неможливо. Надалі, із 1 липня, лікарі підписуватимуть електронні рецепти не просто електронним цифровим підписом фізичної особи, а так званим кваліфікованим цифровим підписом надавача послуг, який буде пов’язано з конкретним закладом.

 

Планується, що з 1 січня наступного, 2020 року усі рецептурні ліки будуть реалізовуватися лише при наявності електронного рецепту, який видаватимуть усі, а не лише сімейні лікарі. На семінарі зазначалося, що лікарські засоби, які відпускатимуться лише за рецептом, будуть складати близько 60% з усіх ліків, наявних на ринку. Як і в європейських державах, таким чином намагатимуться протидіяти самолікуванню, до прикладу, невмотивованому вживанню антибіотиків.

 

Ще за рік, із 2021-го, програма «Доступні ліки» поширюватиметься на всі препарати у рамках медичних гарантій і, відповідно, охоплюватиме значно більший перелік засобів від багатьох захворювань. Із травня цього року відомості про електронний рецепт будуть вноситися в електронні медичні картки пацієнтів, які вже проходять тестування. Восени цього року планується, що будуть також запроваджені лише електронні лікарняні. Відтак за лікарняними буде і більш жорсткий контроль, відповідальність, у разі «лівих» лікарняних, нестиме не лише той, хто його отримав, а й лікар, який засвідчив його цифровим підписом.

 

До речі, Національна служба здоров’я України (НСЗУ) визначала ефективність програми «Доступні ліки». Зокрема, як повідомила в.о. начальника відділу роботи з договорами з аптеками департаменту договірної роботи та моніторингу Ірина Ліштаба, загальнонаціональне дослідження «Індекс здоров’я. Україна-2018» засвідчило: за програмою «Доступні ліки» 47% пацієнтів отримали їх безоплатно, 53% – з невеликою доплатою. Щодо ролі лікарів, дослідження виявило: 86% медиків запропонували своїм пацієнтам скористатися програмою, 12% не запропонували, хоча пацієнти мали на це право і в 2% випадків на доступі до програми наполягли самі пацієнти. 

 

Джерело: прес-служба Ужгородської міської ради.

 

26 березня 2019р.
Çàãðóçêà...

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів

Залишити коментар:

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без будь-яких попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані правоохоронним органам, якщо від них надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати посилання та рекламні повідомлення!

Необхідні поля позначені наступним символом:*