Марія Бадида про дарунки, нерухомість, військовий збір та вихід на пенсію...

Цього тижня у прес-центрі газети «НЕДІЛЯ»  відбулася  пряма телефонна лінія начальника ДПІ Ужгорода Марії  Петрівни Бадиди з мешканцями обласного центру Закарпаття.

 

Підприємці та мешканці міста  мали змогу зателефонувати  й  отримати вичерпну відповідь від Марії Петрівни на свої  запитання.

Як відомо, останнім часом в Україні щороку вносяться зміни до Податкового кодексу України. Безперечно, цього року не тільки внесено податкові нововведення в податкове законодавство, але  й урядом задекларовано реформування податкової системи України. Відповідно внесено суттєві зміни в Податковий кодекс, які стосуються майже кожного виду податків. Окрім того із 22-х затверджено 9 видів податків і зборів: окремі зі старих об’єднано. Нові вбирають декілька видів податків і зборів, які існували до 1 січня 2015 року.

У час спілкування  начальник ДПІ Ужгорода зазначила, що, із введенням податку на нерухоме майно (комерційне та житлове), нинішня система оподаткування торкнулася кожного громадянина України. Безумовно, багато є змін і по акцизному податку. З 1 липня також буде запроваджено повне електронне адміністрування податку на додану вартість. Тому з 1 січня по 1 липня цього року податкова інспекція працює в «проектному пілоті»: на рівні державної фіскальної служби України і Державного казначейства платникам податку відкриваються рахунки в електронному виді. Відповідно у режимі онлайн має проходити реєстрація податкових накладних тощо. Є зміни по спрощеній системі оподаткування, тобто по єдиному податку. Зміни є і по сплаті за землю. На сьогодні введена нова грошова оцінка землі.

Після переліку цьогорічних змін в податковому законодавстві, Марія Бадида упродовж години відповідала  на запитання закарпатців, які телефонували  у прес-центр газети «Неділя».

Маріє Петрівно, якщо мати подарувала дочці хату, то чи оподатковується таке дарування будинку?

– Як відомо, відповідно до закону про оподаткування, державне мито і податку з доходів фізичних осіб, якщо проходить договір зміни або договір дарування по першій лінії спорідненості, то відповідно від податку з доходів фізичних осіб такі особи звільняються. Якщо дані договори проходитимуть по другій лінії спорідненості, то вже потрібно сплачувати на загальних підставах податок з доходів фізичних осіб.

Пані Маріє, мене цікавить наступне питання: чи є зміни в процесах відкриття та закриття підприємницької діяльності?

– Нових змін практично немає. Як відомо, раніше чимало проблем було із закриттям підприємницької діяльності. Тому що термін закриття становив 60 днів для суб’єктів підприємницької діяльності. Скажімо, фізична особа – підприємець подавав заяву, що він хоче припинити підприємницьку діяльність. Він протягом 60 днів знаходився у державному реєстрі. За цей час фізична особа зверталася в інші органи, закривала рахунки, якщо мала у банках, у податковій службі здавала свідоцтво платника єдиного податку чи свідоцтво платника ПДВ, якщо вона була його платником. Тільки через 60 днів підприємцю проводили перевірку і він виходив з державного реєстру.

На сьогодні внесені зміни, що в той же день, коли підприємець звернувся до реєстратора про припинення підприємницької діяльності, реєстратор в автоматичному режимі припиняє підприємницьку діяльність і повідомляє про це усі відповідні органи.

Аналогічна процедура і під час відкриття підприємницької діяльності.

Розкажіть, будь ласка, детальніше про податок на нерухомість?

– Що стосується нерухомості, то на житло громадянина особи сплачуватимуть податок з 1 січня 2016 року.

Цьогоріч громадяни з 1 січня сплачують податок на нерухоме майно, яке використовується в комерційній діяльності. Ставки податку, відповідно до внесених змін, по нерухомості були визначені в розмірі: нерухомість під житлом – 0,4% до розміру мінімальної заробітної плати за 1 кв.м., те що знаходиться під об’єктами нежитлової нерухомості (готелі, офіси тощо) – 0,2%, що знаходиться під казино, ігровим бізнесом – 2%, інші будівлі – 0,2%.

Тобто з 1 січня 2016 року громадяни за житлову нерухомість сплачуватимуть 0,4% від розміру мінімальної заробітної плати: для квартир площа яких вище 60 кв.м., для будинків, дач – вище 120 кв.м. Сюди враховується все: квартира, гараж, дача. Із різниці, яка перевищує розмір законодавчо встановленої житлової площі громадянин має сплатити податок на нерухомість.

– Маріє Петрівно, у мене питання, що стосується ІІІ групи платників податків. Чи дійсно цього року дані підприємці у своїй діяльності мають використовувати РРО?

– Для ІІІ групи платників податків, які перебувають  на спрощеній системі, на єдиному податку, з 1 липня цього року обов’язкове ведення розрахунків через РРО. Для суб’єктів підприємницької діяльності, що знаходяться у ІІ групі – з 1 січня 2016 року.

– Пані Маріє, у мене питання до Вас щодо військового збору. Із березня минулого року він утримувався із заробітної плати. Відповідно до нового законодавства, з 1 січня він буде стягуватися із усього доходу? Де він має вказуватися у звітності?

– Дякую за запитання. Як відомо, військовий збір є тимчасовим видом податку, який був введений в минулому році. Відповідно до закону про військовий збір, він мав сплачуватися до 1 січня 2015 року. Але у зв’язку з тим, що й надалі існує проблемна ситуація на сході країни, до нього внесено зміни. Через те, що потрібно акумулювати кошти для Міністерства оборони, військовий збір продовжили до 1 січня 2016 року. Таким чином, протягом 2015 року всі суб’єкти підприємницької діяльності повинні 1,5% із нарахованого фонду оплати праці перераховувати до державного бюджету кошти військового збору. Це не стосується доходу підприємця.

– Маріє Петрівно, а чи можна вийти на пенсію в 55 років, якщо твій трудовий стаж становить тільки 20 років?

– Вихід на пенсію проводиться через пенсійні органи. Але, відповідно до внесених змін, жінки, яким виповнилося 55 років, можуть виходити на пенсію, при умові наявності соціального стажу 30 років.

– Пані Маріє, якщо особи є платниками єдиного податку (ІІІ група), чи повинні вони окрім податкової звітності здавати декларацію про доходи?

– Ні. Відомо, що з нового року на ІІІ групі мають право перебувати підприємці, в яких обсяг доходу складає 20 мільйонів на рік і вони сплачують 2% з доходів, якщо вони є платниками ПДВ. Якщо вони не є платниками ПДВ, то сума сплати становить 4%. Такі підприємці мають право мати  необмежену кількість найманих працівників. Вони тільки подають звіт щоквартально  і сплачують податок.

– Маріє Петрівно, що означає зареєструвати трудовий договір із працівником у податковій інспекції? Я була в центрі зайнятості, мені сказали, що сам договір складається у довільній формі і потім повідомляється про це податкову інспекцію.

– Ви подаєте звітність по єдиному соціальному внеску щомісячно. До цієї звітності по єдиному соціальному внеску  є такий додаток №5. У цьому додатку до звітності, яку ви представляти до 20 лютого за січень, ви зобов’язані вказати всі трудові угоди, які ви здійснили за місяць.   

– Скажіть, будь ласка, як прозвітуватися за військовий збір, оплачений у минулому році?

– Військовий збір – це не добровільна сплата. Це податок, який введений у 2014 році і продовжений до 1 січня 2016 року. Він є обов’язковим для всіх юридичних, фізичних осіб, які здійснюють виплати заробітної плати як собі (приватний підприємець), так і найманим працівникам. Із нарахованої суми оплати праці підприємець зобов’язаний разом з усіма іншими видами податків і зборів провести нарахування 1,5% військового збору і обов’язково перерахувати його до бюджету по класифікації військовий збір.

– Пані Маріє, чи зобов’язані платники на загальній системі оподаткування сплачувати мінімальний страховий платіж єдиного соціального внеску, якщо вони не здійснюють діяльність?

 – Якщо суб’єкт підприємництва, який не здійснює діяльність, не проводить ніякого нарахування і  не має ніякого руху коштів: ні готівкою, ні по рахункам, він не має проводити ніякі  відрахування.

– Чи є якісь пільги для батьків, діти яких навчаються у вищих навчальних закладах на платній основі?

— Батьки таких дітей мають, як і мали, право на податковий кредит. Це мають бути працюючі батьки. Вони мають також сплачувати податок з доходів фізичних осіб.

Зазначу, що у час спілкування, начальник ДПІ Ужгорода Марія  Петрівна Бадида зауважила і на те, що податкова система України розвивається в тому напрямку, коли усі доходи кожного громадянина оподатковуватимуться. Із цього і буде формуватися бюджет нашої країни. Однак наразі існує багато питань і технічних проблем, які потребують вдосконалення, пише Т. Горянка.

 

06 лютого 2015р.
-->

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів