В Ужгороді запропонували рішення, як зберегти воду в Карпатах

Зокрема, під час акції презентували документальний фільм Штефана Вальо про причини обезводнення Карпат. Дослідник також поділився своїм баченням, як запобігти зникненню води й сповільнити глобальне потепління. А кандидат біологічних наук Олександр Бокотей розповів про діяльність комісії у справах екології, що діє при Мукачівській греко-католицькій єпархії.
Дослідник зі Словаччини, який вже кілька десятиліть живе і працює у Перечині, Штефан Вальо після показу документального фільму презентував свої спостереження та розрахунки, чому так швидко зникає вода в Карпатах і по всій Європі. Він вважає, що основною проблемою є те, що збита земля не утримує вологу і опади стрімко стікають по лісових дорогах і ярах вниз. Він провів експерименти й побачив, що якщо культивувати, спушувати гірські дороги, які вже не використовуються, то вода буде затримуватися у ґрунті. Відтак не буде катастрофічних повеней на низовині й засух після них. Також Штефан Вальо розробив технологію, як затримувати воду у водовідводних канавах при дорогах.
Свої дослідження він самостійно поволі втілює на лісових дорогах у Карпатах. Але вже має досвід державного замовлення на рекультивацію лісових доріг у Словаччині. Проте Штефан Вальо переконаний, що для системного впливу на глобальне потепління треба, щоб така практика використовувалась в усьому світі. Тому він активно пропагує свої дослідження-спостереження навіть попри опір кліматологів.
За словами біолога Олександра Бокотея, понад 300 років тому Карпатський регіон і Закарпаття зокрема було густо помережано водними артеріями, а люди активно осушували території для господарських потреб. Тому поступово змінювався клімат, рослинний і тваринний світи. Зараз теж природа зазнає великих втручань влади, бізнесу тощо, тому ми на власні очі можемо бачити, як буквально з року в рік міліють річки, зникає вода в колодязях і гірських джерелах.
Серед справ, на які намагається впливати комісія у справах екології, науковець назвав заборону використання пластикових квітів на цвинтарях, заборону спалювання автомобільних шин на Великдень, виступи проти спалювання сухої трави та продажів первоцвітів. Також церква стає в оборону природних екосистем, зокрема проти варварської вирубки лісів, спорудження міні-ГЕС на річках, проти спорудження вітряків на Боржавському хребті. Разом із науковцями церква висловлюється проти побудови величезного курорту Свидовця, бо саме цей регіон є найбільш вологим. Вони пропонують розвивати менші курорти в різних місцях, а не будувати один гігант.
До теми
- Унікальну операцію провели у Клінічній лікарні планового лікування в Ужгороді
- Ужгородців закликають долучитися до обговорень про перейменування однієї з вулиць на честь ректора Закарпатської академії мистецтв Івана Небесника
- У 2024 році в Ужгороді від туберкульозу померли 16 людей. Медики наголошують: ця хвороба виліковна, якщо вчасно її діагностувати
- Сакура в кадрі: благодійний фотоконкурс стартував в Ужгороді
- Соціальні майстерні БФ "Карітас–Ужгород" допомагають людям з ментальною інвалідністю
- Жінок, які чекають чоловіків з війни, запрошують в Ужгороді на захід з емоційної та психологічної підтримки
- Якість повітря в Ужгороді моніторять у лабораторії спостережень Закарпатського гідрометцентру
- «Наша Файта» в кіно: чи на часі мультфільми під час війни?
- У січні в Ужгороді народилося 201 маля — вага найменшого 930 грамів
- В Ужгородській міськраді проаналізували епідемічну ситуацію: захворюваність на ГРВІ, грипу і COVID-19 зростає
- У закарпатському облмуздрамтеатрі запрацювала дитяча театральна студія
- Ужгородський батальйон ТрО потребує патріотів, які бажають стати на захист Батьківщини поруч з побратимами-закарпатцями
- Як у Закарпатській обласній клінічні лікарні ім. Андрія Новака протезують захисників України
- В Ужгороді минулого року соціальні працівники отримали 382 повідомлення про факти домашнього насильства
- Загальнонаціональна хвилина мовчання: в Ужгороді двічі на тиждень проводитимуть акцію пам'яті полеглих Героїв
- В ужгородській кав’ярні військових безкоштовно пригощають кавою
- Солдат ламається не на війні, а коли вертається назад - автор «Історії, яку варто почути» Євген Дубровський
- Графік святкових богослужінь до свята Богоявлення (Хрещення Господнього) та освячення води 2025 року в Ужгороді
- В Ужгороді вже понад 70 мініскульптурок. Як все починалося і скільки встановлені без спеціальних дозволів
- В Ужгороді у новорічну ніч народилося двоє дівчаток та хлопчик
До цієї новини немає коментарів