Віднайдені підвали на Поштовій в Ужгороді: що це і які перспективи?
ЩО ТРАПИЛОСЯ?
01 липня у центрі Ужгорода на пл. Поштовій, 4а під час будівельних робіт віднайшли підвали, шириною близько трьох метрів та заввишки до двох. Місцеві мешканці одразу почали обговорювати версії щодо імовірного призначення підвалів: хтось припускав, що вони належали закладу "Пивний дім", використовувалися для зберігання вина, хтось висував здогадки, що підвали є підземними ходами до найближчих будівель – колишнього жупанату чи "Совиного гнізда".
На місці почала термінову роботу "Рятівна археологічна служба" Інституту археології НАН України, однак остаточних висновків поки не роблять навіть експерти. Під час робіт на будмайданчику здійснював нагляд археолог, представник "Рятівної служби" Йосип Кобаль, який слідкував за ходом робіт.
А ЦЕ ЗАКОННО?
Після виявлення входу в підвали за приписом управління державного архітектурно-будівельного контролю Ужгородської міської ради будівництво призупинили, знахідку обстежили фахівці "Рятівної археологічної служби" та щодо дальшого ведення земляних робіт нульового циклу не заперечили. Також експерти прогнозували подальші знахідки на території будівницва – невдовзі так і сталося.
Як зауважують у міськраді, наразі триває позапланова перевірка виконавчої та проєктної документації щодо цього будівництва. Висновки щодо законності робіт будуть після завершення перевірки.
"Забудовник розробляв проектно-кошторисну документацію у 2015 році, отримував дозвільні документи, а саме містобудівні умови і обмеження, у 2016-му. Межі історичного ареалу Ужгорода були затверджені Міністерством культури у 2016 році. Тобто тоді ці питання навіть не порушували. Зараз триває перевірка щодо законності будівництва, а забудовнику порекомендували відправити відповідні проектні рішення до Мінкульту на погодження", – розповів головний архітектор міста Олег Боршовський.
Наразі забудовник звернувся до Міністерства культури для погодження оновленого проєкту забудови з урахуванням знахідки.
ЩО ТАМ РОБЛЯТЬ ЗАРАЗ?
Начальниця відділу державного архітектурно-будівельного контролю Ужгородської міської ради Олександра Зотова зауважує, що для ведення робіт навіть знайшли спеціальну техніку (будівельний кран), який буде встановлено виключно в центрі будмаданчику, щоб не виникало загрози зсуву ґрунту.
Із виявленням другого входу до підвалу будівництво знову призупинили. Однак ситуація патова: археологи зможуть надати остаточні експертні висновки лише після того, як повністю завершаться земляні роботи, тобто завершиться риття котловану.
Зараз, відповідно до проєкту щодо забезпечення безпеки, територію укріпили бетонними плитами щоб у разі дощів не зсунувся грунт.
ЩО КАЖУТЬ АРХЕОЛОГИ?
За попередніми висновками археологів, знахідка не має історичного та культурного значення: підвал для господарських потреб був збудований приблизно у ХІХ столітті і відносився до будинку, який зруйнували в роки Другої світової війни.
Як триватиме будівництво далі, вирішуватимуть на основі висновків археологів: відповідно, якщо на це будуть підстави, знахідку можуть реставрувати, законсервувати тощо.
"Сам забудовник зацікавлений, щоб підвал зберегти і зробити його особливою родзинкою нашого міста. Він усіляко підтримує археологічні роботи. До слова, він і сповістив про знахідку", – додає Олег Боршовський.
Ксенія Шокіна спеціально для Uzhgorod.net.ua
Читайте наші найцікавіші новини також у Інстаграмі та Телеграмі
До теми
- Професор Сергій Федака презентував в Ужгороді три завершальні томи «Історії України»
- До свята Миколая: 5 грудня у скансені відкриється обласна виставка-конкурс дитячого малюнка вихованців мистецьких шкіл
- В Ужгородському скансені із вівторка, 3 грудня, діятиме резиденція святого Миколая
- Понад 70 осіб з інвалідністю представили свою творчість на фестивалі «Барви життя» в Ужгороді
- Завтра, 2 грудня, в Ужгороді покажуть 3 документальні фільми в межах проєкту «Сила правди»
- "Своя сорочка" - виставка вишиванок відкриється вже наступного тижня в Ужгороді
- Мультимедійне «Королевське Євангеліє» презентували в Обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького
- Перший том «Персональної справи Івана Чендея» презентували в Ужгороді
- Мультимедійну версію “Королевського Євангелія” покажуть сьогодні в Ужгородському замку
- «Письменник за прилавком»: із поціновувачами літератури зустрівся романіст-прозаїк Іван Корпанець
- Закарпатський обласний краєзнавчий музей отримав від угорських колег експозиційне і фондове устаткування
- В Ужгороді відбудеться концерт Академічного камерного хору «Кантус»
- В Ужгороді стартувала акція «Письменник за прилавком»
- В Ужгороді презентують видання «Персональна справа Івана Чендея: історія роману “Птахи полишають гнізда…”»
- В Ужгороді відбудеться традиційна акція «Письменник за прилавком»
- У суботу в Ужгороді презентують дитячу повість «Фортель і Мімі»
- На Закарпатті оцифрували одну з найстаріших церков України - Горянську ротонду
- В Ужгороді триває фестиваль “Музичне сузір’я Закарпаття”
- Протягом двох тижнів у галереї "Ужгород" можна переглянути виставку робіт заслуженої художниці України Надії Дідик
- Казковий дивосвіт і розмай творчостід емонструє ювілейна виставка Людмили Губаль
До цієї новини немає коментарів