В Ужгороді планують погодити міську цільову Програму розвитку української мови (ФОТО)

В Ужгороді планують погодити міську цільову Програму розвитку української мови (ФОТО)
В Ужгороді на одному з ближчих засідань виконкому планують погодити міську цільову Програму розвитку української мови в усіх сферах суспільного життя Ужгородської міської територіальної громади на 2023-2025 роки. Згодом програму затвердять на сесії міської ради.

 

Про це йшлося під час зустрічі міського голови Богдана Андріїва, секретаря міської ради Арсена Мелкумяна, заступника міського голови, який курує, зокрема, освітній напрям, Василя Пинзеника, начальниці управління освіти міськради Наталії Баранюк  із Уповноваженим із захисту державної мови Тарасом Кременем та професоркою УжНУ, експерткою офісу Верховного комісара ОБСЄ у справах національних меншин Галиною Шумицькою.

Повномасштабне вторгнення росії кардинально змінило мовну ситуацію в Україні, зазначив мовний омбудсмен. Сьогодні підтримка української мови як державної сягнула максимального рівня за всі роки Незалежності, і роботу в цьому напрямі потрібно продовжувати, зазначив Тарас Кремінь.

Нагадав, що із 1 вересня 2023 року не менше 20% навчального часу у 5-их класах повинно викладатися українською мовою із поступовим збільшенням її обсягу, щоб у 9-му класі досягти позначки не менше 40% предметів, які вивчаються державною мовою. Питання важливе для шкіл, де навчаються представники національних меншин, тому, крім державної підтримки, має бути увага до цього питання і на місцевих рівнях, підкреслив Тарас Кремінь.

В Ужгороді функціонують навчальні заклади, де освітній процес донедавна здійснювався переважно угорською та словацькою мовами. Спеціалізована школа І-ІІІ ст. №3, яка забезпечувала вивчення російської мови як мови національної меншини, прийняла рішення про перехід на навчання виключно державною мовою, розповіла Наталія Баранюк.

Питання врегулювання мовної ситуації в прикордонних регіонах, і на Закарпатті зокрема, потребує пильної уваги як держави, так і органів місцевої влади, додала Галина Шумицька, дослідниця мовнополітичної ситуації на Закарпатті за роки Незалежності України. Цим не можна нехтувати, аби не зіграти на руку окремим «лідерам» думок, які звично використовують мовне питання у власних політичних цілях. Варто проводити широку роз’яснювальну кампанію, зокрема із залученням ЗМІ, щоб пояснювати норми мовного закону, не залишати місця для маніпуляцій.

Богдан Андріїв наголосив, що впровадження міської цільової програми, яку розробило управління освіти міської ради спільно із управлінням у справах культури, молоді та спорту, сприятиме зміцненню статусу української мови як державної, допоможе, зокрема, розширити мережу курсів із вивчення української мови (у тому числі онлайн), залучати до співпраці молодь. Висловив переконання, що документ підтримають як члени виконкому, так і депутати у сесійній залі.

Ужгородська міська рада

 

04 квітня 2023р.
-->

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів