Закарпатські підприємці заробляють на імпортних продуктах

Високі ціни та малі зарплати змушують українців їхати за продовольством за кордон. У Держприкордонслужбі Західного регіону фіксують різке збільшення спроб ввезення продуктів (м’ясо, цукор, кава, вино, горілка, овочі і фрукти). Більше всього намагаються завезти невеликими партіями (до 300 кг) м’ясо, переважно, з Польщі.

 

А от вино та горілку закуповують у Румунії, Молдові та Угорщині. Кава, овочі та фрукти найчастіше доводиться вилучати на українсько-угорській ділянці кордону, інформують прикордонники.


Таке імпортне харчове навала суперечить даним Державного комітету статистики, який звітує, що в січні 2010 року зростання обсягів сільськогосподарського виробництва з року в рік становив 5,4%.

Вигідність зарубіжних "шопінг-турів" підтверджують жителі прикордонних територій західної України. Так, приватний підприємець Михайло із Закарпаття вже кілька років годує чеськими ковбасами не тільки свою родину, а й кілька навколишніх сіл, адже завозить продукти з Чехії у власний продуктовий магазин. Закупівлі за кордоном, стверджує він, значно дешевше, а для того, щоб покрити досить значні витрати на дорогу, мешканець Закарпаття додатково заробляє на тому, що везе до Чехії різноробочих. У цілому привозить з цієї країни дуже різноманітні групи продуктів - від круп і макаронів до ковбас.

Звичайно, чеська ціна на продукцію відіграє визначальну роль, тому підприємець і їздить за нею так далеко. Проте якість чеського продукту теж приваблює покупців. Тим більше, що завжди хочеться спробувати чогось, так би мовити, ексклюзивного - тому за рахунок закупівель в Чехії закарпатський підприємець досить легко долає конкуренцію, яку складають йому численні магазини в його районі, власники деяких навіть просять завозити і їм деякі імпортні товари. І треба зазначити, що такий імпорт був економічно виправданим ще навіть кілька років тому, а з тотальним подорожчанням продуктів у нашій країні стане ще більш актуальним, припускають закарпатські підприємці.

Аналітики стверджують, що імпорт овочів обумовлено низкою об’єктивних причин. Причина перша - брак овочевих сховищ. "Не кожне господарство може дозволити собі створити сучасне овочеве сховище", - говорить він, тому що вартість кредитів мінімум 20%. Тому певна частина зібраного врожаю восени просто перегнила. Причина друга - багато теплиць купують газ, а його складова у собівартості продукції - 50%, говорить експерт. Тому ціни таких тепличних овочів де-не-де можуть бути і вище, ніж турецьких або марокканських, де клімат значно тепліше.

За словами заступника директора Державного департаменту з питань адаптації законодавства, начальника управління правового забезпечення європейської інтеграції Міністерства юстиції України Тараса Качки, овочівництво і садівництво - хворобливі пункти переговорного процесу. Справа в тому, що в ЄС діє система вхідних цін щодо завезення овочів і фруктів.

"Система настільки складна, що кожен день на національному рівні ЄС приймає регламент з визначенням середньозважених цін на фрукти та овочі, і відповідно до нього вираховується формула мита, яка залежить від ціни контракту. Чим нижче ціна контракту, тим вище мито. Тобто, ця система де-факто створює стовідсотковий бар’єр для експорту фруктів і овочів у ЄС ", - говорить Качка.

Якщо вхідні ціни збережуться, то українські овочі мають небагато шансів потрапити на прилавки європейських магазинів, пояснює він. Однак чиновник сподівається, що це питання вдасться вирішити в ході подальших переговорів.

День

 

17 березня 2010р.
-->

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів