Висновки спеціалістів: газова трагедія в Ужгороді може повторитися...

....газ місту повернули, а ось упевненості в безпечному завтрашньому дні – позбавили...

 

Газ в обласному центрі Закарпаття увімкнули, але питання до газовиків та мерії залишилися.

Смерть жінки, підірваний авторитет міської влади та страх перед комунальною системою. Саме такими стали підсумки аварії, яка трапилася минулого тижня в Ужгороді і прикувала увагу не тільки мешканців краю, а й усієї країни. Практично тиждень місто та район жили без газу, харчувалися за допомогою електроплит та мікрохвильовок, милися в холодній воді й шукали в магазинах дефіцитний хліб. А ще чекали газовиків як манни небесної. Адже вони практично щодня обіцяли, що прийдуть і повернуть їм блакитне паливо, а з ним – нормальне життя…

Вибух коштував життя бармена

Власне, хто б які збитки від аварії не підраховував, але найболючіша втрата міста – це смерть людини. Бармен горезвісного кафе "Шериф", біля якого стався вибух, 4 вересня померла. Як повідомив начальник управління охорони здоров’я Закарпатської ОДА Роман ШНІЦЕР, жінці надавалася вся необхідна допомога, проте факт, що опіками було вражено 90% тіла, применшував шанси на виживання. Крім того, вона отримала ще й опіки дихальних шляхів. На жаль, ці діагнози виявилися несумісними з життям… Стан двох інших постраждалих стабільний. Як повідомив головний лікар Закарпатської обласної клінічної лікарні Юрій ЯЦИНА, молоді чоловіки наразі перебувають на лікуванні в опіковому відділенні. За три тижні, якщо лікування проходитиме добре, можна буде говорити про їхню виписку.

Що стосується газу, то його деякі ужгородці чекали тиждень. Міські чиновники та газовики обіцяли подати якомога швидше, проте вийшло як завжди. За інформацією управління МНС України у Закарпатській області та "Закарпатгазу", тільки 6 вересня вдалося відновити газопостачання всім абонентам міста. Це стосується і населених пунктів Ужгородського району, що постраждали через вибух.

Газ підключали неіснуючі газовики?

Проте газ підключили, а запитання залишилися. Причому як до газовиків, так і до міської влади. Зокрема ужгородців хвилювало: чому через одну аварію довелося відключати все місто? Хіба в Ужгороді не існує ніяких вентилів, щоб перекрити газ, наприклад, в одному районі? У відповідь на це голова правління ВАТ "Закарпатгаз" Юрій РИБАЧОК під час наради в ОДА заявив: вважає своє рішення про відключення Ужгорода та 26 прилеглих сіл від газу правильним і зробив би так навіть узимку. "Підземні комунікації під маленьким Ужгородом – як павутина, а газ ними почав розповсюджуватися швидко, тому треба було приймати миттєве рішення", – пояснив він. І додав: "Могла статися масова трагедія, якої не бачив світ".

Здивувала мешканців міста і позиція газовиків із приводу включення блакитного палива кожному індивідуально. Як ішлося в численних повідомленнях, кожен ужгородець мав бути вдома на ту мить, коли газовики підключатимуть блакитне паливо. Інакші варіанти не приймаються: якщо ви на роботі, то хай вас відпускають за свій рахунок, якщо на навчанні – пропустіть його. Вже не кажемо, якщо ви у відрядженні чи, не дай Боже, у лікарні. Не виконаєте цієї умови, запевняли у ВАТ "Закарпатгаз", блакитного палива нікому не бачити.

Але найцікавіше, що це попередження у багатьох випадках виявилося… марним. "Закарпатка" знайшла чимало свідчень, що людям підключали газ за їх відсутності. Як розповіла мешканка будинку на проспекті Свободи Емілія Василівна, газовики до неї приходили, коли її не було вдома, тому газ включила… самостійно. "Що мені бігати тепер за ними? Прийшла, включила плиту, та і все", – запевнила вона. Та сама ситуація і в Тетяни, яка проживає в мікрорайоні "Доманинці". В її будинку вза-галі нікого не було, а газ таки увімкнули. "Пішла в справах, повернулася, а газ уже є", – дивувалася жінка. Більше того, Ірина, мешканка будинку на вулиці Руській, поблизу якої стався вибух, розповіла: їх попередили, що газовики прийдуть у неділю, однак цілий день марно прочекали. А коли знову передзвонили до "Закарпатгазу", там їм дуже доступно пояснили: вмикайте самі, ніхто не прийде. І таких прикладів по місту чимало. Питання – для чого тоді було так "напружувати" людей?

Щоправда, у "Закарпатгазі", куди звернувся за коментарем автор матеріалу, відповіли: це все брехня! Як стверджує прес-секретар ВАТ "Закарпатгаз" Аніта ЛИСАК, їхні працівники йшли до кожної оселі й бути такого не може, щоби хтось умикав газ самостійно без фахівців. "Інформація про те, що газовики не приходили – це якийсь наклеп", – запевнила вона. Що ж, у кожного своя правда…

Крім того, як стало відомо "Закарпатці", газовики почали ув’язувати підключення газу із аспектами встановлення автономного опалення, а також із боргами: траплялися випадки, коли їхні бригади висловлювали намір запломбувати підвідні до будинку мережі через борги в кількох квартирах. У газовій службі це також спростували, мовляв, вони не подавали блакитне паливо лише тим квартирам, у яких газ був відключений ще раніше. Всім іншим – вмикали без проблем. Не будемо сперечатися. Як то кажуть, підключили, і на тому спасибі…

У місті незаконно риють землю по 3-4 рази на день

Існує низка питань після вибуху і до ужгородської влади. Зокрема, чому не евакуювали людей із прилеглих вулиць після аварії? Хто дозволив просто так розрити дорогу? Та хто відшкодує всі збитки, завдані місту?

Міський голова Ужгорода Віктор ПОГОРЕЛОВ у прямому ефірі на телеканалі "Тиса-1" відповів на ці питання журналісту "Закарпатки". Він каже, що в евакуації не було необхідності. "Ми планували це зробити, але через кілька годин після аварії керівництво "Закарпатгазу" запевнило, що такої потреби немає", – зазначив мер. Щодо збитків, то вони ще не підраховані. "Хто за це все буде платити? Кожна служба окремо: газовики за свою ділянку роботи, електрики – за свою, а ми – за свою". Щоправда, поки ніхто гроші з кишені не витягує, адже той самий шмат дороги, де стався витік газу, досі залишається розритим.

До речі, про несанкціоновані "розкопки" в місті. Мер шокував телеглядачів, повідомивши, що вони є, були і, скоріше за все, будуть і надалі. "Це справжня проблема. У нас за день незаконно риють по 3-4 рази", – заявив він. І зазначив, що без погодження із мерією в Ужгороді копають і самі газовики – так, нині залишили "сліди" своєї праці на вулиці Перемоги (біля кладовища). За словами Віктора Погорелова, міська влада просто не має такої кількості людей, котрі б змогли проконтролювати, хто, де, і з чийого дозволу копає. Хоча при цьому виникає питання – а для чого існує муніципальна поліція чи як її там? Водночас очільник міста висловив сподівання, що надзвичайна ситуація на вул. Анкундінова стане уроком для всіх організацій, що проводять земляні роботи без погодження. Проте гарантій, що трагедія не повториться, нема…

Отже, газ місту повернули, а ось упевненості в безпечному завтрашньому дні – позбавили. Хочеться вірити, що мерія, газовики, різні підрядники і самі ужгородці зробили з цієї події висновки. Інакше ще багато ночей мешканці міста не будуть спокійно спати, побачивши біля свого дому розриту яму та працівників, які там щось роблять…

Денис ФАЗЕКАШ, "Закарпатська правда"

 

12 вересня 2011р.
-->

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів