Чим небезпечний для закарпатців новий Закон про багатоповерхівки?

Нинішня надкорумпована влада в односторонньому порядку вирішила більше не підтримувати житловий фонд держави і переклала витрати на простих людей.

 

Так, народні обранці на днях скасували традиційні житлово-комунальні господарства і запропонували нові принципи управління багатоквартирними будинками.

Втім, багато експертів вже зійшлися на тому, що єдина новація закону полягає в тому, що держава переклала витрати на утримання зведених за радянських часів будинків на плечі іх мешканців, натомість нічого не інвестуючи в оновлення житлофонду.

Таким чином, законопроект №1565 «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» вже встиг одержати промовисті відгуки та побути розкритикованим, пише «Кореспондент».

То хто ж у домі хазяїн?

Новим документом вводиться поняття «багатоквартирний будинок» - це житловий будинок, в якому розташовано три та більше квартир.

Усіх власників квартир в такому будинку вважатимуть співвласниками будинку (його приміщень, технічних мереж та обладнання) і земельної ділянки, на якій він розташований.

Мешканці можуть розпоряджатися своїм спільним майном у три способи:

- за допомогою загальних зборів співвласників квартир;

- шляхом створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ);

- винайнявши управителя/керуючого.

Відповідно до закону управитель/керуючий - це фізична особа - підприємець чи юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, який за договором зі співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт будинку та належні умови проживання.

Водночас для традиційних ОСББ змінюється пропорційність щодо кількості голосів під час голосування на зборах. Якщо раніше у кожного власника був лише один голос, то тепер кількість голосів залежатиме від площі його житла.

Які ж переваги закону?

Долю кожного окремого будинку за новим законом відтепер фактично вирішуватимуть його мешканці. Одним з найпозитивніших моментів експерти називають відсторонення від роботи ЖЕКів, які за роки свого існування вже достатньо себе дискредитували.

Тепер громадяни вільні обирати: можуть робити все самотужки, приєднатися до ОСББ чи винайняти керівну компанію, яка опікуватиметься тим, що досі мали робити ЖЕКи.

Законодавче врегулювання відносин між мешканцями будинку та експлуатаційною компанією, по-перше, розмежує права і обов'язки всіх сторін, по-друге, надасть можливість мешканцям впливати, наприклад, на вибір правління ОСББ, ініціювати проведення робіт з утеплення чи ремонту будинку, впливати на формування бюджету з утримання будинку та ОСББ.

Юристи  у свою чергу вважають, що в закон обов'язково ще внесуть поправки або ухвалять інші підзаконні акти, які роз'яснятимуть нововведення. Вони звертають увагу на те, що ідея з об'єднанням співвласників будинків сама по собі хороша, але лише за умови, що ОСББ працюють успішно і прозоро.

На закон довго чекали, він дуже необхідний, враховуючи ту ситуацію, що склалася в житлово-комунальному господарстві України. Однак він містить низку нюансів, про які необхідно знати власникам квартир, які відтепер стануть і співвласниками будинків, хочуть вони того чи ні, - зазначають юристи.

Які ж недоліки закону?

Головний момент, на який звертають увагу юристи, - це те, що впродовж року мешканці багатоквартирних будинків зобов'язані створити об'єднання власників багатоквартирних будинків чи визначити особу, яка здійснюватиме управління будинком.

Якщо цього не зробити, управителя/керуючого призначить виконавчий орган місцевої ради. Тоді виникає ризик того, що справи з управління будинком опиняться в руках недобросовісних управителів, яких лише в останню чергу цікавитимуть інтереси мешканців будинку, наголошують юристи.

У зв'язку з цим наполегливо мешканцям багатоквартирних будинків рекомендовано взяти ситуацію у свої руки і не чекати моменту, коли їм призначать новий хороший ЖЕК, а самостійно створити ОСББ, визначити правила його роботи, обрати форму управління будинком та узгодити внески.

Фахівці зазначають, що низка положень ухваленого закону містить норми, які можуть негативно позначитися на статках мешканців багатоквартирних будинків. Так, кожен власник має зобов'язання не лише щодо утримання будинку, а й щодо проведення капітального ремонту.

Держава і місцева влада формально відтепер не нестимуть відповідальності за стан будинків, а коли будинки познімають з балансів комунальних господарств, то покладатися мешканцям будинків доведеться лише на себе.

Якщо для жителів багатоповерхових новобудов і сучасних житлових комплексів сума буде не такою значною через велику кількість мешканців, невелике зношення будівлі, а також з огляду на те, що капремонт буде точно не скоро, то для жителів будівель радянського періоду, які вже зараз потрібно ремонтувати, такі витрати можуть виявитися непосильними.

Крім того, власники багатоквартирних будинків тепер повинні нести відповідальність за шкоду, заподіяну третім особам. Так, мешканці не застраховані від того, що через пошкодження комунікацій чи споруд в багатоквартирному будинку не буде завдано шкоди майну, життю і здоров'ю інших людей. За новим законом на мешканців такого будинку покладено обов'язок відшкодувати завдані збитки чи шкоду пропорційно до належної їм частини в ОСББ.

Водночас експерти побоюються також того, що керівними компаніями в результаті стануть ті самі старі добрі ЖЕКи: переоформлені по-новому чи через підставні компанії. Таким чином, якість послуг залишиться тією самою, а грошей за надані послуги братимуть куди більше.

А враховуючи те, що людям найчастіше складно самоорганізуватися і виявити ініціативу, виникає ризик того, що відповідальність за більшість будинків перекладуть саме на управителів/керуючих.

Валерія Громицька для Uzhgorod.net.ua

 

21 травня 2015р.
Çàãðóçêà...

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів

Залишити коментар:

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без будь-яких попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані правоохоронним органам, якщо від них надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати посилання та рекламні повідомлення!

Необхідні поля позначені наступним символом:*