Діти очима народного художники України А. А. Коцки
В одній із кімнат, де й нині стоїть кахельна піч, оригінальний сервант і абажур виробництва аля Коцка, а також мольберт, який ніби щойно залишив на хвильку художник, розвісили 30 дитячих портретів, які створив майстер. Хоча у музеї їх вдвічі більше, однак через брак коштів не мали змоги зарамувати та достойно представити.
Завідувачка будинком–музеєм Олена М'ясищева із захопленням розповідає, що дитяча тема у творчісті Коцки вилилася в цілу галерею образів. У 1930-ті роки, працюючи на Верховині вчителем, молодий автор пише роботи «Школярі», «Марійка», «Хлопчик» та багато інших. Художник зосереджується не тільки на правдивому відтворенні зовнішньої подібності, а й на характерному психологічному стані маленької особистості. Він писав учнів і в сорокові, і в п’ятдесяті, останні роботи, присвячені дітям, датовані початком 1980-х років.
Народившись у дружній багатодітній родині, серед трьох братів та чотирьох сестер, художник зберіг на все життя відчуття дитинства.
«На жаль, доля не подарувала Андрію Андрійовичу можливості бути батьком, але дзвінкий дитячий сміх часто лунав у його майстерні. Сусідські діти були бажаними гостями митця і його близьких. Численні етюди дитячих портретів збереглися серед творчого доробку майстра в колекції музею», - додає пані М'ясищева.
Закликає уважно роздивитися полотна 1950-х років: «Портрет дівчинки в червоній кофтинці» (Габрієли Гаувлікової) та «Портрет дівчинки в матросці». Із 60-х виокремлює «Портрет хлопчика».
«Дивіться, обличчя малого сусіда прописане так старанно, ніби маестро побоювався випустити дріб’язкову деталь його зовнішності», - веде далі.
«В кількох портретах, зроблених олівцем, художник вводить деякі речі: стільці, знаряддя праці, аркуш паперу тощо. Але в роботах великого формату він відмовляється від зайвих деталей, — звертає увагу на саму дитину, перш за все на вираз її обличчя, очей, із яких починав роботу з моделлю…», - резюмує пані М'ясищева.
А за мить зі світу дитинства з-під пензля художника ви опиняєтеся у… невеличкому палісаднику майстра, що позаду будинку. Оригінальні дерева, кущі та квіти, ревно бережуть працівниці музею. Кажуть, це теж світ митця. Тому приходьте сюди за мистецтвом та натхненням.
До теми
- "Своя сорочка" - виставка вишиванок відкриється вже наступного тижня в Ужгороді
- Закарпатець Андрій Любка у трійці фіналістів літературної премії імені Джозефа Конрада-Коженьовського
- В Ужгороді триває фестиваль “Музичне сузір’я Закарпаття”
- Протягом двох тижнів у галереї "Ужгород" можна переглянути виставку робіт заслуженої художниці України Надії Дідик
- Продовжено термін подання заявок для участі у ІІ-му Відкритому конкурсі гри на народних інструментах імені Степана Мартона
- Світлини ужгородського фотографа увійшли до 30 найкращих на виставці у Парижі
- У Сваляві завтра презентують «Дику Галю» та «Завербоване кохання». Посмертно згадуватимуть авторку Ірину Мадригу
- XXI Міжнародний фестиваль класичної та сучасної музики «Музичне сузір’я Закарпаття» стартує сьогодні в Ужгороді
- В Ужгороді вперше покажуть кінострічку «Оберіг» про життя гуцулів
- "Оживили" картини митця: неймовірний проєкт студентів Академії культури і мистецтв!
- В Ужгороді відбудеться виставка картин дружин полеглих воїнів - долучилися близько 300 жінок
- Виставка, присвячена визначній пам’ятці українського письменства «Королівському Євангеліє» відбулася в Ужгороді
- Закарпатський народний хор: назустріч ювілею
- В Ужгороді завтра відбудеться творча зустріч із Шевченківським лауреатом Мирославом Дочинцем
- На Закарпатті оголосили лауреатів обласного конкурсу "Мистецтво книги"
- В Ужгороді у скансені відкрили виставку майстрів народної творчості «Джерело традицій»
- Два тижні триватиме у Ужгороді виставка знаного художника, скульптора, лауреата обласної премії імені А. Ерделі та Й. Бокшая Василя Тимка
- Закарпатська академія мистецтв розпочала співпрацю із польським університетом Марії-Кюрі Склодовської
- В Ужгороді стартувала кіношкола «Скалка-2024». Захід вже всьоме об’єднує талановитих, креативних і натхненних краян
- «Джерело традицій» – майстри народної творчості з різних куточків Закарпаття презентують завтра свої надбання в ужгородському скансені
До цієї новини немає коментарів