Діти очима народного художники України А. А. Коцки

В одній із кімнат, де й нині стоїть кахельна піч, оригінальний сервант і абажур виробництва аля Коцка, а також мольберт, який ніби щойно залишив на хвильку художник, розвісили 30 дитячих портретів, які створив майстер. Хоча у музеї їх вдвічі більше, однак через брак коштів не мали змоги зарамувати та достойно представити.
Завідувачка будинком–музеєм Олена М'ясищева із захопленням розповідає, що дитяча тема у творчісті Коцки вилилася в цілу галерею образів. У 1930-ті роки, працюючи на Верховині вчителем, молодий автор пише роботи «Школярі», «Марійка», «Хлопчик» та багато інших. Художник зосереджується не тільки на правдивому відтворенні зовнішньої подібності, а й на характерному психологічному стані маленької особистості. Він писав учнів і в сорокові, і в п’ятдесяті, останні роботи, присвячені дітям, датовані початком 1980-х років.
Народившись у дружній багатодітній родині, серед трьох братів та чотирьох сестер, художник зберіг на все життя відчуття дитинства.
«На жаль, доля не подарувала Андрію Андрійовичу можливості бути батьком, але дзвінкий дитячий сміх часто лунав у його майстерні. Сусідські діти були бажаними гостями митця і його близьких. Численні етюди дитячих портретів збереглися серед творчого доробку майстра в колекції музею», - додає пані М'ясищева.
Закликає уважно роздивитися полотна 1950-х років: «Портрет дівчинки в червоній кофтинці» (Габрієли Гаувлікової) та «Портрет дівчинки в матросці». Із 60-х виокремлює «Портрет хлопчика».
«Дивіться, обличчя малого сусіда прописане так старанно, ніби маестро побоювався випустити дріб’язкову деталь його зовнішності», - веде далі.
«В кількох портретах, зроблених олівцем, художник вводить деякі речі: стільці, знаряддя праці, аркуш паперу тощо. Але в роботах великого формату він відмовляється від зайвих деталей, — звертає увагу на саму дитину, перш за все на вираз її обличчя, очей, із яких починав роботу з моделлю…», - резюмує пані М'ясищева.
А за мить зі світу дитинства з-під пензля художника ви опиняєтеся у… невеличкому палісаднику майстра, що позаду будинку. Оригінальні дерева, кущі та квіти, ревно бережуть працівниці музею. Кажуть, це теж світ митця. Тому приходьте сюди за мистецтвом та натхненням.
До теми
- Закарпатський драмтеатр реалізує інклюзивний проєкт за підтримки Українського культурного фонду
- 5 музеїв Ужгорода, про які ви могли не знати (ФОТО)
- В Ужгородському скансені відкрили виставку живопису Аврелії Федор
- У краєзнавчому музеї ім.Т.Легоцького триває персональна виставка живопису Василя Вовчка «Весняні мелодії»
- «В моїм серці Лемковина» – виставку з такою назвою відкрили в Закарпатському музеї народної архітектури та побуту
- Майже 50 ікон представили на виставці в Ужгородському кафедральному соборі
- Сьогодні в Ужгородському скансені представлять виставку витинанок Марії Бурдяк та Галини Дудар «В моїм серці Лемковина»
- У травні Ужгород перетвориться на музичну столицю України
- Обласна філармонія запрошує на унікальний музичний вечір, присвячений культурі Англії
- Графіка, живопис, скульптура: стартував конкурс «Легенди Карпат» для трьох вікових категорій юних митців Закарпаття
- Закарпатська обласна бібліотека для дітей та юнацтва приймає твори дитячих письменників на здобуття Всеукраїнської літературної премії імені Юлії Драгун
- Закарпатські митці представили традиційну «Великодню виставку»
- Ужгородський скансен запрошує шанувальників мистецтва на виставку живопису та декоративної кераміки «Магія весни»
- «Ритми Великодня» - у музеї ім.Т.Легоцького в Ужгороді відкрили виставку
- В Ужгороді триває ІІІ Всеукраїнський двотуровий конкурс хорового мистецтва ім.М.Кречка
- Закарпатська облдержадміністрація оголосила конкурс у галузі літератури й мистецтва
- Закарпатська обласна філармонія запрошує на вечір музики видатного чеського композитора епохи романтизму Антоніна Дворжака
- Побачило світ унікальне видання про Мукачево «Archiv privilegovaneho mesta Mukacheva 1376–1850»
- Закарпатські лялькарі показали прем’єру вистави «Ірод»
- «Під цвітом сакури»: в Ужгороді пройде фестиваль камерного театрального мистецтва
До цієї новини немає коментарів