Мирослава Лендьєл: "Я не знаю варіантів, коли питання подвійного громадянства порушувалися в умовах військовового конфлікту"

Пані Мирослава розповіла, що вперше з викликами подвійного громадянства наша держава зіштовхнулися за президентства Януковича, факт отримання російського громадянства жителями Сходу України та Криму відіграв украй негативну роль. Тому обговорення цієї проблеми, шляхи її вирішення, є дуже актуальними.
Мирослава Олександрівна зазначила, що проблему обговорювали та шукали шляхи виходу неодноразово, але однозначного виходу з ситуації немає: «Неможливо перенести досвід певної країни на нашу, бо кожна держава формувала закони в певний історичний період. Але в таких умовах, в яких ми опинилися сьогодні, жодна європейська країна не була за весь період від Другої світової війни й по сьогодні».
Та все ж цікаво знати досвід європейських країн. У 1997 році було прийнято Європейську конвенцію про громадянство, яка надає право кожній державі визначати власну політику щодо множинного громадянства. Водночас рекомендовано країнам обмінюватися інформацією про осіб, які мають подвійне громадянство.
«Громадянство – це розуміння людиною своїх прав та обов'язів у певній державі. Відповідно подвійне – це визнання прав і обов'язків у межах двох держав. Але тут, приміром, виникає питання війського обов’язку щодо іншої країни», – пояснила пані Мирослава.
Загалом можна виділити кілька типів підходів держав до біпатризму:
1. Країни, в яких дозволене множинне громадянство, бо вони історично мають зв'язки з іншими державами (Франція, Іспанія).
2. Країни, які живуть компактно, тож за допомогою двосторонніх договорів обумовили взаємне бачення множинного законодавства (скандинавські держави).
3. Країни, в яких біпатризм заборонений (Австрія, Словаччина, Німеччина).
4. Країни, в яких конституційно затверджене єдине громадянство, водночас володіння другим не заборонене (Польща). При цьому людина на території Польщі не вважається громадянином іншої країни, а поляком. До слова, за результатами останнього перепису, близько півмільйона поляків визнали, що мають німецьке громадянство.
«Ми маємо розуміти, що існує велика кількість українців, які водночас мають і громадянство інших країн. І треба розрізняти, яких країн це громадянство, бо в цьому є велика різниця: є особи, які володіють громадянством країни, яка є відносно України агресором; інші – власники громадянства країн, які не є агресорами (наприклад, Південної Америки). Третя категорія – особи, які володіють громадянством європейських країн. Моє бачення в умовах, коли Україна в 2020 на політичному рівні оголосила про бажання вирішити конфлікт із РФ, то питання треба вирішити в цьому контексті. Але! Я не знаю варіантів, коли питання подвійного громадянства порушувалися в умовах військовового конфлікту. Тому цю особливість також треба враховувати», – завершила Мирослава Лендьел.
Ольга Богославська, uzhgorod.net.ua
Читайте наші найцікавіші новини також у Інстаграмі та Телеграмі
До теми
- Замки Закарпаття – в новій експозиції обласного краєзнавчого музею
- "Мені на позиції не потрібен такий, що не боїться. І боягуз не потрібен". Щоденник піхотинця, родичі якого служать в армії РФ
- Христина Керита: «Життя у мене видалося складним, але я не нарікаю»
- «Після того, як ми «прокосили» ворожу посадку «Шилкою», наші штурмовики зайшли туди майже без опору…» Історія бійця 128-ї бригади
- Наталя Зотова, репортерка, волонтерка, чиновниця, військова: "Два місяці на стабілізаційному пункті - найпотужніше, що сталося зі мною в житті"
- АТО, “Азов”, 11,5 місяців полону і повернення на службу. Історія бойової медикині, ужгородки Галини Зайцевої
- Реставрував найстаріший орган України: як закарпатець Шандор Шрайнер понад 15 років обслуговує музичні інструменти
- «Смак Ужгорода»: кулінарні картки з рецептами страв, які зможе приготувати кожен
- У Ставного є план. І не один. Як жити під час війни у селі і бачити перспективи
- «Я цілу ніч пробув у окопі з двома росіянами, котрі взяли мене в полон. Але вранці вийшов звідти до своїх, а вони залишилися назавжди…» Історія бійця 128-ї бригади
- Мріє повернутися у звільнений Маріуполь: Кіра Обединська про поранення, вивезення у ДНР і нагороду "Майбутнє України"
- "Дивлюсь на них і розумію, що все зробив правильно". Історія закарпатця, який став опікуном для трьох дітей
- «Я виріс тут, знаю всі місця з дитинства, тут живуть мої рідні – це моя земля. Тому мені є за що воювати…» Історія бійця 128-ї бригади Дмитра
- Втрачений Ужгород: про що писали газети сто років тому, у травні 1925-го
- Фільм закарпатця Дмитра Грешка “Дівіа” змагатиметься за Кришталевий глобус
- Розвідник "Азіат". Загиблий Герой із Ужгорода, головний сержант Віктор Кущик нагороджений трьома орденами "За мужність"
- «Я й від ФПВ тікав на швидкості 120 кілометрів, й під скиди потрапляв, і на протитанковій міні підривався… Але далі їжджу й ніколи не панікую!» Історія бійця 128-ї бригади Анатолія
- Інклюзивна кав’ярня “Янгол” святкує першу річницю: з якими викликами зіштовхнулися в роботі
- «На позиції мені не потрібен боєць, котрий нічого не боїться, бо він перший загине. І боягуз не потрібен…» Історія бійця 128 бригади Анатолія
- Пекар, який став мінометником. Історія бійця 156-ї окремої механізованої бригади з позивним «Мадяр»
До цієї новини немає коментарів