Краще в Закарпатті від Шандора: ТОП-10 закарпатських музеїв

Музейний туризм – різновид туризму, специфіка якого полягає у використанні туристського потенціалу музеїв і територій, які до них прилягають.
1. Закарпатський музей народної архітектури та побуту, м. Ужгород
Ужгородський скансен є одним із найвідвідуваніших музеїв Закарпаття завдяки вдалому розташуванню в центрі міста, прямо навпроти Ужгородського замка. Це один із перших музеїв просто неба, які було відкрито в Україні. Планування експозиції музею співставлене з географічною картою Закарпаття. Із заходу на схід розміщені житло та садиби українців низовинних районів – долинян, етнографічних груп – лемків, бойків та гуцулів, а також по одній садибі угорського та румунського населення краю.
Фото: Ungvar
2. Музей архітектури та побуту "Старе село", с. Колочава
Село Колочава на Міжгірщині фактично є одним великим музеєм, але найцікавішою його частиною є колочавський скансен. Це перший сільський музей архітектури та побуту на Закарпатті, який відтворює матеріальне, духовне та культурне життя на Верховині. "Старе село" вже сьогодні налічує десяток житлових і господарських будівель з предметами домашнього побуту і художніми витворами ХIX-XX століть. Для туристичних груп також влаштовують театралізовані атракції з куштуванням місцевих страв та напоїв.
Фото: agio.com.ua
3. Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім. Т. Легоцького, м. Ужгород
Головна історична музейна експозиція Закарпаття розміщується в Ужгородському замку. Зібрання музею – це близько 115 тисяч експонатів. Особливої уваги заслуговують його археологічні колекції: найбільша в Україні збірка бронзових скарбів та кельтських старожитностей; нумізматична колекція – понад 12 тисяч римських, старовинних австрійських, угорських, польських грошових знаків, а також численна колекція холодної і вогнепальної зброї XIV – початку XX століття.
Фото: zkmuseum.com
4. Музей "Берегівщина", м. Берегове
Музей Берегівщини в такому вигляді, який він має зараз, було знову відкрито у найдавнішому приміщенні Берегового – палаці графа Габора Бетлена, побудованому у 1629 році. В музеї зберігається багато реліквій часів Ференца Ракоці ІІ. Значною за кількістю експонатів є колекція, що знайомить з історією Берегового часів Першої світової війни та 30-х років ХХ століття. А у підвальній частині відкрито нову експозицію, що присвячена закарпатському виноробству.
Фото: igotoworld.com
5. Музей "Лемківська садиба", с. Зарічово
Цей невеличкий, але дуже цікавий музей регіональної архітектури та побуту місцевої етнографічної групи знаходиться в автентичній лемківській оселі 1902 року. Стара дерев’яна лемківська хата розташована на окремому пагорбі, звідки відкривається чудовий краєвид на Ужанську долину. В хаті відтворено інтер’єр, типовий для лемківського житла початку ХХ століття.
Фото: zaktour.gov.ua
6. Музей "Медовий дім", м. Мукачево
У музеї представлені зразки меду з понад 50 країн світу. До того ж, кожен гість зможе не просто подивитись та послухати про справжній мед, а й скуштувати закарпатський мед та напої на його основі. Родзинка музею меду і його основний експонат – вулик із прозорими стінками, через які відвідувачі можуть спостерігати за процесами життєдіяльності бджіл і, звичайно ж, появою меду. Також у музеї меду можна побачити різноманітні інструменти пасічників та величезні колекції іграшкових бджіл.
Фото: facebook.com/medovuydim
7. Мукачівський історичний музей, м. Мукачево
Мукачівський замок “Паланок” є дуже цікавим не лише як один із найяскравіших зразків середньовічної оборонної архітектури України, а і як музейний об’єкт. У його склепінчастих залах та казематах знаходяться експозиції площею понад 2500 квадратних метрів. Тут експонуються рідкісні предмети кам’яного віку, мідно-бронзової доби, зброя та знаряддя із заліза тощо. Широко представлена етнографія та побут мешканців міста і Закарпаття. Під замовлення проводять яскраві вечірні костюмовані шоу-екскурсії при світлі факелів.
Фото: zakarpat.brovdi.art
8. Музей екології гір, м. Рахів
Карпатський біосферний заповідник з візит-центром в Рахові має єдиний в Україні музейний комплекс, присвячений природі Українських Карпат. Тут можна ознайомитися з історією Карпатських гір, їх геологією, геоморфологією, основними типами ландшафтів, рослинним і тваринним світом. Окрасою музею є дві діорами – "Карстова печера" і "Буковий праліс".
Фото: rakhivnews.in.ua
9. Музей леквару, с. Ботар
Єдиний у своєму роді музей сливового повидла відкрито на території фермерського господарства, що виробляє продукти та напої, – “Пан Еко”. В одній кімнаті розташовано експозицію, де представлено понад двадцять видів закарпатського леквару, шість із яких – на дегустаційній тарілці у національному горському стилі. Окрім традиційного, тут представлено екзотичні джеми з більше ніж 40 країн світу, про що інформує відвідувача керамічна "повидлова" мапа світу, складена з позначок, на яких зазначено, де і яке повидло виробляють. У другій кімнаті знаходиться дегустаційна зала, де можна скуштувати сам леквар.
Фото: blog.neyka.com.ua
10. Кузня-музей "Гамора", с. Лисичово
Маючи статус музею і пам’ятки ковальського виробництва, цей промисловий об’єкт водночас діє і як повноцінна кузня, де виготовляють звичайний реманент для мешканців Лисичового та довколишніх сіл: лопати, мотики, рогачки для винограду, аршови (заступи). Зрідка виготовляють підкови – на сувеніри для туристів. Щороку у червні на базі музею проводиться традиційний фестиваль ковальського мистецтва “Гамора”.
Фото: Ukraine Inside Out
До теми
- На Закарпатті створили туристичну мапу Боржавської долини
- У додатку «В похід Карпатами» з’явилися нові маршрути для хайкінгу
- У Нацпарку «Синевир» розпочався сезон тиші
- В Ужгороді запрошують на безкоштовні екскурсії у період цвітіння сакур
- Міфи й правда про сакури в Ужгороді
- Гойдалка серед модрин: нова туристична атракція буде у Ясінях
- На Закарпатті відбудеться унікальний семінар, присвячений розвитку винного туризму - екскурсоводів запрошують до участі
- Квітковий календар Закарпаття: березень 2025, весняне натхнення
- Що, де і коли цвістиме на Закарпатті: опублікували календар цвітіння шафранів, магнолій, сакур та нарцисів
- У дендропарку Березинка поблизу Мукачева розквітли шафрани
- В Україні вийшов фільм про зимовий туризм на Закарпатті
- Туризм на Закарпатті приніс до бюджету України 130 млн грн податків
- У січні 2025 року на Закарпатті сплатили майже 2,5 млн грн туристичного збору
- Лондон – Рига – Ужгород: Управління туризму ОВА презентувало Закарпаття європейським партнерам
- Тепла зима сприяє передчасному пробудженню природи: у Нацпарку «Синевир» розквітли перші весняні квіти
- Найпопулярніші фотозони в Ужгородському замку
- Зима в НПП «Синевир» - чарівність карпатського спокою
- На Закарпатті - сніголавинна небезпека: туристів просять утриматися від походів у гори
- Туристичні відзнаки 2024 року – рейтинг Турінформ Закарпаття
- Найбільші музеї Закарпаття у 2024 році відвідали майже 580 тисяч туристів
До цієї новини немає коментарів