«У незалежності Вкраїни – їх слово і життя»: відкрилась виставка в Народному музеї літератури Закарпаття

«У незалежності Вкраїни – їх слово і життя»: відкрилась виставка в Народному музеї літератури Закарпаття
«У незалежності Вкраїни – їх слово і життя» – виставку з такою назвою відкрили напередодні у філії Закарпатського обласного художнього музею ім. Йосипа Бокшая - «Народному музеї літератури Закарпаття», що у приміщенні крайової організації Національної спілки письменників України.

 

У заході взяли участь літератори, науковці, представники влади і громадськості – обговорили значення Карпатської України для Закарпаття і всієї держави. Як повідомили на відкритті, це виставка про те, як у творчості закарпатських письменників (починаючи від 20-х років минулого століття й донині) відтворена тема боротьби за незалежність України.

«Враховуючи те, що цього року – 80-ліття Карпатської України, 145 років із дня народження її президента Августина Волошина, будемо відзначати 75 років визволення України від нацистських загарбників, 75-у річницю від першого з’їзду народних комітетів, на якому прийняли маніфест про возз’єднання Закарпаття з Україною, то хотілося показати, як ці всі етапи знайшли відбиток у художній літературі краю», – зазначив заступник голови Закарпатської організації НСПУ, поет Василь Густі.

З вітальним словом виступив також заступник міського голови Ужгорода Олександр Білак, заступниця директора департаменту культури Закарпатської ОДА Надія Токарчик, очільник крайового осередку спілки письменників Василь Кузан, літератори, науковці, громадсько-культурні діячі.

Найперше на виставці представили матеріали про Карпатську Україну як явище – твори закарпатських істориків (Маріана Токаря, Миколи Вегеша, Сергія Федаки), спогади учасників подій 1939-го року, збірники документів, великий фактичний матеріал, який в обсяжному томі уклав Станіслав Аржевітін тощо.

Серед експонатів виставки – і твори тих, хто у своїй творчості освівував Карпатську Україну – зокрема її президент Августин Волошин, який також був талановитим прозаїком, драматургом та публіцистом; а ще твори Зореслава, Василя Гренджі-Донського, Івана Ірлявського, Андрія Патруса-Карпатського, Михайла Томчанія, Юлія Боршоша-Кум’ятського, Юрія Станинця, Олександра Сливки та інших.

У виставці показали напрацювання й письменників уже повоєнного періоду: Івана Чендея, Петра Скунця, Дмитра Креміня, Юрія Керекеша, Юрія Балеги тощо. Представили й серію історичних видань Омеляна Довганича, присвячену визволенню Закарпаття, напрацювання сучасних письменників і журналістів Василя Густі, Василя Кузана, Олександра Гавроша, Василя Ільницького, Василя Кухти, Петра Ходанича, Василя Булеси, Івана Козака. Серед експонатів – також альманахи, антології поезії та прози, література для дітей.

Василь Густі додав, що ця виставка є своєрідним заспівом до Дня Незалежності, який цьогоріч відзначаємо ще й у контексті таких визначних для Закарпаття подій. Додав, що виставка не розрахована на день чи два, а на те, щоб у вересні, жовтні чи листопаді сюди завітали учні шкіл Ужгорода, наочно побачили, якою непростою була дорога до незалежності України.

Заступник міського голови Ужгорода Олександр Білак підтримав цю ідею, наголосив, що молоді буде корисно ознайомитися з такими важливими історичними матеріалами та художніми творами, зокрема про Карпатську Україну. Зазначив Олександр Павлович і про важливість такої виставки не тільки для міста, а й усієї області.

Ужгородська міська рада. Офіційна сторінка

Читайте наші найцікавіші новини також у Інстаграмі та Телеграмі

 

21 серпня 2019р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів