Ремонт площі Петефі: які зміни чекають на сквер (ФОТО)

Ремонт площі Петефі: які зміни чекають на сквер (ФОТО)
Ремонт багатостраждальної площі Петефі в Ужгороді просувається і вже переходить на інший бік скверу – ближче до початку вулиці Швабської. Попереду ж на площу і пішоходів на ній чекає ще одне випробування – роботи в самому сквері. Коли вони розпочнуться, чи облаштують там фонтан і який вигляд матимуть клумби – «Про Захід» цікавився у головного архітектора Ужгорода Олега Боршовського.

 

– Олеже Ігоровичу, то коли мешканцям міста чекати старту робіт у сквері на площі Петефі?

– Проєкт капітального ремонту зеленої зони на площі Петефі вже пройшов комплексну експертизу й наразі перебуває на погодженні Міністерства культури України. Аби не було нарікань активістів, як це трапилося у випадку з ремонтом набережної Незалежності, подальші кроки ми почнемо робити лише тоді, коли матимемо погодження Міністерства. Очікуємо отримати цей документ вже наступного тижня, після чого можна буде оголошувати тендер на виконання робіт. Тендер триває 30 днів, тобто на початку жовтня стане відомою назва фірми-підрядника. Я би хотів, щоб це була місцева фірма, аби хлопці відчували певну відповідальність, працюючи на цьому об’єкті. За жовтень-листопад реально встигнути виконати усі роботи зі заміни мощення, тобто до кінця року ми мали би закінчити цю частину робіт із благоустрою. Але все це залежатиме від підрядника, від того, наскільки серйозно фірма ставитиметься до виконання робіт.

– Отже, що планують змінити у сквері?

– Великих змін не буде. Якщо у першому варіанті проєкту думали над облаштуванням підземного паркінгу та встановленням фонтану, то тепер від цих планів відмовилися, бо підземний паркінг означав би винищення всіх дерев у сквері, а ідея фонтану не знайшла підтримки у містян. Тож було вирішено просто перекласти бруківку, відремонтувати огорожу та встановити нові лавиці, ліхтарі й сміттєві урни.

– Давайте почнемо з мощення.

– Тут все просто – фірма-підрядник має максимально акуратно демонтувати клінкерну цеглу, якою доріжки вимощені зараз. Цю цеглу ще у кінці 1970-х виготовили в Мукачеві, вона досить добре збереглася і гарно виглядає. Розміщення доріжок залишається таким самим, єдина відмінність – з’явиться додаткова доріжка через зелену зону, що знаходиться ближче до Будинку побуту. Та частина площі не є прохідною, тож її майже не використовують. Натомість ми хочемо зробити її відпочинковою, а виділену завдяки новій доріжці частину зеленої зони в майбутньому можна буде використати, як місце для нового пам’ятника, чи, скажімо, новорічної ялинки.

Оскільки всю цеглу зберегти при демонтажі не вдасться, то середину доріжок працівники фірми-підрядника викладуть нею, а з обох боків буде інше покриття – бетонна бруківка серії «Старе місто». Вона слугуватиме і бордюром, але невисоким, щоб вода з доріжок стікала на газон і клумби, рівень яких буде нижчим. Також за проєктом будуть згладжені кути клумб, які нині є загостреними. Біля пішохідних переходів викладуть смуги тактильної плитки для зручності і безпеки слабозорих людей.

– У період перекладання мощення сквер буде перекритий для пішоходів?

– Ні, звісно, рух не перекриватимуть повністю. Ми розділимо роботи на два етапи і будемо формувати пішохідну схему так, що пішоходи могли використовувати один із двох переходів через сквер.

– Огорожа навколо скверу залишиться такою ж?

– Так, її відчистять від шарів старої фарби і заново пофарбують. У сквері є кілька заварених виходів, які не використовуються: один – навпроти вулиці Швабської, інший – навпроти Будинку побуту. На їхньому місці мають також облаштувати огорожу, встановивши там відлиті копії секцій. Вихід зі скверу до ЗОШ № 9 нині є занадто широким, тож його звузять, аби був дзеркальним до того, що знаходиться з протилежного боку.

– Якими будуть лавиці, світильники та урни?

– Такі ж, як на відремонтованій пішохідній частині площі Петефі.

– До речі, з цієї частини площі у сквер веде велосипедна доріжка. Куди вона вестиме далі?

– Вона проляже не вздовж всього скверу, а навпростець – до виходу навпроти будівлі Департаменту праці та соцзахисту. Дальшого її продовження поки в планах немає. До слова, зараз у соцмережах жителі міста обговорюють позначення велодоріжки на відремонтованій пішохідній частині площі. Над цим має ще попрацювати фірма-підрядник. Бо спершу вона хотіла намалювати позначки-велосипеди, але потім ми обговорили інший варіант, який часто застосовують на доріжках з природного каменю в історичних центрах європейських міст. Там зображення велосипеда на камені не малюють, а висікають. Виглядає дуже акуратно. Гадаю, у нас теж таке варто спробувати.

Але я категорично проти того, аби велодоріжка пролягала через пішохідний міст. Так само, коли в недалекому майбутньому почнуть ремонтувати площу Театральну, там теж не буде велодоріжки, бо це площа. Велосипедисти муситимуть проходити міст і площу пішки, а вже тоді – на Корзо чи набережній – знову сідати на велосипед.

– А велопарковки у сквері на Петефі будуть?

– Так, планом передбачено оновлення існуючих велопарковок біля двох виходів зі скверу.

– Біля пам’ятника Шандору Петефі очікуються зміни?

– Там прокладуть невеличку доріжку до пам’ятника, аби до нього було зручно підійти. Мабуть, варто провести консультації стосовно низенької огорожі навколо скульптури. Як на мене, нині це виглядає негарно, як на цвинтарі.

– Що буде з деревами і кущами у сквері? 

– Пам’ятаючи стурбованість жителів щодо лип на набережній, ми залучаємо до розробки дендропроєкту фахівців. Зараз вони фіксують, які насадження є у сквері, та в якому вони стані. Занепокоєння поки викликає лише одне велике дерево якраз на виході зі скверу в напрямку пішохідного моста. Можливо, його доведеться видалити. Щодо підсадки нових дерев, то ми плануємо провести громадське голосування, як це було, коли обирали дерева для відремонтованої частини площі Петефі. Хай жителі міста самі вирішать, які дерева вони хочуть там бачити.

– Чи побачимо ми у сквері квіткові клумби?

– Центральна квіткова клумба залишиться в незмінному вигляді. Щодо іншої частини зеленої зони, то там планують закласти акуратний газон.

– Тож коли ужгородці зможуть побачити оновлений сквер площі Петефі?

– Як я вже казав, демонтаж і перекладання мощення мають закінчити ще цього року. Тоді ж працюватимуть над огорожею і демонтажем кількох залишків рекламних конструкцій та МАФів. А з весни почнуться роботи з озеленення скверу. Загалом же ремонт всієї площі Петефі заплановано закінчити до кінця 2020 року.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»

 

03 вересня 2019р.
Çàãðóçêà...

До теми

Коментарі:

  1. vvv 2019-09-03 / 14:57:23

    По Корзо також варто заборонити їзду на велисопедах. Досить з Набережної та Духновича, а решту шляху - пішки. Корзо має бути повністю пішоходною.