Корисні поради по догляду за томатами у липні

Корисні поради по догляду за томатами у липні
У липні томати потребують особливого догляду. У липні у багатьох регіонах починають достигати помідори і городники вважають, що тепер уся робота у теплиці та на грядах з томатами зведеться до збору врожаю. Проте це небезпечна помилка, адже продовжити інтенсивне плодоношення не настільки просто, інформує Ukr.Media.

 

Томатні кущики витрачають багато сил і поживних речовин на формування плодів. Якщо не дотримуватися правил догляду за ними, то нові помідори просто не будуть зав'язуватися, а ті, що зав'язалися останніми, — не будуть достигати. Хочете бути з урожаєм до холодів, виконуйте сім простих дій.

Формуйте томати

Звичайно, основне формування кущів відбувається наприкінці весни і на початку літа, коли власник визначає у яку кількість стебел він вестиме кущ. Однак пишну зелену масу помідори нарощують до самої осені, особливо за наявності достатньої кількості азоту у ґрунті. А тому не варто забувати про своєчасне видаленні зайвого листя і пасинків.

Звичайно, залишати кущ абсолютно "лисим" не можна, він не зможе нормально функціонувати. Але й такої кількості зелені, як на початку сезону, йому вже не треба — сили рослини мають бути спрямовані на достигання плодів. Тому видаляйте усі нові пасинки, залишаючи невеликі (до 1,5 см) пеньочки, нижнє листя (особливо те, яке почало жовкнути) і масивне листя, розташоване біля основи кисті, що достигає. Пам'ятайте, що чим ближчою є осінь і холоднішими є ночі, тим більшою є ймовірність розвитку фітофторозу, який найбільш охоче атакує непровітрювані посадки.

Проведіть підгодівлю помідорів

У першій половині липня проводять третє (фінальне) підживлення томатів. Основний акцент у ньому робиться саме на потенційне плодоношення, а не на нарощування зеленої маси. Крім органіки, у живильний розчин додають важливі мікро- і макроелементи.

Краще за все для липневого підживлення помідорів підійде наступний склад: 1 л коров'яку, 20 г суперфосфату, 20 г сірчанокислого калію, 10 г сечовини, 10 г вапна, 2 г мідного купоросу на 10 л води. Поливати таким розчином кущі варто раціонально — високорослим і ліаноподібним рослинам знадобиться 2 л, низькорослим і середнім — по 1-1,5 л на кущ.

Не забувайте про правильний полив і розпушування ґрунту

Ідеальним для томатів вважається краплинний полив, який безперервно і рівномірно забезпечує коріння рослин вологою, не зволожуючи при цьому листя і плоди. Однак якщо це диво ви ще не придбали, підійде і регулярний полив під коріння. Дорослий томатний кущ з плодами, що зав'язалися, потрібно поливати 1-2 рази на тиждень з розрахунку 4-5 л води на рослину. Замульчовані посадки поливають рідше і перед новим зволоженням перевіряють ґрунт під мульчею.

Крім води, корінню томатів потрібне і повітря, а земля на наших городах часто злипається кіркою після поливу. Тому не забувайте про регулярні (1 раз на тиждень) розпушування ґрунту під кущами. При цьому намагайтеся не пошкодити коріння і не заглиблюйтесь занадто сильно — 7-10 см цілком вистачить.

Обробляйте кущі томатів від хвороб і шкідників

У липні комах-шкідників на томатах менше не стає, а хвороб і зовсім стає більше. Тому цього місяця як ніколи є важливими профілактичні обробки посадок. Правда, у період плодоношення користуватися численними хімічними препаратами вже не можна, тому городникам доведеться вдатися до численних хитрощів і народних методів. Найкраще у липні обприскати томати молочною сироваткою. Приготуйте розчин з розрахунку 1 л сироватки на 3 л води і обприскайте листя рослин, а через 10 днів (або після дощу) повторіть.

Починаючи з третьої декади липня необхідно уважно оглядати кущики, перевіряючи їх на наявність перших ознак фітофторозу. Уражене листя слід відразу видаляти, а кущі обробляти препаратами, що містять мідь (1%-вий розчин бордоської рідини, Оксихом, Бар'єр, Абіга-Пік тощо). Перед обробкою бажано зняти усі майже стиглі плоди, залишивши лише ті, яким до стиглості не вистачає більше 7-10 днів.

Підгорніть томатні кущі

Щоб рослини були міцними і витримали тягар численних плодів, а також змогли забезпечити їм посилене харчування на час достигання, їх бажано підгорнути. Деякі фахівці рекомендують відмежувати стовбури томатів невеликими квадратами з дощок розміром 20?20?20 см і підсипати у ці скриньки поживний ґрунт.

Але взагалі можна обійтися і без таких складних конструкцій, достатньо під час розпушування нагребти на стебла 15-20 см землі і повторювати це у міру її осідання. Рослини дадуть додаткове коріння, що піде їм лише на користь.

Своєчасно знімайте плоди томатів, що достигли

Багато сортів помідорів достигають разом й одразу кистями, проте є і ті, що роблять це дуже поступово, забарвлюючи яскравими тонами не більше одного плоду у кисті. Якщо вам дістався саме такий варіант, не забувайте знімати томати у міру їх достигання, адже вони забирають сили у рослини, затримують розвиток своїх менш квапливих побратимів.

Якщо ви відвідуєте ділянку лише у вихідні і не маєте такої можливості, краще зривайте майже стиглі плоди заздалегідь і відправляйте їх на достигання. Те ж саме стосується й тих, хто посадив помідори у відкритий ґрунт і боїться, що коротке літо не дасть їм усім достигнути.

За необхідності запилюйте помідори штучно

Коли масове квітнення помідорів залишається позаду, комахи-запилювачі можуть ігнорувати поодинокі квітки або невеликі кисті суцвіть. Однак вам абсолютно ні до чого зупиняти процес зав'язування помідорів у липні. До справи вступає штучне запилення, яке проводиться городником самостійно, або залучення необхідних комах за допомогою невеликих хитрощів.

Отже, якщо у вас лише пара десятків кущів, то можна озброїтися вентилятором або пензликом і вирушити до теплиці. Займатися цим потрібно через день, причому вранці, оскільки пилок достигає вночі. Обережно обдмухайте рослину, трохи потрусіть її за стебло або попереносьте пилок пензликом з однієї квітки на іншу. Зрозуміти, чи запилилися помідори, ви зможете через кілька днів — їх пелюстки повинні зігнутися назовні.

Залучити комах можна, виростивши поруч з помідорами рослини-медоноси або поставивши глечики з ними у міжряддя на потрібний вам період. Якщо ж рослин у вас багато і ходити між ними немає ані часу, ані сил, приготуйте слабкий цукровий сироп (1-2 ст. л. цукру на 1 л води) і обприскайте ним квітконоси. Догляд за помідорами у липні не настільки вже й складний, хоча і зажадає від вас багато зусиль та вкладень. Але повірте, результати вас приємно здивують.

 

24 червня 2020р.
Çàãðóçêà...

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів