ЗАКАРПАТТЯ: ЧОМУ НЕ МІЛІЄ ПОТІК НЕЛЕГАЛЬНОЇ МІГРАЦІЇ?
Упродовж минулого року працівники органів внутрішніх справ України затримали понад п’ять тисяч нелегальних мігрантів, 541 особу з них – у складі 42 організованих груп. До речі, одну з найбільших груп ( 8 жінок та 26 чоловіків) затримали закарпатські правоохоронці.
Початок нового року для співробітників закарпатської міліції теж був позначений далеко не “мілким” потоком нелегальних мігрантів. Втікачам із так званих третіх держав не стали на заваді навіть люті морози. Так, на початку січня під час оперативно-розшукових заходів працівники відділу боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми (ВБЗПТЛ) УМВС, разом із співробітниками спецпідрозділу УСБУ виявили в будинку на околиці села Ростока-Пастіль В.Березнянського району групу людей екзотичної зовнішності. Як з’ясувалося, недобудована хата (без опалення та світла) стала тимчасовим притулком для шістьох громадян Пакистану віком від 20 до 30 років. Якихось документів, звичайно, ніхто з них при собі не мав. Не для образи сказано, але для нашого люду усі пакистанці, як то кажуть, на однин штиб. Однак під час дослідчої перевірки з’ясувалося, що усі вони "старі знайомі" оперативників і, до речі, не так давно побували у таборі тимчасового утримання нелегальних мігрантів, що у с.Павшино Мукачівського району. Як пояснили іноземці, опікувався ними місцевий 40-річний Юрій, за вказівкою якого декілька днів тому невідомі особи привезли їх у село. "Благодійник" обіцяв допомогти у безперешкодному перетині державного кордону. За організацію незаконного переправлення осіб за рубіж порушено кримінальну справу, а самого Юрія затримано.
Іншу групу нелегальних мігрантів було виявлено через кілька днів. Під час проведення на території області загальнодержавної операції "Іноземець" співробітники ВБЗПТЛ довідалися, що в Ужгороді та Ужгородському районі діє група, яка займається перевезенням та переправленням нелегалів за кордон. З’ясували, і яким транспортом користуються переправники. Відтак, зіставивши дві обставини - близькість кордону і дачних масивів, оперативники "вирахували" ймовірний маршрут руху автомобіля із "живим" товаром і стали чатувати. Мороз в ту ніч лютував, як ніколи. Мікроавтобус "Фіат-Дукато", на появу якого так нетерпляче чекали оперативники, з’явився аж після півночі. Екіпіровані усім необхідним для затримання зловмисників, у тому числі й зброєю, начальник вказаного підрозділу Василь Поштак, його заступник Юрій Бігар та їхні підлеглі, хоч і добряче задубіли від холоду, але вмить перекривши дорогу "бусику" і провели затримання перевізників та їхніх нічних пасажирів.
За кермом автобуса був 36-річний Юрій, поруч з ним у салоні сиділи 23-річний В’ячеслав та на три роки молодший від нього Петро. Усі три перевізники - жителі обласного центру. До речі, молодші з них – колишні військовослужбовці прикордонних військ, а старший ще не так давно працював у правоохоронних органах. У вантажному відділенні компаньйони перевозили сімох нелегальних мігрантів із Бангладеш. Знову ж таки, ніхто з них документів не мав. Як і в першому випадку більшість з них уже двічі, а то й тричі побувала у Павшині.
Постає запитання: навіщо правоохоронцям розробляти та проводити різні оперативно-профілактичні заходи з виявлення та затримання нелегальих мігрантів, якщо результат цієї праці відомий наперед... Відповісти на це запитання ми попросили начальника управління громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб УМВС Томаша Вербича. Ось що він сказав:
- Проголосивши курс на вступ до Європейського Союзу, Україна здійснила ряд кроків щодо приведення свого законодавства у відповідність до норм ряду законів ЄС. Одним з етапів цього процесу стала ратифікація міжнародних угод з питань біженців та прийняття Закону України “Про біженців”.
Відповідно до його положень іноземці, перебуваючи в Україні, мають право звернутися до місцевих органів Державного комітету у справах національностей та міграції із заявою про надання їм статусу біженця, термін розгляду якої становить два місяці, а в разі потреби може бути продовжений до трьох місяців. Прийняття такої заяви до розгляду органом Держкомнацміграції є підставою для звільнення особи з пункту тимчасового утримання іноземців та реєстрації її органами внутрішніх справ за вказаною органом Держкомнацміграції адресою. Природно, що після реєстрації (проставлення ОВС відповідного штампу в довідці з фотографією) така особа має право вільного пересування територією України до винесення рішення про надання (чи не надання) їй статусу біженця.
Слід зазначити, що з часу проголошення незалежності України статус біженця в Закарпатській області отримали тільки 9 осіб, у той же час протягом 2005 року з подібними клопотаннями звернулось 479 чоловік. Ця статистика наводить на висновок, що нелегали використовують надану вказаним законом можливість для звільнення із пункту тимчасового утримання іноземців та продовження спроб незаконного перетину державного кордону в напрямку Євросоюзу.
Можливі шляхи виходу із цієї ситуації - це внесення змін до законодавства України та запровадження більш жорстких умов контролю за в’їздом іноземців А ще - вдосконалення охорони державного кордону: наприклад, після технічного укріплення державного кордону Угорщини потік нелегалів до цієї країни повністю припинився.
ВМ
До цієї новини немає коментарів