Чи варто іти в Карпати взимку і як це зробити з без втрат, – закарпатський гірський провідник
Про те, як безпечно ходити в гори взимку, він розповів в ефірі Радіо Тиса FM.
"В Карпатах тепер снігу доволі багато, вже понад 58 см., — сказав Костянтин, — в горах справжня зима і там все по-справжньому. Я вважаю, взимку іти в гори треба: це дуже гарно, видовищно і потім надовго запам’ятовується".
Як підготуватися
За словами гірського гіда, підготовка до зимових гір — на рівень вища, ніж підготовка до походу в гори в будь-яку іншу пору. "Зимові гори — значно важчі мрально для людини. Фізичний стан людини має бути вище середнього: біг, плавання, загальнофізична підготовка чудово вас загартують", — сказав він.
Важливе ще й правильно підібране спорядження і, за словами Балабанова, було б дуже добре випробувати його в ближніх походах, скажімо, на Анталовецьку поляну. І бажано піти не один раз перед серйозним походом, а кілька, бодай разів 10. І до походу туди, куди ви хочете піти взимку, треба готуватися з літа.
"Спочатку влітку, потім восени, потім навесні і тільки потім уже можна планувати похід взимку. Тобі потрібно зрозуміти ситуацію на маршруті і знати, як та чи інша вибрана тобою дорога виглядає і веде себе в різні пори року, — пояснив провідник. — Часто трапляється таке, що дерева, каміння залишаються на тому ж місці, але сніговий покрив змінює місцевість і ти її не впізнаєш ніяк. Тому потрібно знати місцевість, куди ти йдеш взимку, ідеально: ти маєш знати абсолютно точно, де ти маєш звернуи, де можеш безпечно зійти з маршруту і бути готовим до різкої зміни погоди. Різкої в Карпатах — це за пів години, і це нормально".
Базове сорядження для зимових Карпат
По-перше і надважливо, говорить Костянтин Балаабанов, — це взуття: "Це мають бути трекінгові боти і вони мають бути шкіряними, без винятків. Ще важливо — воно має бути нове, тобто не зі стокового магазину. Нове, підібране під тебе і випробуване в кількох походах взуття".
Наступне — зимові трекінгові термоноски. Далі — бахіли або гамаші, хто як називає. Вони захищають наші боти від попаданн снігу через шнуровку.
"Трекінгові штани. Тут кожен обирає, в чому йому зручно. Пі штани — термобілизна, зараз є її повн різних хороших видів. Наверх — курточка з якимось синтетичним утеплювачем. Або пух і зверху — мембранна куртка, не лижна, проста, без підшитого утеплення. Вона теж, що дуже важливо, має бути новою, — каже чоловік. — Рюкзак так само має бути новий, підлаштований під людину. Він має бути зручний — це найголовніша умова".
Можут згодитися також снігоступи, які опоможуть пересуватися в горах за умовах снігу по пояс. "Ще можуть згодитися "кішки" і льодоруби, щоб ми могли пересуватися по заледенілій сніговій поверхні і втриматися на цій поверхні. Це, наприклад, якщо ми хочемо зійти на Петрос, Говерлу чи Темнатик — там бувають ситуації, коли це спорядження необхідне", — пояснив провідник.
Аптечка
За словами Костянтина Балабанова, у кожного вона своя і він сам знає, що і для чого туди поклав: "Перед походом ми обговорюємо основні моменти, а також і те. чи можу я при необхідності допомогти людині медикаментами зі своєї аптечки. Це серйозне питання. Обговорюються всі особливі моменти і потреби кожної окремої людини".
Їжа і вода
Стосовно води — треба взяти з собою термос, який триматиме температуру 10-12 годин. Чай краще брати не ароматиззований. а класичний, згущеного молока до чаю чи меду. Цукру потрібно в горах вживати більше. Шоколад теж дуже добре.
"З їжі беремо з собою сублімати або висушені продукти, крупи, ковбасу, якісь консерви, — розповів чоловік. — Алкоголь допустимий тільки в разі, якщо ваша група дійшла до табору, розташувалас, ви вже приготували їсти і перед тим, як лягати спати, можна випити 25 грам і не більше. Річ у тому, що користь алкоголю в горах сильно перебільшена".
Насамкінець
Якщо трапляється якась надзвичайна ситуація, то, каже Костянтин Балабанов, вона говорить про одне: ця людина десь допустила помилку. Під час підготовки чи виходу в гори, будь-що — десь трапилась помилка.
"Найчастіше помилка криється в дуже великій самовпевненості. Невідповідальне ставлення до гір, особливо взимку, — пояснив провідник. — Перед кожним походом обов’язково реєструємося в рятувальників, без цього в сучасному світі ми не діємо. Реєстрація онлайн займає не більше 3 хвилин, але ви маєте впевненість, що в разі надзвичайної ситуації, вам буде кому допомогти"
Суспільне Закарпаття
Читайте наші найцікавіші новини також у Інстаграмі та Телеграмі
До теми
- Укрзалізниця з 15 грудня запускає чотири нові рейси на Закарпаття та змінює розклад восьми поїздів
- Де найчастіше треба пилососити: п'ять місць, про які забуваємо
- Значні снігопади та дощі - синоптики попереджають про погіршення погоди на Закарпатті
- До уваги водіїв та пішоходів! Синоптики попереджають про мокрий сніг та ожеледицю на Закарпатті
- Закарпатські патрульні нагадують водіям про відповідальність за забруднений номерний знак
- Закарпатські патрульні нагадують водіям про максимально дозволену швидкість руху
- Рятувальники попереджають про погіршення погодних умов на Закарпатті
- Поради закарпатських патрульних водіям під час проїзду перехресть
- Хмарну погоду, слабкий сніг, дощ та ожеледицю прогнозують синоптики сьогодні, 15 листопада, на Закарпатті
- Патрульні Закарпаття звертають увагу водіїв на безпеку на дорозі в морозну погоду
- Вакцинація та ревакцинація проти дифтерії та правця на Закарпатті: як і де зробити безоплатне щеплення
- Укрзалізниця змінює періодичність руху поїздів далекого сполучення до Солотвина
- Де переселенці на Закарпатті можуть отримати безоплатну юридичну допомогу?
- Закарпатська митниця нагадує правила ввезення продуктів харчування в Україну
- Військові зможуть офіційно зареєструвати гуманітарні авто
- Як звільненим з полону та родинам полонених отримати державну грошову допомогу?
- Вирішили змінити ім'я та прізвище? Підказуємо, як це можна зробити
- Закарпатці можуть скористатись правом на податкову знижку щодо суми коштів, сплачених за навчання
- Стартувала друга хвиля програми з навчання та працевлаштування ветеранів, ветеранок та членів їхніх родин «Разом»
- «Зроблено в Україні»: бізнес Закарпаття може розраховувати щонайменше на 530 млн грн держпідтримки у 2024 році
До цієї новини немає коментарів