Археологи знайшли на території Ужгородського замку древній медальйон: він належав єзуїтам

Під час археологічних розкопок руїн церкви на території Ужгородського замку знайдено єзуїтський медальйон. Про знахідку розповів Володимир Мойжес, історик, кандидат історичних наук, директор Археологічного музею Ужгородського національного університету. Деталі опубліковано на Mukachevo.net.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
На одній стороні медальйона в профіль зображений святий Франциск Ксаверій, а на іншій — святий Ігнатій Лойола. Ці особи шануються як католицькі святі та засновники Товариства Ісуса, широко відомого як Орден єзуїтів.
В історичних джерелах можна знайти, що в середині 17 століття Янош Другет, тодішній господар міста, запросив єзуїтів оселитися в Ужгороді. У 1773 році єзуїти покинули місто, змушені це зробити через декрет Папи Климента XIV, який ліквідував орден.
Щодо датування цієї знахідки, доктор Мойжеш уточнює: "Як можна датувати знахідку? Наприклад, за письмовими джерелами. Виходячи з дати канонізації Ігнатія Лойоли та Франциска Ксаверія (1622) і року руйнації церкви (1728), ми визначаємо хронологічні межі".
Доктор Володимир Мойжес також пояснює, що нинішні розкопки насамперед зосереджені на залишках середньовічної римо-католицької церкви Святого Юрія на території замку. Ця церковна споруда займає значну площу, і очікується, що проєкт розкопок триватиме приблизно п'ять років.
Серед найбільш значущих знахідок на сьогодні — шабля, датована першою половиною 17-го століття, знайдена в одній із крипт. На жаль, усі крипти стали жертвами грабіжників у 18 столітті, залишивши археологам лише ті предмети, які не зацікавили грабіжників, такі як прикраси з недорогоцінних металів та намиста, або ж ті, що вціліли під товстим шаром землі завдяки щасливому випадку.
![]()
Руїни замкової церкви, в якій підписали Ужгородську унію
Фото: Вікіпедія
Церква святого Юрія існувала з 13 по 18 століття. Найдавніші документальні згадки про неї датуються 1248 роком. У 1646 році на території церкви святого Юрія підписали Ужгородську церковну унію, акт церковного об'єднання 63 священиків Мукачівської православної єпархії з Римом. Однак у 1728 році пожежа знищила церкву.
Раніше Фокус писав про загублені сторінки історії. Українські археологи виявили незвичайні поховання й артефакти.
А також ми розповідали про втрачені секрети Черкас: останні знахідки спростовують російську версію походження міста.
До теми
- Виграйте Гран-прі та частину призового фонду у 200 тисяч гривень: стартував конкурс «Золото Карпат»
- Чотири прем'єри за тиждень: Закарпатський муздрамтеатр готується до закриття ювілейного сезону
- «Барви та краса Карпатських вершин» – виставку художніх робіт відкрили в атріумі облдержадміністрації
- В обласному музеї ім. Й. Бокшая триває виставка творчості Івана Кавалерідзе
- Обласний краєзнавчий музей ім.Т.Легоцького запрошує відвідати підземелля Ужгородського замку
- Naruto при світлі сотень свічок. Сьогодні в Ужгороді прозвучить музика культового аніме. Ще є квитки
- На поціновувачів мистецтва завтра чекає відкриття одразу двох виставок в Ужгороді
- До ужгородського скансену повертається Літня школа гончарства
- «Українська музична мозаїка» – концертну програму представлять на сцені обласної філармонії
- Концерт «Музика великого кіно» пройшов у філармонії
- На Закарпатті відзначили діячів міжнаціональної єдності, серед них – Івана Латка
- Концерт «Музика великого кіно» пройшов у філармонії
- Концерт «Музика великого кіно» пройшов у філармонії
- В Ужгороді оголосили короткий список VIІІ Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея
- Перший Відкритий фольклорний фестиваль-конкурс культурного розмаїття «Шовкова косиця» стартував в Ужгороді
- В Ужгороді відкриють фотовиставку Євгена Котляра «Український штетл. Повернення до місць сили»
- В Ужгороді сьогодні стартують триденні «Ерделівські читання 2026»
- Ужгородський скансен запрошує на виставу «Про що плачуть верби»
- В Ужгороді до 115-річчя Андрія Коцки оновлять експозицію його музею: які картини можна побачити
- День Музеїв на Закарпатті. Програма-2026

До цієї новини немає коментарів