Держбюджет на 2025 рік: скорочення соціальних видатків і зростання оборонних витрат

Поки проєкт Держбюджету чекає другого читання, Центр громадського моніторингу та контролю зібрав основні дані із головного кошторису країни на наступний рік.
Інфляція 9,5% і долар по 45 грн.
У 2025 році Уряд очікує, що ВВП України зросте на 2,7%. Інфляція за підсумками 2025 року становитиме 9,5%. При цьому безробіття скоротиться з 18,2% до 17,7%. Середньорічний курс долара у 2025 році очікують на рівні 45 грн. Для порівняння, у 2024 році ріст ВВП — 3,5%, інфляція сягає 7,9%, а курс долара заклали на рівні 41,27.
Середня зарплата у 2025 має зрости до 24 389 грн на місяць.Доходи загального фонду держбюджету (без грантів та міжбюджетних трансфертів) на 2025 рік мають скласти 2 трлн 7 млрд гривень, що на 411 млрд грн більше ніж цього року. Видатки загального фонду держбюджету плануються в обсязі 3 трлн 644 млрд грн, що більше показника цього року на 535 млрд гривень.
Дефіцит державного бюджету на 2025 рік передбачено у розмірі 1,64 трлн грн, або 19,4% ВВП. Для покриття цього дефіциту Уряд розраховує на надходження наступного року зовнішнього фінансування в обсязі $38,4 млрд.
Безпека і оборона — основна стаття витрат
Найбільша стаття витрат у 2025 році — на національну безпеку та оборону. На неї виділили 2 трлн 223 млрд грн. Це на 46 млрд грн більше, ніж у 2024 році і становить близько 26% ВВП.
“Усі податки, які сплачують люди та бізнес, будемо направляти на посилення наших захисників та військових спроможностей”, — повідомив прем?єр-міністр Денис Шмигаль. Традиційно більшість цих грошей перерозподілять через бюджет Міноборони.Видатки на освіту та соціальну галузь
З 1 січня 2025 року мінімальна зарплата залишиться на рівні 8 000 грн, а прожитковий мінімум для працездатних осіб — 3 028 грн. За словами економістів, відсутність підвищення цих соціальних показників спричинена браком коштів.
“Практично по всіх показниках соціальних видатків відбудуться скорочення, спричинені відсутністю фінансування та неможливістю акумулювати необхідні кошти, щоб підвищувати соціальні стандарти. Ця ситуація дуже впливає на можливість держави забезпечувати постійний ріст соціальних видатків. Бюджетна декларація, прийнята кілька місяців тому, визначає, що у найближчі три роки теж не планують збільшувати соціальні стандарти. Тобто 2025 рік — тільки перший з цього трирічного періоду, протягом якого ні мінімальна зарплата, ні прожитковий мінімум теоретично не мають збільшуватись”, — пояснив економіст Олег Пендзин.
Більшість соціальних видатків, які цьогоріч становлять 420,6 млрд грн, Уряд витратить на дотацію Пенсійному фонду — 280,2 млрд грн. Друга найбільша стаття цих видатків — програма соціального захисту громадян, які потрапили в складні життєві обставини.
На виплату житлових субсидій у 2025 році планують витратити 42,32 млрд грн. Їх отримають 2,8 млн сімей. Як сказано в пояснювальній записці до законопроєкту про держбюджет, такий обсяг отримувачів підраховано за підсумками підвищення адресності виплат субсидій та припинення цих виплат особам, які перебувають за кордоном або проживають на тимчасово окупованих територіях.
На освіту наступного року заклали 167 млрд грн проти майже 175 млрд грн у 2024 році. Більша частина з них — понад 103 млрд грн — підуть на оплату праці педагогічним працівникам.
Що далі?
За проєкт Державного бюджету на 2025 рік проголосували 247 парламентарів. При цьому депутати не погодили підвищення зарплат прокурорам, що раніше було передбачено в проєкті бюджету.
Після засідання народний депутат Ярослав Железняк повідомив, що правок і пропозицій до проєкту бюджету від нардепів було 2098. Бюджетний комітет уклав їх у бюджетні висновки і пропозиції. Далі їх розгляне Уряд. Зробити це має вже у найближчі 2 тижні. Адже згідно з регламентом, розгляд у другому читанні проекту закону про Державний бюджет України на наступний рік завершується не пізніше 20 листопада. А остаточне прийняття — не пізніше 1 грудня.
До теми
- Закарпатці сплатили до місцевих бюджетів вже 1,5 млрд грн податків
- На Закарпатті за 2 місяці 2025-го сплатили понад 6,4 млн грн екологічного податку
- У 2024 році експорт товарів на Закарпатті становив 1446,2 млн дол. США
- Найбільше туристичного збору з початку року надійшло до бюджетів Поляни, Ужгорода та Баранинців
- Результат перевірок закупівель: тільки за 2 місяці – порушень на більше 106 мільйонів гривень
- На обліку в закарпатській податковій - майже 80 тисяч суб’єктів господарювання
- Найбільше імпортних товарів через Закарпатську митницю з початку року ввезли із Чехії - на 20 млрд грн
- Закарпатський бізнес поповнив місцевий бюджет майже на 4 млн від ліцензування підакцизних товарів
- У 2024 році до місцевих бюджетів Закарпаття надійшло 23,2 млн грн туристичного збору
- За перші 2 місяці 2025 року закарпатські митники скерували до Держбюджету понад 2,9 мільярдів гривень
- Не спалюйте сухостій! «Закарпаттяобленерго» просить пам’ятати про шкоду, яку може завдати вогонь!
- 163 протоколи про порушення митних правил на понад 20 млн грн задокументували з початку року закарпатські митники
- Руслан Кравченко: ДПС ініціює зміни до механізму зупинення реєстрації податкових накладних
- Великі штрафи чекають на ФОПів уже з березня
- На Закарпатті у 2024-му майже 150 громадян задекларували понад 1 мільйон гривень доходу
- Руслан Кравченко: Маємо перші позитивні результати роботи консультаційних центрів з питань розблокування податкових накладних
- Закарпатські платники податків перерахували до місцевих бюджетів у січні понад 689 млн гривень
- У січні закарпатські митники оформили понад 10 тисяч митних декларацій
- Перевіряли закупівлі: що виявили закарпатські аудитори у січні?
- Tolkові партнерства: єдиний в Україні діючий виробник легкових автомобілів "Єврокар" підтримує економіку країни
До цієї новини немає коментарів