Зеленський та Фіцо провели переговори на Закарпатті

Президент України наголосив, що це була його перша зустріч прем'єр-міністром Словаччини. Сторони домовились провести у жовтні засідання міжурядової комісії і сьогодні сторони обговорили ключові теми для перемовин.
Зеленський поінформував Фіцо про розмову з Трампом та лідерами коаліції охочих для наближення миру, гарантування безпеки України.
«Російська агресія, намагання дестабілізувати життя України й інших країн ніколи не завершується однією країною, - сказав Зеленський і додав: «Маємо зробити все, щоб негативні сторінки історії не повторились ані для України, ані для Словаччини, ані для інших країн Центральної Європи».
Президент України також наголосив, що говорили про візит Фіцо до Китаю:
«Ми бачили, хто там був і що говорив, як себе поводив, і важливо, щоб путін не сприймав такі візити як свою індульгенцію. Мир не має альтернатив, і ми виступаємо за мир, і треба завершити війну, і це повинна зробити саме росія як єдиний суб'єкт, який цю війну почав, і який, на жаль, затягує її. Ми в Україні хочемо миру. Ми розраховуємо на підтримку наших мирних зусиль».
Зеленський сказав, що сторони також обговорили тематику безпекових гарантій для України і добре, що Словаччина готова визначити свою позицію щодо цього та відкрита до діалогу з Україною. «Вважаємо, що було би правильно, щоб Словаччина також була частиною нової системи безпеки. Ми цінуємо також, що Словаччина готова працювати з нами в форматі коаліції укріттів. Дякуємо за цюпідтримку».
Порушив Зеленський і питання енергетичної незалежності від росії, і наголосив, що в цьому питанні окремі європейські країни повинні бути більш рішучими. З іншого боку, Україна готова забезпечувати енергостабільність і для Словаччини, і для інших партнерів, і мати спільні проекти в цій галузі.
«А ще я хочу відзначити, що Словаччина підтримує Україну в русі до Євросоюз. Дякуємо за цю підтримку. Це для нас дуже вагомо. Ми розглядаємо вступ України в Євросоюз як частину безпекових гарантій для нас», - наголосив президент України, а також відзначив ще один вагомий проєкт, який від сьогодні поєднує Україну з Європою – ширококолійка, яка є частиною європейської мережі, і яка з'єднує Ужгород, з Братиславою, Кошице, Будапештом, Відем, Прагою.
Роберт Фіцо, зі свого боку, відзначив, що якщо подивитися на прагматичну раціональну співпрацю України та Словаччини, то там є багато позитивних моментів. Але є питання, на які дві держави мають різні погляди, і важливо розуміти це.
«Як Прем'єр-міністр Словацької Республіки, я бажаю добросусідських та дружніх відносин з Україною. Дуже якісних відносин. Я хочу подякувати вашому уряду та вашій адміністрації за турботу про словацьку національну меншину, яка підтверджує, що всі її права та статус відповідають міжнародним стандартам. Я бажаю вам не лише добрих відносин між Словаччиною та Україною, шановний пане Президенте, але й доброго, справедливого миру. Я бажаю вам якомога швидше знайти рішення, поки є гарантії безпеки», - сказав Фіцо.
У той же час Словацька Республіка підтримує всі ініціативи, які ведуть до миру. Також Словаччина підтримує рух України в ЄС, відзначив словацький високопосадовець:
"Я щиро бажаю Україні миру і бажаю їй, перш за все, дуже гарної європейської перспективи. Я хотів би нагадати вам, що членство в Європейському Союзі пов'язане зі складним і тривалим процесом, який необхідно пройти. Тому я запропонував пану Президенту весь досвід, який має словацький уряд, на шляху до вступу до ЄС, бо в процесі вступу ми зробили низку фатальних помилок, і якби ми не зробили їх, сьогодні наша позиція в Європейському Союзі могла б бути сильнішою, ніж вона є на даний момент".
За словами Фіцо, кожен має право захищати свої власні національні інтереси, і кожен має поважати один одного в цьому.
В енергетиці наразі Україна та Словаччина мають відносно різні думки. «Однак, фактом є те, що потенціал для енергетичної співпраці між Словаччиною та Україною величезний. І ми вже почали. Ми почали обговорювати цю тему на першому, другому та третьому засіданнях спільних урядів України та Словаччини , де ми говорили, наприклад, про розширення потужностей енергетичного сполучення між Мукачевом, Великими Капушами та інші гарні проекти, які вже на підході. Я думаю, що міністри економіки, які були присутні на сьогоднішній зустрічі, мають величезний обсяг роботи попереду», - додав Фіцо.
Відповідаючи на питання журналістів, прем’єр Словаччини заперечив інформацію, яка шириться в медіа, мовляв путін під час зустрічі в Китаї пропонував Фіцо енергоблокаду України. .
Зеленський, зі свого боку, коментуючи це питання, наголосив, що найстрашнішим у даному випадку ж те, що звучить це питання:
«І мені здається, що в цьому є проблема, що ми, безумовно, мало тиснемо на росію, щоб вони думали про закінчення війни. Тиск може бути тільки об'єднаний від всіх партнерів Європи і від Сполучених Штатів Америки. Європа повинна припинити отримувати енергоресурси від росії, яка на цьому заробляє гроші і за рахунок цих грошей воює з Україною. Я думаю, що ми всі розуміємо кому і чим займатися в цій ситуації».
Насамкінець сторони повідомили, що 20 жовтня має відбутися четверта спільна українсько-словацька комісія, на якій будуть обговорюватись питання співпраці, транскордонного розвитку, розширення пропускної можливості через кордон тощо.
Наталія Петерварі, kiszo.news
До теми
- Вмотивовану молодь за проєктом «Контракт 18-24» уже набирає і 128-ма окрема гірсько-штурмова бригада
- 1-ий центр рекрутингу Сухопутних військ допоможе закарпатцям мобілізуватися чи підписати контракт на один рік
- В Україні продовжать терміни перебронювання працівників
- У застосунку Резерв+ відновили послугу відстрочки для багатодітних батьків
- Мирослав Білецький: "Усі громади Закарпаття та обласна рада підтримали План перемоги Президента України Володимира Зеленського"
- Богдан Андріїв узяв участь у засіданні Конгресу регіональних і місцевих влад при Президентові України
- В Україні 17-річні юнаки ставатимуть на військовий облік автоматично
- Багатодітним батькам дозволили оформлювати відстрочку онлайн: як це працює?
- Кабмін прийняв нові правила бронювання працівників – із 1 грудня лише через Дію
- Україна та ЄС розпочинають модернізацію пункту пропуску на кордоні з Угорщиною
- В Україні розвивають децентралізовану систему енергогенерації
- Уряд скоротив час термінового оформлення паспорта громадянина України
- Україна та Словаччина планують запустити залізничне сполучення «Київ-Братислава» із продовженням до Відня
- Денис Шмигаль та Роберт Фіцо на Закарпатті: підсумки зустрічі
- Україна не буде продовжувати транзитну угоду з росією після завершення строку її дії – Шмигаль
- Уряд вніс зміни до Порядку мобілізації військовозобов'язаних, які доглядають або утримують хворих чи осіб з інвалідністю
- Відсьогодні видаватимуть нові водійські посвідчення та техпаспорти: що змінилося
- В Україні скасували перехід на «літній час»: коли годинник переведуть в останній раз
- В Україні змінюється процедура огляду водіїв на стан наркотичного сп'яніння
- Як отримати кошти на путівку до дитячого табору через єОздоровлення?
До цієї новини немає коментарів