Вибори та списки виборців
Кореспондент КІА традиційно звернувся до довготермінового спостерігача Громадянської мережі ОПОРА в області Миколи Яцкова за роз’ясненнями щодо уточнення списків виборців в Закарпатській області.
Пане Миколо, які основні особливості складання списків виборців на позачергових виборах народних депутатів України?
Складання списків виборців здійснюється із залучення до цього процесу робочих груп обліку виборців, створених райдержадміністраціями та виконкомами міст обласного значення. Таких робочих груп у області є 18. Списки виборців на звичайних виборчих дільницях складаються робочими групами з використанням: загальних списків виборців, списків виборців, на підставі яких проводилися останні вибори народних депутатів України та відомостей, отриманих від органів влади.
Списки виборців підписуються керівником робочої групи та сільським, селищним, міським головою, або головою районної в місті ради, скріплюються печаткою відповідної ради і подаються у двох примірниках та на електронних носіях окружній виборчій комісії на її засіданні не пізніше як за 17 днів до дня виборів.
ОВК передає один примірник списку виборців ДВК не пізніше як за 12 днів до дня виборів – не пізніше 17 вересня 2007 р.
За нашим прогнозом, діяльність з перевірки та уточнення списків виборців у Закарпатській області зможе частково зробити списки 30 вересня 2007 р. якісно кращими від тих, що були на виборах 26 березня 2006 р.
Раніше ви зазначали, що є проблеми у кількох районах області зі списками виборців?
Так, дійсно залишається невизначеною ситуація із списками виборців у Іршавському районі та у містах Хуст та Берегове. Тут мають місце великі розходження у кількості виборців, а склад робочих груп є недостатнім для вчасного та повноцінного опрацювання списків.
Проілюструю такими цифрами: так населення Іршавського району становить приблизно 100 тис. осіб. З них виборцями є 70-80 %. Склад робочої групи становить 5 осіб, з яких тільки троє операторів комп’ютерного набору. У порівнянні з містом Ужгород, населення якого становить 120 тис. осіб, робоча група складає 12 осіб.
Незначний кількісний склад робочих груп з обліку та перевірки списків виборців, а також, недостатнє фінансове забезпечення їх роботи залишаються проблемою, що вплине на якість списків виборців.
Чи повинні виборчі комісії проводити "планові" уточнення списків виборців?
Закон не зобов’язує виборчі комісії робити побудникові обходи помешкань виборців для уточнень списків виборців. Та й загалом подібні заходи з боку ДВК виглядатимуть сумнівними з точки зору дотримання законності. ДВК надає список виборців для загального ознайомлення у приміщенні ДВК одразу після отримання цього списку від ОВК.
У день голосування виборець прибув на виборчу дільницю за місцем проживання, однак у списку виборців себе не виявив. Як йому зреалізувати своє виборче право?
Такий виборець проголосувати не зможе. Списки виборців на виборчій комісії закриваються за два дні до дня виборів і з цього моменту будь-які зміни у списку неможливі. Відповідно до вимог Закону ДВК зобов’язані надіслати виборцям іменні запрошення не пізніш як за 7 днів до дня виборів – не пізніше 22 вересня 2007 р. Відсутність цих запрошень має бути сигналом для виборця про необхідність уточнити відомості про себе у списку виборців у встановленому Законом порядку та строк.
До речі, у день голосування посадові особи ДВК мають право виправляти неточності та технічні описки у списку виборців – неправильне написання прізвища, імені, по батькові, дати народження, номера будинку, квартири місця проживання – у разі якщо, незважаючи на такі технічні описки, є зрозумілим, що до списку внесено саме того виборця, який прибув на виборчу дільницю для голосування.
Чи можна проголосувати за місцем фактичного проживання?
Єдиним критерієм включення особи до списку виборців є відомості про реєстрацію за місцем проживання. Закон встановлює, що місце проживання та адреса житла виборця визначається на підставі реєстрації відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання".
Це положення є досить важливим для запобігання багатократного голосування окремих виборців. Принцип рівного виборчого права передбачає, що кожен виборець має тільки один голос.
Судова практика виборів 2006 р. свідчить, що суди при розгляді позовів щодо не включення до списку виборців в більшості таких випадків визнавали, що без реєстрації місця проживання включення до списку виборців є незаконним.
Яким є порядок оскарження неправильностей у списках виборців?
Законом встановлено, що кожен громадянин має право ознайомитись зі списком виборців у приміщенні ДВК та перевірити правильність внесених до списку відомостей. При цьому громадянин має право оскаржити до ДВК, ОВК або до місцевого суду за місцезнаходженням ДВК допущені при складанні списку неправильності щодо нього або інших осіб, у тому числі такі неправильності: невключення до списку, виключення зі списку, неправильне включення до списку, наявність чи відсутність відміток про здатність виборця самостійно пересуватися.
Громадянин особисто подає скаргу до ДВК чи ОВК. При цьому скарга може бути подана:
• до ДВК – не пізніше як за п’ять днів до дня виборів (не пізніше 24 вересня);
• до ОВК – не пізніше як за три дні до дня виборів (не пізніше 26 вересня);
• до місцевого суду громадянин подає позовну заяву не пізніше як за два дні до дня виборів (не пізніше 27 вересня 2007 p.).
ДВК, ОВК або суд приймають рішення щодо включення або невключения особи до списку на підставі встановлення місця проживання цієї особи з урахуванням вимоги щодо включення виборця до списку лише на одній виборчій дільниці.
Насамкінець, що б ви порадили виборцям?
Громадянська мережа ОПОРА закликає усіх громадян перевірити себе у списках виборців.
Власна інформація
> так населення Іршавського району становить
> приблизно 100 тис. осіб. З них виборцями
> є 70-80 %. Склад робочої групи становить 5 осіб
Насправді склад робочої групи Іршавського району становить 6 чоловік
А uzhgоrоd.net.ua рекомендував виставляти правильні рекомендації діючого законодавства або ставити повідомлення ОВК та робочих груп (які а це мають право і покликання).
пане Миколо, не вводіть в оману людей своїм не зннаням законодавства. Хто ви такі чи та опора? чи ви експерт? Буду рекомендувати вас і вашу організацію не пускати на засідання, щоб ВИ не пантеличили наших членів комісій своїм не знанням та виступами у ЗМІ. Такої організації нема в списку зареєстровнаих громадських організація, які мають право проводити громадський контроль за виборчим процесомю. ОВК