ЧИ МОЖНА ДОВІРЯТИ ЗАКАРПАТСЬКИМ СОЦІОЛОГАМ

"Наскільки варто довіряти соціологам показують дані екзіт-полу,--вважає закарпатський дослідник Віктор Пащенко.—Похибка на цьогорічних виборах становила 0,3-0,4%"

 

Якісному результату сприяє ще й те, --впевнений він, що є чимало соціологічних потужних фірм, які контролюють одна одну. Про це він розповів сьогодні на засіданні Ужгородського прес-клубу, на якому обговорювалась тема "Наскільки здійснюються прогнози соціологів: реалії дочасних виборів-2007".

Стосовно закарпатських досліджень, то значна похибка вже другі вибори поспіль зокрема у Віктора Пащенка стосується тільки БЮТ і складає 8-10%. Таку ситуацію він пояснює тим, що три чверті з тих, хто не визначився, в останній момент віддає голоси БЮТ. Цей феномен розкрив також науковець та соціолог Олександр Пєлін. Він вважає, що тут відіграє роль психологічний фактор: за БЮТ голосують ті, хто має завищену самооцінку і чим ближче до виборів їхній рівень мобілізації може збільшуватися. Також "на руку" Ю.Тимошенко грає те, що вона є єдиною жінкою серед лідерів партій і отримує значну підтримку чоловіків 29-39 років—каже О.Пєлін.
Олександр Пєлін переконаний, що у нас відбуваються не політичні вибори, а психологічні перегони. Тому науковець робить дослідження, використовуючи соціально-психологічні методи. Зокрема аналізує психоемоційні настрої виборців, використовуючи
тестування кольорами за Люмєром. Різницю між НУНС та ПР він пояснює на метафоричному рівні: прихильники ПР асоціюються з сіро-синім кольором та є "діогенами"--закритими в собі і від суспільства людьми. "Нашоукраїнський" електорат—жовтий та виступає у ролі такого собі "щасливого Ганса"--налаштованого більш оптимістично. За Люмєром виборці Литвина—зелені, що характеризує вибір благородної людини. Соціалісти, за словами О.Пєліна, асоціюються з рожевим кольором.
Віктор Пащенко також підкреслив, що вже можна говорити про певну структуризацію суспільства, яке поділено на два великі табори 45%--помаранчеві, 40%--біло-блакитні. Проте вже всередині, до прикладу, помаранчевого табору такої структуризації немає. "Між цими групами відбувається значне перетікання. Виборці жодної реальної різниці між НУНС та БЮТ не бачать За винятком однієї: на питання "Чи покращиться ситуація в Україні виборці БЮТ є песимістичнішими—"так" тільки 10%, прихильників НУСН у цьому випадку більше—20%",-- каже Віктор Пащенко.
Скаржаться соціологи також на те, що проблемою є знайти людей для роботи з респондентами. Чимало молоді, каже Віктор Пащенко замість проводити дослідження вирішує у легший спосіб позаповнювати анкети власноруч.

 

10 жовтня 2007р.

До теми

Коментарі:

  1. 2007-10-10 / 12:12:00

    а чому нема даних Шандора? він же був найточнішим у своїх дослідженнях.... похибка 1%. а не як деякі 8 - 10%