Нічого з того не буде...
Вибори таки були непотрібними
Хроніка останніх днів показує, що в Україні таки важко навести лад. Ми витратили півмільярда гривень на вибори, які так нічо-го в країні і не змінили. Нарешті ЦВК оголосила остаточні ре-зультати виборів. Все, як і було: Партія регіонів — 34,37 %, БЮТ — 30,71 %, блок "Наша Украї-на — Народна самооборона" — 14,15 %, Компартія — 5,39 %, Блок Литвина — 3,96 %. Соціалісти не пройшли.
Відразу ж після оголошення остаточних результатів лідери "помаранчевих" оголосили на публіці, що створять демократичну більшість у парламенті й сформують уряд. Відповідний документ у присутності журналістів підписали Юрій Луценко, В’ячеслав Кириленко, Юлія Тимошенко.
Але... Остаточні результати вважаються офіційними лише після їх публікації у відповідній пресі. Комуністи оскаржили дії ЦВК і Вищий адміністративний суд України виніс ухвалу, якою заборонив Центральній виборчій комісії офіційно оприлюднювати результати виборів у газетах "Голос України" та "Урядовий кур’єр". Таким чином, згідно з законодавством, суд має 5 днів на розгляд скарги комуняк.
ЯК ВЕДУТЬ
СЕБЕ ТІ, ХТО
ВВАЖАЄ СЕБЕ
ПЕРЕМОЖЦЯМИ
Тим не менше лідер БЮТу Юлія Тимошенко спокійно сприйняла звістку з суду і переконує народ, що все це агонія опонентів, а коаліція демократична буде і саме "помаранчеві" формуватимуть уряд. І відразу почалися "відкати" "любих друзів". Юля багато чим пожертвувала. Вона попри те, що її Блок набрав значно більше відсотків голосів, ніж партнери від "Нашої України", запропонувала "нашоукраїнцям" поділити владу 50 на 50. Це вагомий подарунок. Більше того, Юля віддала таки право саме президентові призначати всіх силовиків (це вже справді безглуздя). "Наша команда пішла назустріч президентові, й усі силові відомства, міністерства та Генпрокуратура, їхні керівники затверджуватимуться за поданням президента", — сказала Тимошенко. І Віктор Ющенко, який ще перед тим щось натякав про широку коаліцію з Партією регіонів, почав висловлюватися на підтримку Юлії Тимошенко і про необхідність створення саме демократичної коаліції. І більше того, сказав, що Юля має стати прем’єр-міністром. Після цього БЮТ і "Наша Україна" розподілили посади в майбутньому уряді (див таблицю).
Та запал Тимошенко і далі збивали "нашоукраїнці". Деякі з них (наприклад, Єхануров) прямо говорили, що не будуть підтримувати Тимошенко на посаду прем’єр-міністра. Якщо зважати на те, що вкупі БЮТ і "Наша Україна" мають у парламенті лише на два голоси більше, ніж потрібно для більшості (228), то це дуже хитка і нестабільна більшість. Варто буде комусь прихворіти чи виїхати у відрядження — і більшості нема. Цій більшості явно не вистачає 20 штиків, які провів до парламенту Литвин. Однак помаранчеві неохоче йдуть на зближення з Литвином. Вони просто не бажають ні з ким ділитися владою, а Литвин, відповідно, не поспішає з рішенням про входження до якої-небудь коаліції.
"На даному етапі всі заяви про створення будь-яких варіантів парламентської коаліції є ні чим іншим, як оголошенням намірів", — зазначив керівник виборчого штабу Блоку Литвина Ігор Шаров. "Ми спочатку ввійдемо до сесійної зали, складемо присягу на вірність Україні, зареєструємо фракцію Блоку Литвина, оберемо главу фракції, якого вповноважимо на проведення переговорів про створення коаліції", — сказав він.
ЯК ВЕДУТЬ
СЕБЕ ТІ, ХТО
НЕ ВВАЖАЄ
СЕБЕ ТАКИМИ,
ЩО ПРОГРАЛИ
А тим часом "регіонали" просто спокійно спостерігають за тим, що роблять "помаранчеві". Прем’єр-міністр Віктор Янукович натякає, що ситуація в країні така, що неможливо створювати лише або "помаранчеву" або "блакитну" коаліцію, бо це веде до поглиблення розколу країни. "Щодо тих заяв, які сьогодні звучать, що це буде одна помаранчева коаліція, я хочу сказати, що зараз це зробити неможливо", — сказав Янукович. Це, на його думку, призведе до нестабільності. В цілому його риторика є такою, ніби наступний уряд формувати буде він.
Звичайно, при такій неявній перевазі в парламенті й "помаранчеві", й "біло-блакитні" намагаються перекупити по кілька штиків від своїх опонентів. Поговорюють, що Тимошенко вже переконала деяких "регіоналів" та комуністів проголосувати за неї на посаду прем’єр-міністра. Однак і комуністи, і "регіонали" цю інформацію категорично спростовують. "Це неможливо. Ми завжди єдині в ухваленні рішень і їх подальшому виконанні. Я категорично заперечую будь-які спроби розколоти Партію регіонів і посіяти між нами розбрат", — заявила "регіоналка" Ганна Герман. А віце-прем’єр Володимир Рибак заявив, що Партія регіонів навіть не розглядає можливість підтримки кандидатури Тимошенко на посаду прем’єра.
І взагалі, "регіонали" впевнені, що "Наша Україна" "здасть" таки Юлю і створить коаліцію саме з Партією регіонів. "Регіонал" Тарас Чорновіл заявляє про намір його політичної сили розпочати переговори про створення коаліції за участі ПР і Блоку "Наша Україна — Народна самооборона" з середини листопада. "Ми готові після того, як буде зірвано процес діяльності "помаранчевої коаліції", розпочати повноцінні переговори й уже в новій Верховній Раді сформувати широку коаліцію, яка б об’єднувала політичні сили, близькі до президента, і політичні сили, які підтримують сьогоднішнього прем’єр-міністра", — цинічно сказав Чорновіл.
За його прогнозами, навіть у разі створення коаліції НУ—НС і Блоку Юлії Тимошенко вона не зможе функціонувати й проіснує не більше тижня.
"Ми допускаємо, що, як і минулого разу (в 2006 році), ми будемо тиждень при коаліції БЮТ і НУ—НС", — сказав Чорновіл. Він зазначив, що навіть зараз окремі представники НУ—НС ведуть неофіційні переговори про створення такого формату коаліції з членами ПР.
Заява Чорновола має стати чітким сигналом для Тимошенко. Але, здається, в таборі БЮТ спокійно розглядають можливий варіант зради "нашоукраїнців". Ця зрада стане останнім цвяхом у домовину політичної кар’єри Ющенка і його колег. Це також прямий шлях до президентства Юлі в 2009 році.
До речі, досить цинічно щодо коаліційної ситуації висловився головний невдаха цих виборів соціаліст Мороз. Він виступив за створення "помаранчевої" коаліції в новій Верховній Раді, хоча і вважає, що вона зашкодить розвитку країни.
"Гріх таке бажати, бо знаю — це горе. Але хотів би, щоб коаліція БЮТ—"НУ—НС" усе-таки була створена. І щоб попрацювала хоча би два роки або скільки там люди витримають", — сказав Мороз. Він переконаний, що Юля пройшла до парламенту на популізмі, бо неможливо віддати українцям за два роки їхні заощадження з ощадкнижок СРСР. І не призивати до війська юнаків уже з наступного року також є неможливим, бо це веде до послаблення безпеки країни.
КОМЕНТАРІ
ПОЛІТОЛОГІВ
Політолог Володимир Фесенко вважає, що шанси лідера БЮТ Юлії Тимошенко бути затвердженою парламентом на посаду прем’єр-міністра України становлять "60 на 40". За словами Фесенка, "Юлія Володимирівна спробує підстрахуватися, намагаючись домовитися або з самим Литвином, або з депутатами його фракції". Водночас він зазначив, що опоненти робитимуть усе для того, аби кандидатура Тимошенко не отримала необхідні 226 голосів народних депутатів. Він зазначив, що в Тимошенко є також ризик не стати прем’єром. Це пов’язано, зокрема, з критичним ставленням до її кандидатури серед членів майбутньої фракції "НУ—НС".
Натомість політолог Вадим Карасьов вважає, що "Тимошенко зможе підстрахуватися індивідуальними голосами депутатів від КПУ". "Тимошенко — серйозний гравець, і якщо хтось розраховує, що вона не зможе підготувати фінальне голосування щодо своєї кандидатури, той глибоко помиляється", — зазначив Карасьов. Він зауважив, що в разі непроходження кандидатури Тимошенко на посаду глави уряду виникне скандал. За словами експерта, лідер БЮТ використає цей скандал для нищівної критики блоку "Наша Україна — Народна самооборона" та Партії регіонів.
У свою чергу інший політолог Володимир Малинкович вважає, що "помаранчеві" створять коаліцію і Тимошенко очолить уряд. "Так. Думаю, що буде уряд на чолі з Тимошенко. Ситуація зараз докорінно відрізняється від тієї, яка була у 2005 році, коли "помаранчеві" виступали єдиною силою. Сьогодні це дві різні політичні сили, об’єднані ситуативно. І більше того, Тимошенко зараз має набагато більшу вагу, ніж Ющенко. Тому Ющенко не зможе відмовити Тимошенко", — сказав експерт.
Голова Центру досліджень політичних цінностей Олесь Доній також упевнений, що коаліція демократичних сил буде утворена. За його словами, створення "широкої коаліції" на цьому етапі політичного життя "помаранчеві" сили просто не можуть собі дозволити, бо вони давали інші обіцянки під час передвиборної кампанії. Водночас він зауважив, що формальне створення коаліції демсил на основі БЮТ та НУ—НС ще не гарантує результативного голосування по кандидатурі Юлії Тимошенко. Крім того, за його словами, є непевність з боку самого президента. "Дуже помітно, що президент коливається, він остаточно для себе ще не вирішив".
РІО
До цієї новини немає коментарів