Закарпатському Солотвину, що на Тячівщині, загрожують гігантські карстові провалля

Закарпатському Солотвину, що на Тячівщині, загрожують гігантські карстові провалля. Вони утворюються на місці відпрацьованих соляних штолень. Одне з останніх впритул наблизилося до шахти, куди на соляні процедури досі спускали пацієнтів єдиної в Україні алергологічної лікарні.

 

Провалитися під землю ризикують щойно збудовані в зоні ризику бази відпочинку, а також давно зведені сільські хати. Через ризик ще влітку припинили видобуток солі, хоча її запаси найбільші в Європі. Усіх цих клопотів завдає прісна вода. Вона вже десять років беззупину роз’їдає соляний купол, бо на її відведення грошей нема.

Це провалля настільки глибоке, що сюди запросто помістилася б п’ятиповерхівка. Та це чи не найменша карстова яма в Солотвині. Тільки торік таких карстових утворень фахівці зафіксували кілька десятків. До найближчої оселі рукою подати.

Нове провалля утворилося саме на шляху, яким діти прямують до школи.

Тепер уже не приховують збентеження і фахівці. Адже Солотвине розташувалося над гігантським соляним куполом. Тут століттями видобували сіль. Пустоти нічим не засипали, але берегли від роз’їдання прісними водами.

Сторічний дренажний захист зруйнував потужний паводок наприкінці дев’яностих. Прісна вода, потрапивши в шахти, почала активно руйнувати соляні горизонти. Тоді на ремонт і відновлення роботи соляної копальні з державної скарбниці запланували 76 мільйонів гривень. Проте за десять років виділили вчетверо менше. А торік, після чергового затоплення, видобуток солі взагалі припинили.

Та навіть ці 15 мільйонів, кажуть фахівці, не зупинять нових карстових утворень. Сучасна дренажна система коштує вдесятеро більше. А ще мільйони потрібні на реконструкцію самої солекопальні. Провалля вже почали утворюватися на людських городах. Останнє впритул наблизилося до недобудованої бази відпочинку, яка опинилась у зоні ризику.

На початку шістдесятих через карстові ями змушені були відселити цілий присілок Солотвина. Тоді провалля вдалося зупинити. Нині прогнози фахівців невтішні. Обіцяні 15 мільйонів гривень на реконструкцію соляних шахт зможуть використати не раніше літа. І тільки після проведення всіх тендерів. Що треба набагато більше грошей і негайно, сподіваються переконати урядову комісію. За попередніми даними, її очікують наприкінці тижня.

Наталка Зотова, ТСН, 1+1

 

05 лютого 2008р.
Çàãðóçêà...

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів