Правильне заповнення Розшифровок податкового кредиту та податкових зобов’язань в розрізі контрагентів
Консультує ДПІ в місті Ужгороді
ПДВ є одним із бюджетоутворюючих податків. Всього за 7 місяців 2008 року по м.Ужгороду до державного бюджету надійшло 80998,4 тис. грн. або 66,2 % від загальних надходжень до державного бюджету. В світлі останніх змін, які введені наказами ДПА України № 159 та №266 всі платники податку на додану вартість одночасно з декларацією подають розшифровки податкових зобов’язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів. Запровадження такої системи подання звітності з ПДВ надає можливість оперативно виявляти структури, які незаконно заявляють суми ПДВ на відшкодування з бюджету, унеможливлює використання тіньових схем відшкодування ПДВ та підвищує рівень його збору. Водночас платникам податків необхідно звернути особливу увагу на правильне заповнення Розшифровок податкового кредиту та податкових зобов’язань в розрізі контрагентів (додаток 5 до податкової декларації з податку на додану вартість та додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість (скороченої)), особливо що стосується зазначення звітного періоду, періоду за який виправляються помилки, періоду виписки податкових накладних, а також індивідуальних податкових номерів платників податку на додану вартість. З’ясування причин встановлених розбіжностей та допущених платниками помилок в заповненні обов’язкових реквізитів, невірних індивідуальних податкових номерів, відволікає як працівників податкових органів, так і самих платників податку на додану вартість, і призводить до запрошення у платника пакету документів, в тому числі і фінансово-господарських, та проведення додаткових перевірок.
Якщо ж помилку вже допущено, то необхідно провести коректно її виправлення.
Пропонуємо ряд відповідей наданих заступником начальника ДПІ в м.Ужгороді Любов Зюріною на основі роз”яснень центрального податкового органу України щодо правильного усунення допущених помилок.
1. Яким чином виправити помилку, допущену при заповненні Розшифровки податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, яка не вплинула на правильність визначення показників податкової декларації з податку на додану вартість та, відповідно, підсумкових рядків Розшифровки?
Виправлення помилок проводиться шляхом подання Уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за формою, затвердженою наказом ДПА України від 30.05.97 р. N 166, зі змінами та доповненнями (далі - Уточнюючий розрахунок), до якого додається Розшифровка податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (додаток 2 до податкової декларації з ПДВ (скороченої), додаток 5 до податкової декларації з ПДВ) (далі - Розшифровка) з відміткою "уточнюючий".
При цьому виправлення помилок у записах контрагентів у Розшифровках проводиться способом коригування, а вартісні показники Уточнюючого розрахунку прокреслюються.
Приклад 1. Для виправлення запису неправильно вказаного індивідуального податкового номера контрагента (покупця або постачальника) в уточнюючій Розшифровці:
1) повторюється помилковий запис індивідуального податкового номера, при цьому вартісні показники вказуються зі знаком "-" (тобто сторнуються);
2) вказується правильний запис по операціях з контрагентом за звітний (податковий) період, за який виправляються помилки повністю (включаючи вартісні показники); 3) вказується нульова сума у підсумковому рядку "Усього за місяць (квартал)".
Приклад 2. Для виправлення записів з допущеними помилками у вартісних показниках (обсягах поставки, сумі ПДВ) в уточнюючій Розшифровці: 1) відображаються суми уточнення у розрізі контрагентів (зі знаком плюс відображаються не в повній мірі задекларовані суми по операціях з контрагентом, зі знаком мінус - зайво задекларовані суми по операціях з контрагентом); 2) вказується нульова сума у підсумковому рядку "Усього за місяць (квартал)".
Приклад 3. У разі необхідності зменшити обсяг поставки та суму ПДВ по рядку "Інші" та доповнити у зв’язку з цим Розшифровку новим записом по визначеному платнику податку - покупцю в уточнюючій Розшифровці: 1) операції з платником податку - покупцем за звітний період записуються повністю (включаючи вартісні показники); 2) в рядку "Інші" обсяг поставки та сума ПДВ зменшується, сума уточнення зазначається зі знаком "-" (сторнується); 3) вказується нульова сума у підсумковому рядку "Усього за місяць (квартал)".
Приклад 4. У разі необхідності скоригувати обсяг поставки та суму ПДВ по рядку "Інші" та доповнити не в повній мірі відображені (зайво вказані) суми по операціях по визначеному платнику податку - покупцю в уточнюючій Розшифровці: 1) зазначається сума уточнення збільшення або зменшення обсягу поставки та суми ПДВ по операціях з платником податку - покупцем зі знаком "+" або "-"; 2) в рядку "Інші" обсяг поставки та сума ПДВ уточнюється (збільшується або зменшується) зі знаком "+" або "-"; 3) вказується нульова сума у підсумковому рядку "Усього за місяць (квартал)".
2. Як заповнити уточнюючу Розшифровку податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, що потребує уточнень показників, зазначених у декларації з ПДВ?
Виправлення помилок, допущених у Розшифровках, які потребують уточнень показників у складі декларації за будь-який наступний період проводиться шляхом подання Уточнюючого розрахунку, до якого додається уточнююча Розшифровка у розрізі контрагентів. При цьому вартісні показники як Розшифровки, так і Уточнюючого розрахунку відображаються на суму уточнення (збільшення або зменшення) з відповідним знаком.
3. Чи потрібно у разі подання нової звітної декларації з ПДВ подавати нову, повністю заповнену Розшифровку? Чи можливо подати до нової звітної декларації з податку на додану вартість Розшифровку, яка містить лише доповнення до розділу I або розділу II?
У разі виявлення помилок до закінчення граничного терміну подання декларації за звітний (податковий) період подається нова декларація з виправленими показниками та усіма обов’язковими додатками, включаючи і нову, повністю заповнену Розшифровку.
4. Чи необхідно подавати Розшифровку у разі подання Уточнюючих розрахунків, в яких проводиться коригування податкових зобов’язань та/або податкового кредиту за періоди, що передують березню 2008 року (або I кварталу 2008 року)?
Починаючи з 30.03.2008 р. податкову звітність з ПДВ необхідно подавати з урахуванням вимог наказу ДПА України від 17.03.2008 р. N 159 "Про внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість". Отже, у разі виправлення помилок у рядках 1, 10.1, 10.2, 14 поданої раніше декларації до Уточнюючого розрахунку повинна додаватися Розшифровка (підпункт 4.4.1 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість).
Прес-центр ДПІ в м.Ужгороді
До цієї новини немає коментарів