МНС застерігає: будьте пильні та обережні, збираючи та вживаючи в їжу гриби!
Восени, коли повітря пахне димом і ранковими туманами, безліч людей полюбляє збирати гриби, гуляючи в лісі. За народною прикметою – найбільше їх у час пожовтіння листя на березах.
Так історично склалося, що в Україні вживання дикорослих грибів є традиційним. Ці дари лісу містять безліч білків, жирів, цукрів, солей, заліза, фосфору, калію, цинку, йоду й мікроелементів, а також вітаміни А, В, В2, C, D. У грибах зустрічаються амінокислоти, що у поєднанні з екстрактивними й ароматичними речовинами стимулюють травлення. Гриби містять цінні жирові речовини, які майже повністю засвоюються людським організмом. Учені стверджують, що за харчовою цінністю, вони не поступаються м`ясу, овочам і навіть фруктам. У кілограмі сушених боровиків білка вдвічі більше, аніж у тваринному м`ясі, втричі більше, ніж у рибі. Смажені, тушковані, солені і мариновані гриби смакують усім. Але варто пам’ятати – щорічно від отруєння грибами помирає чимало людей.
За даними Департаменту охорони здоров`я та медико-біологічного захисту МНС, цього року в Україні зареєстровані близько 40 випадків отруєння дикорослими грибами. Два з них забрали життя людей. Найчастіше труяться у Донецькій, Кіровоградській і Закарпатській областях. Часом, збираючи сироїжки, люди не підозрюють, що це бліда поганка, отрута якої сильніша за зміїну. Реєструються випадки, пов`язані зі вживанням рядовки тигрової, шампіньйона жовтошкірого, строчка, опенька несправжнього. У зв’язку з цим медики МНС радять відмовитися від збирання грибів та не купувати їх на стихійних ринках. Безпечніше придбати тепличні шампіньйони у магазині. Але у будь-якому випадку варто пам’ятати, споживати можна тільки свіжі гриби, бо за добу в них з’являються продукти трупної отрути.
Поради грибникам. Якщо ви все ж таки зібралися до лісу, пам’ятайте про безпеку! Всі гриби використовують для побудови свого тіла органічні речовини того середовища, в якому розвиваються, – карпатського лісу чи узбіччя міської магістралі. Збирайте губчасті гриби: „білі", „бабки", „моховики" тощо. У наших широтах серед них найменша кількість отруйних. Ніколи не збирайте незнайомих грибів! Унаслідок мутацій навіть їстівні види мають своїх отруйних двійників, які на перший погляд нічим не відрізняються одне від одного. Ніколи не збирайте пластинчатих грибів! Не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках, – вони не завжди відповідають дійсності! Зібравши і принісши додому, ретельно перевірте кожен гриб, перш ніж починати готувати страву або робити заготовки. Часом навіть їстівні гриби містять мікродози отруйних речовин. Якщо вживати їх декілька днів поспіль отруєння неминуще. Не можна частувати грибами дітей до 5 років, вагітних жінок і літніх людей. Категорично заборонено вживати гриби при захворюваннях нирок та шлунково-кишкового тракту. Отруєння грибами важко лікується. Його основні ознаки - біль та напади нудоти, що повторюються через 6-48 годин. Грибна отрута діє повільно, смерть може настати через 5-10 днів по отруєнні. Не займайтеся самолікуванням, негайно звертайтеся до лікаря!
Грибами можна і отруїтися, і вилікуватися. Не варто боятися грибів. Народні цілителі здавна використовували їх для приготування ліків, а з 40-х років минулого століття послуговується грибами й офіційна медицина. Печериця лугова та маслюк звичайний виділяють антибіотики. Водні екстракти голубінок мають здатність чистити й заживляти рани не гірше, аніж левоміцетин чи стрептоміцин. При артриті й невралгіях приписують настоянку отруйного червоного мухомора — вона заспокоює біль і розслаблює м`язи. Шкідливих грибів не існує. Існують люди, котрі відокремившись від природи, перестали розуміти її мову. Отруйні гриби -- це теж частина системи обміну рослин поживними речовинами. Поганки, наприклад, сприяють росту й кущів і трав, постачаючи вологу з розчиненими мінералами. Наші предки знали, що у світі немає нічого зайвого, тому стосунки з оточуючим середовищем треба будувати, керуючись усвідомленням взаємозв’язку всього сущого. Їм здавна було відомо те, про що зовсім недавно почали говорити вчені. Тож, гуляючи у лісі, – не чавіть мухомори, не збивайте зморшки і поганки! Усі вони теж потрібні.
Наталія Приступ
До цієї новини немає коментарів