Листя палять, а ми вдихаємо всю таблицю Менделєєва
Кожної осені листопад приносить комунальникам та власникам приватних будинків ще одну проблему — опале листя, яке підмітай-не підмітай, а все одно рознесеться по дворах. От і починають люди його палити, не знаючи, а може, просто ігноруючи сувору заборону робити це.
Учені й медики твердять, що листя, яке за своєю природою виступає своєрідним фільтром забрудненого повітря, при згоранні виділяє масу шкідливих речовин, як-от: діоксин (та сама отрута, від якої постраждав Віктор Ющенко), бензапрен та бензольні сполуки. У підсумку дим, запах котрого в багатьох асоціюється з осінньою порою, забруднює атмосферу в 150 разів більше, ніж промислові чи автомобільні викиди. А в умовах, коли екологи і так б’ють на сполох стосовно забрудненості ужгородського повітря, тільки й не вистачало, що подихати їдким димом листяних вогнищ. Мешканці міста жаліються, що іноді не можуть відкрити вікна своїх помешкань чи, приміром, висушити на балконі випрані речі — двірники (переважно ромського по-ходження) спочатку намітають величезні купи листя, а потім підпалюють їх, хоч пожежні машини викликай. Не раз самій доводилося бачити, як вогнища розводили просто під парканом школи № 6, а густий дим (що, як стверджують медики, викликає сухий кашель і навіть може стати причиною ракового захворювання) розносило вітром то до шкільного подвір’я, то навпроти — у вікна прилеглих густо забудованих багатоповерхівок і сусіднього дитячого садочка.
Натомість розпалювати вогнища з осіннього листя категорично заборонено — у країні діє відповідна постанова Кабміну (№ 198), в якій зазначається, що в межах ліній міських доріг та вулиць забороняється спалювати сміття, опале листя та інші відходи. Подібні тези також прийняті рішенням сесії міської ради 26 грудня 2006 року й опубліковані у Правилах благоустрою під номером 136, пункт 512.2 (“Домовласники несуть персональну відповідальність за спалювання опалого листя у межах міста”). За загальними правилами забороняється також спалювати на прибудинкових територіях будь-які види відходів, а на озеленених територіях розпалювати вогнища або спалювати листя. Натомість рекомендується збирати листя в купи, не допускаючи рознесення вулицями, прибирати у спеціально відведені місця для компостування або вивозити на звалище. Звісно, комунальники нині мають багато інших проблем і навряд чи витрачатимуть кошти на те, аби регулярно вивозити опале листя на сміттєзвалище. Але ЖРЕРи могли би роз’яснити двірникам, котрі найчастіше і стають винуватцями небезпечних для здоров’я димових завіс, що підпалювати листя не слід. Власне, працівників несумлінних ЖРЕРів на абсолютно законних підставах можна й оштрафувати, адже недотримання правил благоустрою тягне за собою штраф у розмірі від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а для посадових осіб — від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів. Отже, порада небайдужим: якщо побачили двірника чи, у випадку приватних забудов, сусіда, що розпалює вогнище з опалого листя, маєте повне право поскаржитися, написавши відповідну заяву. Винуватцеві буде винесено попередження, в разі не-дотримання якого доведеться понести адміністративну відповідальність.
Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”
До цієї новини немає коментарів