Передвиборче Закарпаття: хто кого?

Обласні еліти групуються навколо трьох центрів впливу: мера Ужгорода Ратушняка, нардепа Кеменяша та голови СП Балоги

 

Все реальнішою стає перспектива проведення дострокових парламентських виборів одночасно з президентськими вже восени цього року. Так чи інакше, а новий президент і нова коаліція у Верховній Раді проведуть і позачергові місцеві вибори – щоб користуючись моментом остаточно закріпити свою владу.

Закарпатський політикум і собі готується до виборчих перегонів, і якщо в Києві всі мислять загальнодержавними категоріями, то в області все робиться з прицілом на місцеві ради. Вибори до Верховної Ради чи президентські не зачіпають особистих інтересів обласних політиків і цікавить в першу чергу як передумова виграшу на виборах місцевих.

Обласні еліти групуються навколо трьох центрів впливу: мера Ужгорода Ратушняка, нардепа Кеменяша та голови СП Балоги.

Ратушняк опирається на ресурс міської ради. Та головна його сила – це Блок Литвина, організацію якого він очолює в області. Враховуючи постійний ріст рейтингу Литвина Ратушняк може очікувати на солідну фракцію в обласній раді та частині районних рад. Цьому сприятиме і постійне позиціонування Ратушняка як головного опонента Балоги в краї.

Кеменяш очолює обласний Блок Тимошенко. З розпадом в області Нашої України БЮТ залишається найпопулярнішою політичною силою. Ставлення до групи Балоги з боку бютівців теж різко негативне – в чому нема нічого дивного, зважаючи на київські події. В обласній раді та в більшості районних рід БЮТ розраховує зайняти на виборах перше місце – однак під питанням залишається можливість отримання більше половині місць в цих радах. Тому самостійно сформувати більшість в області у БЮТу, скоріш за все, не получиться.

Балога активно розбудовує в області "Єдиний Центр", яким тут керує його брат Іван. Сподівання глави СП зрозумілі – перетворити Закарпаття у базову для єдиноцентристів область на виборах в парламент. Однак вже тепер зрозуміло, що адмінресурс вже не має такого значення, як при Кучмі і самостійно отримати більшість в обласній раді в Балоги не вийде. Враховуючи, що союзу з Ратушняком чи Кеменяшом також не буде, єдиноцентристи роблять все, щоб залучити на свій бік інші політичні сили. Партія Регіонів в Закарпатті вже кілька років знаходиться під щільною опікою Балоги, і в теперішній обласній раді входить з ним в коаліцію. Тож і в наступній прогнозується те ж саме. З огляду на розпад Нашої України і ріст рейтингу правих сил окрема увага приділена цим партіям. Як наслідок, на сьогодні УНП, НРУ, "Собор" і "Свобода" перебувають під контрлем Балоги. Особливо цінним, з огляду на тернопільські вибори, є контроль над "Свободою".

Важливе місце в передвиборчій мозаїці займають головні держструктури: ОДА, ДПА, МВС, СБУ, митниця, прокуратура. Вони є серйозним джерелом фінансових та адміністративних ресурсів для виборчої кампанії. Тут очевидною є домінування Балоги. Його люди повністю контролюють місцеві адміністрації, прокуратуру та СБУ. Митниця і податкова залишилась також під контролем його людей – незважаючи на те, що в Києві ці структури очолють представники БЮТу. Єдиною структурою, непідконтрольною Балозі, залишається обласне управління МВС. Завдяки жорстким діям Луценка людину Балоги генерала Чепака було відсторонено від керівництва. Тому напередодні виборів можна сподіватись, що завдяки незаангажованості обласної міліції вони пройдуть спокійно без силового тиску чи переслідувань з боку владних політичних сил.

 

07 квітня 2009р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів