Любов Зюріна : „Примусове стягнення податкових зобов”язань є крайнім заходом якому передує значна профілактична робота податківців”

Незважаючи на те, що добровільна сплата податків в Ужгороді має тенденцію до постійного зростання податківців продовжує турбувати наявність податкового боргу у суб”єктів господарської діяльності. Загальна кількість боржників в місті залишається значною. Про заходи, які проводяться працівниками податкової служби міста по ліквідації та упередженню появи податкової заборгованості перед бюджетами усіх рівнів, розповідає заступник ДПІ в м.Ужгороді Любов Зюріна.

 

„Першочерговим завданням в роботі податкових органів на сьогодні є залучення платників податків до добровільної і своєчасної сплати податків. Однак є категорія платників, які не бажають у встановлені строки та в повному обсязі розраховуватися з бюджетом і тому підпадають під процес примусового стягнення коштів, майнових та немайнових прав. Небажання таких платників податків-боржників погашати борги, наявність яких розглядається як ухилення від конституційних обов”язків сплати податків, є негативним явищем і тягне відповідальність платника податків за порушення податкового законодавства. Як наслідок - одним з джерел наповнення бюджету на сьогодні все ще залишається примусове стягнення податкових зобов”язань.
Одразу зауважу, що примусове стягнення податкових зобов”язань є крайнім заходом якому передує значна профілактична робота податківців, передбачена чинним законодавством. А це – проведення співбесід з платниками податків, які не сплачують узгоджені суми податкових зобов”язань, надсилання податкових вимог, опис активів платників для реєстрації податкової застави тощо. З метою скорочення податкового боргу нашими працівниками така робота проводиться систематично. Так, з початку року керівникам підприємств-боржників направлено 539 перших та 238 других податкових вимог.
За рахунок звернення стягнення на майно, що перебуває в податковій заставі за 7 місяців поточного року до бюджету надійшло 372,3 тис.грн., за рахунок вилучення готівки спрямовано на погашення боргу – 146,0 тис.грн. Слід зазначити, що з метою упередження появи податкового боргу, уникнення подальшого накопичення боргів, Державною податковою інспекцією в м.Ужгороді прийнято 44 рішення щодо розстрочення податкових зобов”язань. Адже це є одним з методів налагодження партнерських стосунків з платниками податків та зменшення фіскального тиску податкових органів, оскільки дає можливість платнику вийти з скрутного фінансового становища, залишитися платоспроможним, зберегти робочі місця працюючим.
З метою виявлення шляхів погашення боргу працівниками відділу погашення прострочених податкових забов”язань постіно аналізується його структура по таким критеріям: інертний борг, тобто наявний до направлення першої податкової вимог, формування та направлення першої та другої податкової вимог, пасивний борг, коли триває підготовка документів на визнання підприємство банкрутом до дня одержання ухвали суду про порушення справи про банкрутство, або ж підготовка документів на звернення стягнення на активи боржника до дня прийняття наказу та відповідного рішення суду, а також в разі здійснення розшуку керівників підприємств, безнадійний борг – в разі відсутності активів для погашення боргу підприємств-банкрутів, а також активний борг – у випадку наявності активів для погашення податкового боргу.
Незважаючи на те, що частка самостійного погашення податкового боргу перед бюджетами платниками податків після втручання податкового керуючого є значною, все ж погашення податкового боргу зусиллями органів податкової служби і надалі залишається не менш важливим важелем державного регулювання. Працівниками нашої служби по місту було вжито ряд заходів по мобілізації коштів та скорочення податкової заборгованості. Так за січень-липень 2009 року відділом погашення прострочених податкових зобов”язань до Зведеного бюджету мобілізовано 5420,2 тис.грн., в тому числі до Державного – 4711,8 тис.грн. Загалом станом на 1 серпня загальний податковий борг по місту становить 21,8954 тис.грн. В розрізі податків найбільші суми боргу становлять по бюджетоутворюючих податках – по податку на додану вартість – 4296,6 тис.грн, податку на прибуток – 11761,4 тис.грн, платі за землю – 250,3 тис.грн.
Проблемним на сьогодні в роботі податківців є стягнення податкового боргу у суб”єктів господарської діяльності, які не мають активів. Також процедура стягнення податкового боргу ускладнюється і тоді, коли донараховані за результатами перевірок суми оскаржуються платниками податків у судовому порядку. Наостанок хочу зазначити, що повернення податкового боргу, як і своєчасне та повне виконання податкових зобов”язань, є однією з найперших вимог дотримання доброчесності та законності при здійсненні господарської діяльності”



 

12 серпня 2009р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів