На Берегівщині від вірусної пневмонії померла вагітна жінка
Добре, що більшість населення не знайомиться з новинами в Інтернеті – саме такого висновку я дійшла, відслідковуючи істерику в інтернет-просторі щодо ситуації з грипом. Від одних лише коментарів користувачів можна захворіти. Паніку можна створити навколо будь-чого (пригадайте нещодавнє масове скуповування солі). Та у випадку, коли мова йде про здоров’я, краще буде отримати інформацію з перших рук. Отже, коротко щодо останніх подій у країні та більш докладно – про стан справ на Берегівщині.
300 тисяч доз швейцарського препарату "Таміфлю", який прибув на Україну, буде передано не до аптек, а до лікарень. І видаватиметься він хворим – безкоштовно. Про це під час розвантаження ліків в аеропорту "Бориспіль" заявила Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко. Вона звернула увагу на те, що препарат "Таміфлю" завезено по оптовій ціні 67 гривень за одну дозу (упаковка з 10 капсул) у той час, як в українських аптеках його продають по 600 грн. за упаковку.
"Це, вважайте, у 10 разів більше деруть ці мародери у приватних аптеках. Це не просто злочин. І з сьогоднішнього дня я буду вимагати від Генеральної прокуратури, від МВС порушити кримінальні справи за мародерство проти тих приватних аптек, які продають сьогодні ці ліки у 10 разів дорожче", – заявила Юлія Тимошенко. Вона ще раз наголосила, що "Таміфлю" буде передано до лікарень, а не до аптек. "Ми не віддаємо цей препарат в аптеки, тому що переконані, що почнеться спекуляція, з людей будуть здирати три шкіри", – пояснила голова уряду.
Кабінет Міністрів України встановив граничні оптово-відпускні та роздрібні ціни на лікарські засоби і вироби медичного призначення. Відповідну урядову постанову ухвалено з метою стабілізації цінової ситуації на ринку лікарських засобів та виробів медичного призначення в період епідемії грипу А (Н1N1).
Згідно з переліком граничних цін, що їх встановлено документом, маска для одноразового використання в роздробі не повинна коштувати дорожче 1 гривні, маска для багаторазового використання – не дорожче 1,5 грн., погонний метр марлі – не дорожче 2 грн.
Постановою також обумовлено, що Міністерство охорони здоров’я України може змінювати граничні ціни тільки за погодженням з Міністерством економіки.
В.о. головного лікаря Берегівської ЦРЛ Володимир Малеш
–Для початку хочу сказати, що не варто лізти в лікувальний процес тим, хто не є лікарем. Зараз занадто багато людей, далеких від медицини, намагаються вказувати хворим, що слід робити. Є показання до лікування – медики знають чіткий алгоритм дій. Є рекомендації МОЗ щодо застосування препарату "Таміфлю", використовувати який слід лише в стаціонарних умовах.
–Тому Урядом і було прийнято рішення закуплений препарат направити до лікарень, а не до аптек...
– Цим препаратом ми були забезпечені ще наприкінці минулого тижня, друга партія надійде сьогодні. Щодо того чи достатня кількість цього препарату – ніхто не може спрогнозувати подальші події. Ситуація досить складна.
–Ми досягли епідемічного порогу?
–Так. Для нашого району він складає 421,5 на 100 тис. населення за тиждень. Минулого тижня мали 392,2 на 100 тис. Надзвичайна протиепідемічна комісія РДА ввела в дію комплексний план профілактичних, протиепідемічних заходів з грипу та ГРВІ та заходів з запобігання можливого ускладнення епідеміологічної ситуації з пташиного грипу та грипу типу А (H1N1). Введено карантин в стаціонарних відділеннях ЦРЛ та обов’язковий масочний режим для медичних працівників. Поліклініка, дитяча консультація та АЗПСМ району переведені на семиденний режим роботи. Станом на 15.00 2 листопада рівень захворюваності складав 740 випадків (або 964,2 на 100 тис. населення), що у 2,5 рази перевищує епідемічний поріг.
(Викликаючи секретарку із проханням занести останні оперативні зведення щодо стану захворюванності у районі, Володимир Іванович додав: "І занеси Наташі нормальну маску!". Та, що була на мені, сшита власноруч – адже в аптеках протягом минулої п’ятниці змели все, а нову партію ще не завезли – довіри у головного лікаря не викликала, – авт.).
В аптечній мережі району станом на 14.00 2 листопада були відсутні противірусні препарати та медичні маски. Розроблені спільні оперативні заходи щодо усунення наявних проблем медикаментозного забезпечення дали перші результати вже через кілька годин.
З 30 жовтня по 3 листопада (інформація на 6.30 год. ранку) на грип та ГРЗ захворіло 835 осіб, з них 169 дітей, віком до 6-ти років та 202 – від 6 до 18 років. Госпіталізовано 35 (з них 9 – діти до 6 років, 10 – від 6 до 18 років).
Зараз я хочу звернутися до населення району із таким проханням:
По-перше, мінімум пересувань. Без необхідності – не варто кудись йти. Тому що, насамперед, слід розірвати епідемічну мережу. Вірус передається повітряно-крапельним шляхом. Отже – зведіть до мінімуму спілкування. Для того і вводиться карантин, аби припинити зайві контакти.
По-друге, слід знати, що найчутливіші до вірусу (1 група ризику) – люди віком від 20-ти до 40 років. З чим це пов’язано? Скоріш за все, ті, хто народився до 50-х років минулого сторіччя, вже зустрічалися із цим вірусом (або з його праобразом). І у них є імунітет до хвороби. Ті ж, хто народився після 1955-го року – з цим вірусом не стикалися, отже імунітету не набули. Вчені однозначно ще не відповіли на це питання, але схиляються до такого пояснення.
2-га група ризику – діти до 3-х років. Бажано цих дітей взагалі не випускати за межі оселі.
3-тя група ризику – вагітні. Тому звертаюся до керівників підприємств та установ із наполегливим проханням: по можливості, якщо у вас працюють вагітні – надати їм відпустку. Хоча б на три тижні. До тих вагітних, які не праюють, також прохання обмежити свої пересування, нікуди без нагальної потреби не ходити, звести коло спілкування до мінімуму.
До 4-ї групи ризику належать працівники медичних установ.
Наступне. Звертаюся до хворих. Якщо немає нагальної потреби, якщо стан здоров’я доволяє – не приходьте ані в поліклініку, ані в лікарню, обмежте особисте звернення до лікарів.
–З чим це пов’язано? Лікарі і так на межі?
–Ні. Справа в іншому. Ті спеціалісти, які не задіяні у обслуговуванні грипозних хворих – на роботі, всі вони працюють. Але... Найбільше джерело інфекції зараз знаходиться у поліклініках та в лікарнях. Слід обмежити їх відвідування. Питань нема, якщо людина хворіє – нехай викликає швидку. Ми наразі скасували всі дитячі щеплення, щоб діти також зайвий раз не ходили до поліклініки.
–Чи прищепленні працівники лікарні?
–Взагалі-то ситуація щодо щеплень неоднозначна. В Україні вакцина проти грипу А (H1N1) не зареєстрована. Щодо сезонного грипу – вакцини є, але щеплення не можуть убезпечити від захворювання. Є декілька різновидів грипу А та грипу В. Можливо, зараз циркулює три-чотири види грипу.
–І не знаєш від якого саме слід робити щеплення...
–Так. Ще одне. В епідемічний період (в якому ми зараз знаходимося) будь-які щеплення проти грипу протипоказані. Саме по собі щеплення викликає легку форму грипу і якщо огранізм інфікований, а йому дають ще одну дозу хвороби – це викличе дуже потужне інфікування. Тому наразі робити щеплення заборонено. Слід це було робити хоча б за два тижні до спалаху. Цьогоріч, мушу констатувати, інфекція прийшла до нас раптово. Ми щотижня робили моніторинг щодо гострих респіраторних захворювань. Все було спокійно. А на минулому тижні пішов різкий підйом. Попередні роки специфіка була інша – поступове нарощування кількості захворювань, ми бачили динаміку. Цьогоріч все сталося дуже швидко.
–Чому?
–У нас літо тривало 5 місяців, а в жовтні – пішли дощі, збільшилася вологість. Ось і маємо гострі респіраторні захворювання, які дають різноманітні ускладення. Минулого року подібний пік прийшовся на грудень. Але і тоді він не був настільки стрімким. Вірогідніше, інфекція була занесена з Тернопільщини, Львівської області, адже населення мігрує. Маємо офіційні дані, згідно з якими на сьогодні у 20-ти померлих підтверджено вірус грипу А (H1N1) – та це ще ні про що не говорить. Чому? В Росії було офіційно підтверджено 2000 випадків захворювання на цей штам грипу. А скільки смертельних випадків? П’ять! У нас офіційно на цей вірус захворіло 20 людей, а померлих – 70.
–Але ж не від А (H1N1)...
–Наразі, у нас рівень діагностики недостатній. Це одна з причин чому наші показники відстають від показників сусідніх країн.
–В інших країнах вчасно діагностували та надавали кваліфіковану медичну допомогу?
–Ні, я зараз про інше. Не існує паралелі між кількістю зареєстрованих та лабораторно підтверджених випадків А (H1N1) та кількістю смертельних випадків. Це – різні речі. У нас не відпрацьована на районному рівні діагностика. І тому Уряд працює, планує найближчими днями забезпечити місцеві медичні установи лабораторним обладнанням, завдяки якому можна буде вже на рівні району проводити діагностику.
–Яка ситуація по селах?
–Найвищий рівень захворювання зараз зареєстровано у смт Батьово – 98 випадків (або 3359,6 на 100 тис. населення). Як відомо, там залізничний вузол, отже, мабуть, за рахунок високої міграції населення маємо високий показник захворюваності. Далі йдуть с. Свобода – 36 випадків захворювання (або 1230 на 100 тис. населення) та Берегово – 221 випадок (або 902 на 100 тис. населення).
На жаль, маємо один смертельний випадок. Жінка з Дідова тиждень хворіла, а коли звернулася до лікарів – було запізно. До лікарні вона потрапила із вираженою дихальною недостатністю. Оперативно було зроблено рентгеногафію, лікарі діагностували вірусну пневмонію. Викликаний з Ужгорода професор вже під’їжджав до Яношів, коли жінка померла. Хоча аналізи не підтвердили вірусу А (H1N1), але клініка захворювання, коли людина таяла на очах, дуже схожа.
–Щодо госпіталізації хворих...
–Якщо людина захворіла – нікуди не треба іти, слід викликати лікаря додому. По-перше, самостійні пересування хворого негативно відобразяться на його стані. По-друге, він становитиме загрозу для оточуючих. Ми забезпечені, слава Богу, і медичним ресурсом, і санітарним транспортом, і ліками. Є чіткі показання до госпіталізації, лікарі їх знають і дотримуються.
Наразі не маємо захворілих працівників. Для мене, як головного лікаря, найперше завдання – зберегти здоров’я наших медиків. Максимально зберегти колектив. В інакшому випадку нікому буде надавати хворим кваліфіковану медичну допомогу. Постійно працюємо в цьому напрямку. Ми зробили окремий вхід для хворих із підвищеною температурою, аби до мінімуму звести їх контактування з іншими хворими, які звернулися до поліклініки не з приводу простудних захворювань.
Ще одне, наша лікарня серйозно готувалася до спалаху гострих респіраторних захворювань. Інша річ, що прогнозували його ближче до кінця листопада. Не очікували, що терміни пересунуться на місяць. Ми готували 2-ге інфекційне відділення. Завданням було – відокремити хворих на кишкові інфекції від тих, що хворіють на повітряно-крапельні (грип, ГРЗ, ГРВІ).Тому на базі колишньої дитячої поліклініки, за рахунок спонсорів, ми зробили повну реконструкцію будівлі, і відкрили 2-ге інфекційне відділення. Наразі облаштовано перший поверх (8 палат), незабаром будуть завершені ремонтні роботи в усьому корпусі. Дитячу поліклініку ми перевели в колишнє очне (також повністю зробили ремонт).
Завідуюча інфекційним відділенням Берегівської ЦРЛ Любов Фатула, повідомила, що наразі в стаціонарному відділенні перебуває 27 хворих на грип на ГРЗ. Відділення забезпечено всім необхідним (в тому числі є в наявності "Таміфлю" та противірусні препарати). Хворі отримують кваліфіковану допомогу. За словами Любові Василівни, за весь свій попередній досвід роботи (а це вже 36 років) не може пригадати такого ажіотажу серед населення навколо захворювання на грип та ГРЗ. Лікарі ще раз нагадують, що не варто займатися самолікуванням, не варто скуповувати все підряд з аптек. У випадку захворювання лікарі випишуть рецепт, нададуть чіткі інструкції щодо вживання ліків, за необхідності хворого буде госпіталізовано та надано всю необхідну допомогу.
Яка ситуація на "швидкій" ми розпитували Марію Немеш, завідуючу Берегівського відділення швидкої медичної допомоги.
–Так, дзвінків дійсно побільшало. Якщо зазвичай на день реєструвалося 1-2 випадки викликів стосовно високої температури, то зараз таких звернень – по 15-16. І це тільки ті, що до нас звертаються, а є ж ще приймальне відділення лікарні, поліклініка. Ось тільки сьогодні (1 листопада, - авт.) з 8-ї до 12-ї години ранку було прийнято вісім таких викликів. З одного боку добре, що люди звертаються при перших тривожних симптомах. Гірше, коли звертаються запізно. Але з іншого боку – забагато паніки серед людей. Навіть ті хворі, у яких вдень були дільничні лікарі та яким вже призначено лікування, починають телефонувати на "швидку", адже під вечір у них температура піднімається.
Але мушу сказати наступне – незважаючи на численні нагадування по телевізору щодо необхідності носити маски, зараз практично не зустрінеш на вулиці людини, яка б цієї поради дотримувалася. Мені сьогодні вистачило сходити на ринок та на цвинтар (розмова відбувалася 1 листопада, у День вшанування пам’яті померлих, – авт.), аби в цьому переконатися – маса людей, багато таких, що чхають та кашляють. І лише двоє були у захисних масках. На нас трьох дивилися, як на інопланетян. Все здається, що хвороба десь далеко і нас не торкнеться. Маска – найдієвіший та найдешевший засіб безпеки. Слід пам’ятати, що одноразову слід міняти кожні 4 години, а марлеву можна випрати з милом, випрасувати з обох сторін – і знову вдягти.
І, на завершення, підсумовуючи вищесказане. По-перше, ситуація цілком контрольована і медичні установи району готові до надання кваліфікованої допомоги хворим. По-друге, в даній ситуації не слід піддаватися панічним настроям (типу: "Треба щось робити!" – і бігти до аптеки скуповувати непотрібні ліки). Достатньо вжити елементарні профілактичні заходи, щоб вберегти себе та рідних від захворювання: уникати місць скупчення людей, обов’язково носити захисні маски (вони вже є у вільному продажу і коштують 75 копійок!), вживати велику кількість рідини, мити руки з милом якомога частіше. По-третє, у разі недуги звертатися по допомогу до лікарів (і бажано, не особисто, а викликати лікаря додому!) і не займатися самолікуванням.
Зовсім інші висновки зроблять (і вже роблять) для себе самі медики, Міністерство охорони здоров’я, Уряд. Наприклад, щодо реформування системи охорони здоров’я, щодо необхідності створення мережі державних аптек, яка була знищена за попередні роки, щодо потреби у сучасних лабораторіях лікарень всіх рівнів, щодо якнайшвидшого створення належних умов для належного функціонування сільської медицини тощо. І кожне з цих питань варте окремої розмови.
А наразі – бувайте здорові!
[i]Наталя Скіталінська[/i]
До цієї новини немає коментарів