Грипозна шизофренія вбиває туристичний бізнес Закарпаття
У Закарпатській області немає жодного випадку зареєстрованого свинячого грипу… За останній тиждень лише в одному готелі від заброньованих місць відмовилися 11 туристичних груп… При планах заповнення на 80 % ми маємо всього 30-32 %… У Закарпатті сам відпочинок сприяє посиленню імунітету: спокій, збалансоване харчування, свіже карпатське повітря.
Закарпатський туризм, сфера обслуговування, послуг, ринки тощо опинилися на межі банкрутства. Причина – масова істерія навколо захворюваності на грип та ГРВІ. Так кажуть закарпатські бізнесмени, туроператори, власники готелів, туристичних баз, ресторанів, а ще – працівники сфери торгівлі. З цього приводу вони навіть скликали спеціальну прес-конференцію і спробували переконати мас-медійників у тім, що проблеми – НЕМАЄ!
Маргарита МОЩАК, голова Закарпатського регіонального відділення Українського союзу промисловців і підприємців заявила, що нині в Закарпатті немає жодного підприємства, яке би не постраждало через масову паніку у зв’язку з захворюванням на грип та ГРВІ. Готелі та бази відпочинку спорожніли, в ресторанах виручка впала майже до нуля, автозаправки пусті, бо ніхто нікуди не їде, сувеніри не купляють, в магазинах повний штиль. Цифри шокують: по ресторанах лише обласного центру Закарпатської області міста Ужгорода виручка впала від 3 до 5 разів, по райцентрах – ще більше, заповненість готелів, у середньому, становить 10-12 відсотків, турбаз та санаторіїв – 8-10 %.
М. МОЩАК каже, що якщо такими темпами й надалі триватиме роздмухування масової істерії навколо захворюваності на грип та ГРВІ, то незабаром бізнесу Закарпаття може прийти повний "гаплик". "Я не розумію, чому відбувається така масова істерія навколо захворюваності. Прозвучала 5 листопада офіційна заява на сесії Закарпатської обласної ради головного лікаря Закарпатської СЕС Віри ЧИЖ з того приводу, що в області взагалі свинячого грипу немає, жодного випадку не зафіксовано. Більше того, рівень захворюваності на звичайний сезонний грип набагато нижчий навіть за минулий рік. Тим не менше, незважаючи на це, нашим урядом була роздмухана і підхоплена історія навколо цього питання, і це призвело до практично повного спустошення закарпатських лікувально-оздоровчих закладів, баз відпочинку, готелів, ресторанів, ринків - та всього!", - сказала М. МОЩАК. Вона також додала, що на жодному владному рівні не прислухаються до скарг підприємців: "До кого ми не звертаємося, нас не слухають, і таке враження, що закарпатський туристично-рекреаційний бізнес спеціально хочуть довести до повного колапсу. Причому до збитку доводять саме ту галузь, яка нині визнана пріоритетною в Закарпатській області".
Та найбільше закарпатських бізнесменів обурило те, що на гарячі лінії Міністерства хорони здоров’я України дуже наполегливо рекомендують всім не їхати до Закарпаття, бо там, мовляв, страшне, що коїться, а через оголошену епідемію просто закриті всі турбази, готелі, санаторії. "Якщо ви їдете, то це виключно на ваш страх і ризик", - такий запис є в архівах УНІАН.
До речі, інформацію про брехливу "гарячу лінію" надали журналістам саме бізнесмени. Власники баз відпочинку, санаторно-лікувальних закладів, готелів заявили, що спеціально телефонували, аби пересвідчитися, чи правда, що МОЗ розповсюджує такі заявки. Виявилося – правда.
У Закарпатті ж про те, що санаторії та готелі нібито закриті на карантин, навіть їхні власники не підозрювали. Кажуть бізнесмени, керівники таких установ – це повна брехня! У Закарпатській обласній державній адміністрації також підтверджують – ніхто нікого не закривав. А як вдалося довідатися кореспонденту УНІАН, взагалі закривати такі заклади має право виключно санепідемстанція. Оскільки СЕС нічого подібного не робила, то, відповідно, всі заявки чиновників з МОЗівської гарячої лінії є брехнею, і завдають значної, в тому числі економічної, шкоди туристичному бізнесу Закарпаття! Принаймні на цьому сходяться переважна більшість керівників турбаз, санаторіїв, готелів.
Закарпатські бази відпочинку заповнені ледве на 30 %
Усі туристичні бізнесмени в один голос скаржаться: епідемія перекреслила всі плани, щодня втрачаються тисячі й тисячі прибутків, і такими темпами уже найближчого місяця платити податки не буде чим. При цьому всьому спеціалісти нагадують: та немає кращого способу убезпечитися від грипу, ніж приїхати на Закарпаття і підлікуватися, а заодно підвищити свій імунітет. Ховатися від грипу в санаторіях вигідно ще й тому, що масового скупчення людей на базах немає, можна собі преспокійно сидіти в номері, лікуватися, пити мінеральну водичку, а заодно дихати свіжим карпатським повітрям. Якщо ще врахувати думки лікарів, що віруси розкладаються на свідому повітрі, то дійсно ліпше втекти з мегаполісів і провести весь карантинний період в санаторії.
Щоправда, зараз проблема переконати туриста в тім, що в санаторіях, готелях, на базах відпочину все гаразд. "У нас на сьогодні немає жодного хворого на грип чи ГРВІ", - повідомив директор "Велнес карпатія" Андрій СУГАЙ.
Він додає, що на базі відпочинку спеціально підготувалися до епідемії, зробили все так: "Ми ввели надзвичайно жорстку систему контролю за своїм персоналом. Якщо хтось буквально лише чихнув – усе, йде на лікарняний. Попри це провези серйозні заходи щодо того, аби навіть постачальник продукції не були хворими. Усіх приїжджаючих також перевіряють. Окремо на базі виділили кілька номерів , так званих "карантинних", на випадок, якщо все ж таки хтось захворіє У всіх ресторанах стоїть часник на столах, ми пропонуємо відповідне меню, роздаємо маски", - каже А. СУГАЙ. Він також додав, що база відпочинку за власний кошт придбала навіть "Таміфлю", і має змогу забезпечити своїх гостей. Препарат за потреби видаватиме лише головний лікар закладу.
А. СУГАЙ також запросив журналістів відвідати його заклад і так переконатися, що справді хворих немає, паніки немає, є лише щоденна звичайна робота. "Давайте підтвердимо, що у нас немає, в Закарпатті шоку немає, можна поїздити по санаторіях, переконатися, що немає того масового явища паніки. Туристи відмовляються до нас їхати і називають страшні речі, мовляв, тут у нас страшне щось коїться. Я вже задаю риторичне питання, особливо киянам, які найбільше панікують: де гарантія, що в Києві ви не заразитеся? Чи, може, зайдете в електричку чи метро, то менше ймовірності захворіти, ніж в готелі, базі відпочинку, де немає хвороби і мало людей? Уже доказано, що вірус живе у сухій кімнаті, але розкладається на свіжому повітрі, так приїжджайте до нас, у нас свіже повітря, цілющі мінеральні води, і ви грип оминете, і підлікуєтеся".
Ту ж саму інформацію, що й А. СУГАЙ, наводить і заступниця головного лікаря ТзОВ "Сузір’я " (один з найбільших санаторіїв Закарпаття "Квітка Полонини") Агнеса КЕМЕНЯШ. Вона переконує, що в цьому одному з найвідоміших і санаторіїв області також наразі не зафіксовано жодного випадку захворювання на грип та ГРВІ.
До всього цього керівники обох закладів називають шокуючи цифри: плани на осінь по заповненню (з огляду на попередні роки) становили 80 %, факт – 30-32 %.
Хто спланував грипозну шизофренію?
Цю масову паніку навколо захворюваності на грип та ГРВІ хтось таки спланував, бо дуже вже наполегливо кожному українцю по кілька разів на день розказують про те, наскільки погані це хвороби і які хороші від цього є ліки. Так каже голова правління ВАТ Готельно-туристичний комплекс "Інтурист-Закарпаття" Олександр ДОКТОР. "Це заздалегідь спланована акція, я говорю про це насамперед з огляду на такі факти. Ще до спалаху епідемії, приблизно півтора місяця тому, мені прийшла бандероль з листом від однієї фармацевтичної фірми, в якому вкладені 2 марлеві маски і пропозиція: мовляв, буде велика біда, не забудьте придбати у нас маски та ліки, провести профілактику захворюваності на грип та ГРВІ серед своїх рідних та співробітників. У день, коли оголосили карантин, надійшов аналогічний лист від тієї ж фірми, в якому вже було подано економічний розрахунок, який ефект закупівля ліків саме у них, скільки вдасться зекономити через те, що працівники не підуть на лікарняні тощо".
Ще один "прикол": при в’їзді в Закарпаття нещодавно з’явилися "цікаві" білборди: "Хочеш відпочити в Закарпатті? (Перекреслено червоним) Грип". "Хіба це сприяє залученню туристів, - запитує О. ДОКТР? - І що це за така "пропаганда"? Якщо так "агітувати" туристів, то не приїдуть ще й ті, хто ще вагається у виборі…
"Лише в нашому готелі індивідуальні туристичні замовлення скасовані на 90 відсотків. За останній тиждень від мінили свій приїзд 11 груп, переважно з Росії та Білорусії. Таким чином ми недоотримали лише за тиждень близько 100 тисяч гривень, а це фактично шоста частина доходу в місяць. Відповідно, це несплачені податки до бюджетів. Втрачають усі", - розказує О. ДОКТОР.
А ще бізнесмени скаржаться, що з масової паніки через грип та ГРВІ в Україні сміються сусідні країни. Маргарита МОЩАК: "Я, як директор ТОВ "Ужгородський замок", щодня спілкуюся з туристами, які відвідують наш ресторан. Цікаво що у нас зріс відсоток гостів з Росії. Ми їх питаємо: ви не боїтеся приїжджати до нас? Вони кажуть – це ваші ведуться на такі приколи, а ми не боїмося. То виходить, росіяни виявилися розумнішими за наше населення"?
На що чекати після карантину?
Про це питають самі туристи, але ще більше цим переймаються суб’єкти туристичного бізнесу.
Відповідь напрошується, м’яко кажучи, не дуже приємна. Туристичний бізнес, за всіма прогнозами, намагатиметься якось відновитися після "грипозних" збитків і, швидше за все, робитиме це за рахунок підвищення вартості послуг.
Тепер головне – коли на це чекати?
О. ДОКТОР переконує, на новорічно-різдвяні свята у готелі, який він очолює, уже заброньовані практично на 80 % місця. "Наше підприємство ціни піднімати не буде, але вже масово почалася скупка місць посередниками. Для чого? Аби продавати їх втридорога. Посередники намагатимуться "відбити" втрати", - каже керівник підприємства і додає: "Торік туристичний бізнес "поклали на коліна" через вартість газу, перед цим заборонили гральний бізнес, зараз настрашили свинячим грипом… Що далі?"
Далі питають, скільки часу треба для того, аби оголосити туристичний бізнес Закарпаття повним банкрутом?
О. ДОКТОР: "Цього місяця може бути достатньо, аби оголосити банкрутом. Тим більше, що міжсезоння. Якщо ще маленьке підприємство, маленькі затрати, то, може, до банкрутства більше часових кроків. Якщо ж таке величезне підприємство, як ВАТ ГТК "Інтурист-Закарпаття" (найбільший готель-інтурист області, - УНІАН), то нам півмільйона, приміром, треба на місяць на наші потреби. У нас недонадходжень на день – 15-17 тисяч гривень.
А. СУГАЙ: "Якщо врахувати ще триразове харчування та лікування. яке в санаторії надається, то в нас при наших 50 номерах така ж сума набігає – до 15 тисяч. А сусідні бази відпочинку взагалі мають проблеми, наскільки мені відомо: санаторій УМВС у с. Шаян зараз має 6 відпочиваючих, і це при тому, що в них приблизно 50 номерів. Санаторій "Шаян" – на 200 номерів 15 чоловік відпочивальників".
Додати нічого…
P. S. А ще спеціалісти нагадують древню мудрість: є дві причини бідності – страх і жадоба. Зараз розповсюджується страх, щоб люди боялися і ставали ще біднішими. А поруч зі страхом крокує жадоба: здорові люди скуповують дорогі ліки, вимітають п’ятирічні запаси з аптек, і це, зрештою, призводить до того, що вони знову ж таки, стають біднішими…
Наталка Петерварі, УНІАН
До цієї новини немає коментарів