Культурних пам’яток ЮНЕСКО на Закарпатті немає

Останнім часом приналежністю архітектурних об’єктів до спадщини ЮНЕСКО спекулюють і політики, і журналісти.

 

Останнім часом приналежністю архітектурних об’єктів до спадщини ЮНЕСКО спекулюють і політики, і журналісти.

Можна зробити висновок, що в Закарпатті ледь не кожна кількасот річна будівля – пам’ятка ЮНЕСКО.


Особисто мене обурює необізнаність людей, які щось подібне стверджують. Тому, давайте з’ясуємо – що ж таке ЮНЕСКО і які пам’ятки ця організація охороняє?

Організа́ція Об’є́днаних На́цій з пита́нь осві́ти, нау́ки і культу́ри (англ. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, UNESCO) - Спеціалізована установа ООН, створена у 1946; ініціює й координує міжнародну співпрацю в галузі освіти, науки й культури. ЮНЕСКО при співпраці своїх членів-держав у галузі освіти, науки, культури сприяє ліквідації неписьменності, підготовці національних кадрів, розвиткові національної культури, охороні пам’яток культури тощо. 1987 вона охоплювала 158 країн; консультативний статус при ній мають неурядові організації (приблизно 250). Україна є членом ЮНЕСКО від 1954.

У 1975 році організація ратифікувала Конвенцію про охорону Всесвітньої культурної і природної спадщини. Головна мета списку Всесвітньої спадщини — зробити відомими і захистити об’єкти, які є унікальними у своєму роді. Для цього, та через прагнення до об’єктивності, були складені оціночні критерії. Станом на листопад 2008 року у списку Світової спадщини знаходилося 878 об’єктів (зокрема 679 культурних, 174 природних і 25 змішаних) з 145 країн.
Статус пам’ятки Світової спадщини надає додаткові гарантії збереження і цілісності унікальних природних і культурних комплексів. Тобто держава, в якій знаходиться об’єкт культурної спадщини зобов’язується його охороняти.

В Україні налічується лише п’ять об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО – Київський Софійський собор, Києво-Печерська лавра, Ансамбль історичного центру Львова, Пункти геодезичної дуги Струве, природній об’єкт - Букові праліси Карпат на території України і Словаччини. У 2009 році 16 українських пам’яток номіновано в попередній список ЮНЕСКО, але рішення про їх додавання до Всесвітньої спадщини поки що не прийнято. Натомість, комітет Всесвітньої спадщини має зауваження до України стосовно невідповідності нормативно-правової бази вимогам ЮНЕСКО і розбалансованість системи управління об’єктами культурної спадщини.

Варто наголосити, що на Закарпатті є лише один об’єкт Всесвітньої спадщини – унікальні букові праліси, що знаходяться на території Ужанського Національного парку, Карпатського біосферного заповідника, Національного парку "Полонини" (Словаччина). Культурні пам’ятки області ЮНЕСКО не охороняються, хоч є багато унікальних об’єктів. Так, на Закарпатті наявно 137 об’єктів нерухомої культурної спадщини національного значення. Можливо, по цінності й шедевральності вони не дотягують до Ейфелевої вежі чи, того ж, Софійського собору, але вони безумовно цінні і потребують реставрації, збереження і вивчення. А спекуляція приналежністю до спадщини ЮНЕСКО вигідна хіба що окремим чиновникам. Туристам це зовсім не цікаво, їх більше турбує наявність інформації про пам’ятку, транспорт, інфраструктура, розважальна програма.

Тому належить замок або храм до Всесвітньої спадщини чи ні – його все одно потрібно охороняти й показувати світові.

 

12 серпня 2010р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів