Чи введуть на Закарпатті електронні медичні картки замість паперових?

Ви йдете в лікарню і забули медичну картку? Через це вас не вислухає лікар? Скоро про ці неприємні побоювання доведеться забути. Принаймні в уряді про це мріють. На так давно вони прийняли постанову, згідно якої паперові медичні картки скасують, а замість них будуть електронні. Щоправда, придумати це можна, а ось реалізувати – проблема. Це саме стосується і нашого краю, де далеко не всі лікарні мають комп’ютери. І питання не тільки в них, а й в лікарях, які навіть при хорошому фінансуванні цього проекту, не в захваті від такого нововведення…

 

Пацієнт забуде про улюблений почерк лікаря?

Подібний електронний реєстр пацієнтів замість паперових медичних карток уряд "придумав" 21 червня. Саме тоді вони видали відповідну постанову. Його створять для обліку статистики захворювань і медикаментозного забезпечення лікарень На думку урядовців, таке нововведення убезпечить особисту інформацію, захистить права людей і дисциплінує лікарів. Згідно з постановою уряду, в електронній базі пацієнтів має бути інформація про хворого, медзаклади, де він лікувався, та процедури, які пройшов. Для чого це робиться? Експерти називають чимало переваг. Як повідомив президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк, це набагато захищеніша система, ніж раніше. "Сьогодні немає жодної відповідальності лікаря перед пацієнтом. Після впровадження єдиного реєстру вона з’явиться, - зазначив він. - Студенту-медику на першому курсі завжди казали, що він веде медичну картку не для пацієнта, а для прокуратури. Тому в медиків такий жахливий почерк. Але зараз прокуратура настільки беззуба, що вже й для неї не пишуть. Лікар може повністю переписати картку, і так, що навіть найкращий суд скаже: "Сам дурак, що помер". Крім того, за словами фахівця, зараз будь-хто може зайти в реєстратуру і подивитися на всі ті документи. Електронний реєстр неможливо змінити чи дописати. Якщо хтось із лікарів це зробить, можна легко визначити, хто і коли.
Водночас є і багато мінусів нововведення. Зокрема, ліки куплені не за кошти бюджету, вноситися до електронної картки чомусь не будуть. Тож експерти, в разі функціонування електронних карток, радять пацієнтам вести свою альтернативну історію хвороби і зазначати в ній усе, що вважають за необхідне. Проте це далеко не єдиний мінус. Найбільший – наші лікарні просто не готові до такого нововведення. В тому числі і закарпатські…

"Краще б на ліки грошей дали, а не на електронні картки…"

В нашому краї лікарі від такої ідеї не у захваті. Наприклад, головний лікар Ужгородської центральної міської клінічної лікарні Іван КУРАХ розповів "Закарпатці", що електронні картки – це добра справа, але в далекій перспективі. "Краще ввести в Україні страхову медицину. Або побільше грошей витрачати на ліки хворим чи на зарплати лікарям, - зазначив він. - Ось тоді рівень нашої медицини справді стане кращим. На це слід спрямувати кошти, а не на електронні медичні картки, які, гадаю, є досить дорогими". Цю думку підтримують і лікарі з обласної клінічної лікарні. Багато хто з них стверджує (не називаючи своїх імен, звісно – ред..), що місцеві медичні заклади зовсім не готові до електронного реєстру хворих, адже в них просто-на-просто не вистачає комп’ютерів. І навіть якщо гроші на це виділять в краї, то краще б їх направили на зовсім інші речі – на ті ж ліки.
Проте в управлінні охорони здоров’я Закарпатської ОДА не поспішають з висновками. І кажуть, що в нашому краї паперові медичні картки замінять на електронні хіба через 2 роки. "Наразі в краї їх ще не вводять – це тільки плани, які реалізують до 2014 року включно", - запевнила заступник начальника відділу лікувально-профілактичної допомоги управління хорони здоров’я Закарпатської ОДА Ольга ЧЕМЕТ. За її словами, щоб реалізувати цю ідею Кабміну, владі слід спочатку реалізувати наказ міністерства охорони здоров’я щодо "влаштування робочого місця медичного працівника". Згідно нього, кожен лікар матиме комп’ютер та підключення до Інтернету. Якщо це реалізують, а в міністерстві юстиції вже цим займаються, тоді проблем з новими медичними картками не має бути. "Ця програма амбітна та хороша, - стверджує О. Чемет. – Тільки треба її ще допрацювати юридично як на рівні країни, так і на рівні області". Що стосується побоювань пацієнтів щодо витоку їх історії хвороби, заступник начальника відділу запевняє, що згідно закону про захист персональних даних це неможливо. "Банки, податкова, суди мають бази даних людей в електронному варіанті і ніхто не скаржиться, що інформацію про нього хтось розповсюджує. Без його згоди, звісно. То чому лікарі мають робити те саме не так?", - зазначила вона.

Сподіваємося на Захід

Перспектива то амбітна, але де взяти на них кошти? І на фоні медицини, яка і в області, і країні в далеко не в найкращому стані? Як заявляють у Міністерстві охорони здоров’я України, електронний реєстр пацієнтів (замість паперових медичних карток) уряд планує запровадити за кошти Світового банку. Щоправда, коли саме ці кошти надійдуть – невідомо. Експерти ж говорять, що навіть із міжнародною допомогою створений він буде дуже нескоро, і навіть не насмілюються називати можливі терміни. "Наша медична система неготова до цього, неготові насамперед лікарі, медпрацівники, немає інтернету, це колосальні гроші. Крім того, у світі існує 29 інформаційних стандартів для роботи з подібними базами даних. Ні один з цих стандартів в Україні не впроваджений, вони навіть не обговорювалися", – стверджує президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк. Наразі нововведення зараз лише обговорюють в уряді й конкретних дій іще не було. Поки лише планують, що єдиний реєстр передусім потрібно створювати для інсулінозалежних діабетиків, хворих на СНІД, гепатит С та гіпертоніків. Пілотний проект електронних медичних карток тестуватимуть у трьох областях – Вінницькій, Донецькій і Дніпропетровській, а також у Києві. На їх досвіді і вчитиметься Закарпаття. Принаймні маємо ще 2 роки щоб трохи відвикати від лікарських почерків, які так любимо…

Дмитро ГОНЧАР



 

17 липня 2012р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів