П’ятниця 13-го! Хто, як та звідки?

Звідки почалася боязнь п’ятниці, 13-го?

 

Психологи стверджують, що саме в п’ятницю, 13-го з людьми відбувається більше неприємностей або навіть нещасних випадків. Всьому виною самонавіювання і недовірливість, а зовсім не "поганий" день. Дослідження показали, що поєднання п’ятниці з цифрою 13 аніскільки не небезпечніше звичайних п’ятниць. Так звідки ж почалася боязнь п’ятниці, 13-го?
Забобонний страх

Переляк щодо п’ятниці, 13-го, має свою назву - "параскаведекатріафобія". Для тих, хто не тільки зумів вимовити це слово, але ще і хоче дізнатися його зміст, так і бути, розповімо усе по порядку.

Термін "фобія" походить від Фобоса, ​​богу страху в грецькій міфології, сина богині краси Афродіти і войовничого Ареса, бога війни, якого не любили ні люди, ні боги. В Фобосі з’єдналися безумство кохання і божевілля війни. Про фобії кажуть, коли людина опиняється у владі "бога страху", тобто страх керує людиною, а не вона - страхом.

"Параскаведекатрія" в перекладі з грецької так і перекладається: "П’ятниця, 13-е" ("Параскева" (Παρασκευή) - П’ятниця + "декатрейс" (δεκατρείς) - тринадцять).

При з’ясуванні частоти збігів числа 13 з п’ятницею можна обмежитися чотирма століттями. В цьому часовому відрізку всього 4800 раз зустрічається число 13, і розподіляється воно по днях тижня наступним чином:

По 684 рази випадає на четвер і суботу;
По 685 - на понеділок і вівторок;
По 687 - на середу і неділю;
І (увага!) по 688 - на п’ятницю.

Тобто виходить, що п’ятниця, 13-е буває все-таки трохи частіше, ніж інші дні тижня!

Підкоряючись старовинній прикметі, в п’ятницю, 13-го з портів не виходили кораблі, не укладалися угоди і не святкувалися весілля.

А, наприклад, у такому солідному виданні, як "Британський медичний журнал", не раз відзначалося: по п’ятницях, а особливо 13-го числа, хірурги намагаються не призначати планових операцій, оскільки знають: ризик невдачі зростає удвічі!
"Преданья старины глубокой..."

Як відомо, саме в п’ятницю сталося найвідоміша подія всіх часів і народів - вигнання з раю Адама і Єви. Пізніше в цей день тижня Каїн убив Авеля.

У п’ятницю розіп’яли Ісуса Христа.

На Таємній вечері тринадцяти був Іуда. Що з цього вийшло, всі знають.

Втім, ще стародавні римляни і греки уникали числа 13, нібито приносить нещастя.

А в міфології стародавніх германців існує легенда про бенкет дванадцяти богів в Вальгаллі, який також закінчився сумно через прибуття їх "колеги" Локкі - бога сварки і розбратів. Локкі з’явився незваним, виявився тринадцятим і все зіпсував: небожителі пересварилися, і в результаті був убитий Бальдр, улюбленець богів.

Давньогрецький поет Гесіод у поемі "Труди і дні" настійно рекомендував селянам не починати сівбу 13-го числа.

Міфологічний цар Агамемнон з Мікен загинув від руки підступної дружини Клітемнестри теж у п’ятницю, 13-го.

У Вавилоні, де число 12 вважалося священним, час був поділений на 12 частин: день і ніч - на 12:00, рік - на 12 місяців. Рахунок вівся дюжинами, а перевищення одиниці виміру нічого хорошого, за повір’ями вавілонян, не обіцяло.
Реальні події

В цей день відбувалися не тільки сумні події.

Приміром, у п’ятницю 13 жовтня 1066 майбутній англійський король Вільгельм Завойовник отримав перемогу в битві при Гастінгсі, після чого благополучно поклав на себе корону Англії.

Правда, невдало склалися справи в цей же день, але двома століттями пізніше, у французького короля Філіпа IV Красивого, який саме в п’ятницю, 13 жовтня 1307 віддав розпорядження заарештувати і стратити кілька сотень лицарів ордена Тамплієрів, пізніше звинувативши їх у єресі. А все тому, що вже давно мріяв заволодіти великим багатством лицарів-тамплієрів. У результаті авантюра Філіпа обернулася поразкою. Тамплієри прокляли королівський рід, і династія Капетингів припинила своє існування. Але де гарантія, що, зроби він це злочин в будь-який інший день, все склалося б інакше?

Так вже вийшло, що п’ятницю, 13-е прийнято було вважати невдалим днем.

Особливо забобонні люди намагаються знайти фатальне число і в своїх життєвих датах. І тільки по одному параметру кількості букв в оригінальному написанні імені та прізвища можна скласти значний список: Генріх Гейне, Гектор Берліоз, Джузеппе Верді, Айседора Дункан, Едгар Алан По, Ріхард Вагнер ...

Останнього число 13 переслідувало все життя. Його ім’я, записане латинськими літерами, складається з тринадцяти букв, народився він в 1813 році, 13 жовтня, в п’ятницю, він почув оперу Вебера "Вільний стрілець", яка справила на нього великий вплив. За все своє життя він написав не більше не менше 13 опер. Опера "Тангейзер", роботу над якою він завершив 13 квітня 1844, зазнала фіаско в Парижі 13 березня 1861 року, але й реабілітували її там же 13 травня 1895. Ризький театр, в якому Вагнер починав свою службу капельмейстером, відкрився 13 вересні 1837 року, а його власний театр в Байретомі -13 серпня 1876 року. Помер він 13 лютого на тринадцятому році німецької єдності. Містика, та й годі!

Каббала, попередниця містичної нумерології, вважає число 13 не просто безпечним, але дуже навіть сприятливим.

У арабів і євреїв число 13 також не несе в собі ніякого забобонного страху.

А п’ятниця для мусульман взагалі вважається святим днем ​​у тижні: це день відпочинку і служіння Аллаху.

І в середньовічному християнстві число 13 як сума 10 і 3 (десяти заповідей і трійці) вважалася комбінацією з позитивним значенням.

Тут вся справа в тому, в який бік медалі вірити.

Одним словом, діє закон тяжіння. Підсвідомо ми притягуємо як везіння, так і неприємності, тому слід переконати себе, що п’ятниця, 13-е - найщасливіший день. І так воно і буде!
Історична дата

Цілий ряд значущих подій пов’язаний з магічним днем. Ось далеко не повний список ...

13 лютого 1940 Михайло Булгаков закінчив роман "Майстер і Маргарита".
13 березня 1519 іспанський конкістадор Ернан Кортес висадився із загоном у Мексиці.
13 березня 1781 англійський астроном Вільям Гершель за допомогою власноручно виготовленого телескопа відкрив сьому планету Сонячної системи - Уран.
13 березня 1809 сер Джордж Гордон зайняв місце в британській Палаті лордів як лорд Байрон I.
13 квітня 1204 відбулося захоплення і розграбування Константинополя учасниками Четвертого Хрестового походу.
13 квітня в 1501 році Амеріго Веспуччі відправився в подорож на Захід (в ході подорожі він з’ясував, що Колумб відкрив новий континент).
13 червня 1917 проголошена "автономія України". Українська Центральна Рада заснувала Генеральний секретаріат, що призначався Радою.
13 липня 1772 відомий англійський мореплавець Джеймс Кук почав перше в історії навколосвітнє плавання із заходу на схід.
13 вересня 1762 відбулася коронація російської імператриці Катерини II.
13 вересня 1854 року під час Кримської (Східної) війни почалася оборона Севастополя.
13 грудня 1996 року Кофі Аннан був обраний генеральним секретарем ООН.
13 серпня в Тунісі святкується День жінки, а в Казахстані - День спорту.

Думка великих
Англійська королева Єлизавета I не приймала важливих рішень у цей день.
Як справжній забобонний корсиканець, Наполеон Бонапарт в цей день утримувався від проведення військових дій.
Німецький державний діяч Отто фон Бісмарк, прозваний "Залізним Канцлером", і нафтовий магнат Жан Поль Гетті не підписували в цей день ніяких договорів і угод.
Німецький поет, мислитель і натураліст Йоганн Вольфганг Гете п’ятницю 13-е волів на всякий випадок проводити в ліжку.
Один з найбагатших людей в світі, інвестор Уоррен Баффет завжди переносить важливі переговори на 13-е число, якщо є можливість. За його зізнанням, саме в цей день він отримує хай невеликі, але перевага над конкурентами. Однак ця "невелика перевага" обчислюється шестизначними цифрами! А якщо це ще й п’ятниця ...

Indigo

 

13 грудня 2013р.
Çàãðóçêà...

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів