Чи зупинять 100 тисяч добровільні польоти у вічність?

Як  одна з найвищих будівель Ужгорода  стала місцем суїцидів.

 

 

Шістнадцятиповерхівка міста Ужгорода  отримала славу найпопулярнішого місця самогубств.  Вхід до будинку та його дах  - вже закриті. Проте й це не зупиняє людей від необдуманих вчинків. 

Пан Віктор мешкає в одній з найвищих будівель міста на останньому, 16 поверсі. Він один із найперших жителів цієї багатоповерхівки. Проживає тут більше  35 років. Про самогубців не тільки чув – а й не раз бачив їх на власні очі. На питання, скільки випадків пам’ятає,  чоловік відповідає одразу разу і не сумніваючись – 40. А ще пан Віктор розповідає, що перша смерть тут трапилась вже під час будівництва:  «Перший чоловік випав, коли будинок тільки будували. Це був будівельник, який скоріш за все випав випадково. Проте після нього все і почалось. Були і такі, що кидались з даху, проте найбільше стрибають з балконів. Одним словом, тут таке виходить, що хто хоче в Ужгороді стати самогубцем – йде сюди».

На дверях багатоповерхівки  - домофон. Здавалося б, зайти можуть тільки мешканці. Проте пан Віктор пояснює,  що в будинку багато орендарів, жильці  часто змінюються. А тому постійні мешканці нерідко і самі пропускають самогубців, приймаючи їх за нових сусідів. Вхід на дах – також закритий. Інших, більш радикальних методів, поки не застосували. Проте навіть якщо такі і будуть, житель не вірить, що це спинить відчайдух.

Віктор Попович відзначає: «Сумніваюсь, що щось допоможе. Подейкують, що тут, на цьому місці було колись кладовище. Це і притягує сюди самогубців».

Історики відзначають: фахівців, які б вивчали історію міста на такому мікрорівні, на жаль, немає. Тому кваліфіковано підтвердити або спростувати ці твердження наразі неможливо.  Один із документів, яким можна скористатись  для вивчення цього питання -  хроніка хорватського поміщика Палуці, яка велася до 1800 року. Історик Володимир Фенич розповідає: «Йдеться про те, що, напевно, пану Палуці належала саме в цій місцевості катівня, де часто проводили екзекуції. Зокрема, згадується в джерелах про шибеницю».

Аби  запобігти повторенню суїцидальних випадків на цій багатоповерхівці, втрутитись вирішила міська влада.  Прийняли рішення  обладнати будинок системою обмеження доступу до балконів. Виділення коштів на таку програму ухвалили 14 січня. Сума – близько 100 тисяч гривень. Один із варіантів – встановити так звані пастки -  тобто сітки під балконами. Проте в Україні вони не сертифіковані. Відтак єдиний прийнятний для реалізації варіант – заблокувати входи на балкони будівлі. До кінця тижня департамент міського господарства має подати план про забезпечення перекриття входів.

Заступник  Ужгородського  міського  голови Ярослав Шафарь зазначає: «Частина з цієї суми піде на проектно-кошторисну документацію. Займатись питанням буде житлово-комунальне підприємство. Розпорядженням мера буде призначений конкретний ЖЕК».

Відтак кошти на проект вже виділені. Реалізація ж проекту – поки тільки в планах. Конкретні дати міська влада наразі не озвучує. Останній випадок самогубства на 16-поверхівці  трапився 7 лютого цього року. 

Неля Янчук, для Uzhgorod.net

 

12 лютого 2015р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів