Чи варто Україні рівнятись на Грузію - з вуст закарпатського політика
Сьогодні колишній президент Грузії не може приїхати до себе на батьківщину. Можливо, реформа була не настільки вдалою, як багатьом здається?
Так закарпатський парламентар Віктор Балога проаналізував на своїй сторінці у Фейсбуці оновлену Грузію та жорстко піддав критиці здійснені реформи за часів президентсва Саакашвілі. Нардеп просить людей не створювати собі кумирів і формувати щодо них завищені очікування, і тоді не буде і розчарувань.
"Я погоджуюсь з тим, що з 2004 по 2012 Грузія здійснила масштабні реформи і добилася зростання певних економічних показників. В цей час вона отримувала серйозну допомогу від Заходу, приходили інвестиції в туризм, нерухомість, у сільське господарство.
Окремими місцями Грузія почала виглядати краще, ніж навіть Україна. З’явилися дороги, нові будівлі, цілі вулиці. Але це – лише фасад. Хоч і красивий.
Разом з тим, покращення економіки не було пов'язане ні з інвестиціями та інноваціями у високотехнологічні виробництва, ні з ростом робочих місць, ані зі справедливістю в розподілі доходів та боротьбою з бідністю.
Безробіття залишилось однією з ключових проблем Грузії і на кінець правління попереднього президента цей показник досяг 16%. Для порівняння, в Україні на той час показник був майже вдвічі меншим.
ВВП на душу населення в 2012 році за паритетом купівельної спроможності було 6,826 дол., а в Україні – 8 520 дол. Це якщо не враховувати, що більше половини нашої економіки – в тіні. Тобто, цифру в 8 520 можна спокійно помножити на два.
Головною статтею доходу грузинської економіки в ці роки були не податкові надходження від зростання економіки, а доходи від приватизації та зовнішні запозичення у вигляді кредитів та грантів. При цьому Грузія, отримавши колосальну допомогу, проїдала свою валюту так само, як це робила Україна в 2006-2007. Показник експорту в Грузії був майже в 5 разів менше імпорту.
Іншими словами, грузинська економіка хоч і стала привабливою та ліберальною, але так і не навчилася заробляти.
Якщо порівняти ще один показник, який говорить і про рівень медицини, і взагалі про цивілізований розвиток держави – дитячу смертність – то в Грузії вона навіть сьогодні удвічі вища, ніж в Україні. Якою тоді була реформа охорони здоров’я? Через це, у мене питання – хто кого має реформувати?
Інший аспект – правоохоронні органи. Сьогодні колишній президент не може приїхати до себе на батьківщину, бо його там посадять. А за що у вільній державі, де корумпована правоохоронна система була зруйнована до фундаменту і побудована нова, можуть посадити чесну людину? Можливо реформа була не настільки вдалою, як багатьом здається?
Кажу це не для того, щоб покритикувати грузинів. Вони, при всіх перелічених мінусах - великі молодці. Бо, мабуть, перші на постраданянському просторі, які вирішили кардинально зруйнувати совок.
Я пишу про це, щоб ми усі не втрачали здатність критично мислити і аналізувати. А головне – нарешті зрозуміли, що не потрібно створювати собі кумирів і формувати щодо них завищені очікування, бо тоді не буде і розчарувань. Політиків і чиновників не потрібно ідеалізувати. Їх потрібно наймати на роботу і контролювати її виконання", написав Віктор Іванович, очевидно, пропонуючи себе у найми до народу для більш чіткого контролю та без ідеалізування...
До цієї новини немає коментарів