Медицина по-українськи: платимо з власної кишені більше, а живемо – менше

 Медицина по-українськи: платимо з власної кишені більше, а живемо – менше
Витрати людей на медицину складають близько 3-3,5% від ВВП, держава виділяє стільки ж.

 

Відсутність реформ у сфері охорони здоров'я позначилася не тільки на фінансуванні медицини державою, але і на витратах громадян - 50% медичних послуг та медикаментів в минулому році оплачували люди.

"Сфера охорони здоров'я традиційно недофінансована. Це "історична проблема", навіть у радянський час на ці потреби виділялося не більш як 3% від ВВП. Але більшість пострадянських країн проводили тією чи іншою мірою реформи, і цей показник у них досягнув середньоєвропейського рівня у 6–8% від ВВП.  Україна за чверть століття залишилася на тому самому рівні за обсягами фінансування медицини, тобто на все тих самих 3%", - зазначає заступник  міністра охорони здоров'я Павло Ковтонюк.

"Витрати людей на медицину на сьогоднішній день становлять близько 3-3,5% від ВВП. У минулому році, за непрямими оцінками експертів, 50% медичних послуг та медикаментів оплачували люди", - зазначив Ковтонюк.

 Причому три чверті коштів, витрачених на медицину "з гаманця", за словами заступника міністра, йдуть виключно на ліки й часто далеко не на препарати першої необхідності. Не даремно ж найбільша питома вага (близько 70%) від загальних витрат маркетингових програм фармвиробників припадає саме на "просування препаратів серед лікарів.

 Як пише в своїй статті для ZN.UA економічний оглядач Юлія Самаєва, оплачені державою 3% ВВП на медицину зібрані через податки з тих же людей, які ще 3% ВВП відносять до аптеки і лікарні.

"І сплачуючи за медицину двічі, українці живуть менше, хворіють більше, а "безкоштовне" медичне обслуговування у них гірше, ніж у більшості сусідів. І для оцінки якості цього обслуговування у переважній більшості випадків складно підшукати вирази, крім нецензурних", - йдеться в статті.

Існування обов'язкового медичного страхування давно передбачено на рівні законодавства, але до цих пір не зроблені якісь кроки для його практичного впровадження. Відсутність диверсифікації публічних джерел фінансування є головною причиною хронічного недофінансування сфери охорони здоров'я.

У багатьох країнах Європи за допомогою програм обов'язкового медичного страхування фінансується більше половини всіх витрат на охорону здоров'я: у Німеччині, Франції, Нідерландах, Чехії, Хорватії — близько трьох четвертих, в Бельгії, Естонії, Румунії — близько двох третіх, в Литві, Угорщині, Польщі — 55-60%.

Джерело: ZN.UA

 

15 жовтня 2016р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів