Рятувальники інформують закарпатців як уберегтися від отруєння чадним газом

Чадний газ (оксид вуглецю – СО) – не має ні кольору, ні запаху, але виділяється всюди, де є продукт горіння. Скажімо, куріння тютюну теж є джерелом чадного газу. Чимала кількість цього газу міститься й у вихлопах автомобільних двигунів. Звичайно, обсяги цих джерел недостатні для того, аби “учадіти до смерті”.
Однак незначні дози оксиду вуглецю все ж спричиняють головний біль, кисневе голодування. А от коли добре надихатися їм, то можна й Богу душу віддати, адже дія його викликає зсідання гемоглобіну крові в організмі, що призводить до судом, блювоти, непритомності, нарешті – до втрати свідомості та зупинки серця.
Навіть ескімоси у своїх помешканнях зі сніжних цеглин під час полярного морозу обов’язково роблять в куполі віддушину. Інакше будь-який вогонь – спиртівка, свічки можуть стати причиною загибелі людей.
Традиційною, на жаль, причиною отруєння чадним газом є неправильний монтаж та експлуатація пічного обладнання. Простіше, якщо передчасно закрити пічну заслінку, то газ непомітно потрапляє в житлове приміщення. Тому ніколи не можна забувати правило: поки на жаринках видно блакитні вогники, закривати заслін смертельно небезпечно. Взагалі, економія тепла ніколи не повинна заважати безпеці, тобто вентиляції.
Оксид вуглецю утворюється і під час неповного згорання природного газу. Це означає, якщо на кухні чи у ванній (з газовою колонкою) погана вентиляція, смерть може наступити непомітно й швидко. Особливо небезпечно палити газ при поганій тязі в газовій колонці, тому перевіряти тягу потрібно регулярно.
Фіксуються і факти загибелі, особливо в холодну пору року, водіїв та пасажирів автомобілів, які грілися в машині на стоянці чи в гаражі з увімкненим двигуном. Отруєння чадним газом проходить непомітно. Він зовсім не пахне і не подразнює очі. Тому безумовним для будь-якого водія повинно бути правило – в автомобілі з увімкненим двигуном не спати!
Досить часто отруєння чадним газом стає наслідком неправильного монтажу та експлуатації електроустановок та іншого необережного поводження з вогнем, або ж простіше – простої людської недбалості і безвідповідальності.
Отож, якщо у вас з’явилися перші ознаки отруєння чадним газом: запаморочення, слабкість, нудота, біль у грудях, іноді сухий кашель, шум у вухах, сльози, то негайно залишайте приміщення і чимдуж вибирайтеся на свіже повітря.
При потребі потерпілому від оксиду вуглецю треба надати допомогу, передусім, слід терміново викликати швидку медичну допомогу. До прибуття фахівців треба потерпілого доправити на вулицю. Піднести до носа ватку з нашатирним спиртом. Забезпечити вільне надходження повітря до легень, розстебнувши одяг. Якщо постраждалий притомний, дати велику кількість рідини (чай, вода).
При зупинці дихання й кровообігу жертві чадного газу робиться серцево-легенева реанімація (штучне дихання та непрямий масаж серця. А кращий спосіб лікування – тривале дихання киснем.
Управління ДСНС України у Закарпатській області наголошує, що обережність та дотримання правил пожежної безпеки запорука недопущення отруєння чадним газом.
До теми
- Біля водоспаду Шипіт рятували травмовану 19-річну туристку зі Львова
- 1023 пожежі в екосистемах з початку року: закарпатські рятувальники б’ють на сполох
- В ОВА розповіли особливості цьогорічної вступної кампанії до військових навчальних закладів
- В Ужгороді встановили мобільні охолоджувальні рамки-оприскувачі
- Трагедія у Минаї на Ужгородщині - у пожежі загинув чоловік
- Із початку року в області сталися 974 пожежі у екосистемах
- У Закарпатській обласній станції переливання - гостра нестача третьої групи крові з негативним резус-фактором
- Автотроща на Берегівщині з п'ятьма постраждалими - подробиці від рятувальників
- Гірські рятувальники надали допомогу підлітку біля гори Петрос
- З початку року на Закарпатті зафіксовано півтори тисячі пожеж
- Дивовижний порятунок: більше сотні людей усю ніч шукали 2-річного хлопчика на Рахівщині
- Похід у Карпати — з викликом рятувальників: одразу три інциденти за день
- 929 пожеж в екосистемах: суха трава на Закарпатті знову в полум’ї
- У Доманинцях знайшли тіло чоловіка в каналі: подробиці з'ясовують
- Двох закарпаток, які втратили орієнтування в горах, врятували на Прикарпатті
- Дорога додому крізь біль і страх: дітей, які пережили ДТП у Франції, зустріли в Чопі
- В Ужгороді проведуть благодійний "Купала Фест 2025"
- Три тривожні виклики за добу: як рятувальники витягали людей із пасток Карпат
- 101 людину врятували цьогоріч у Карпатах закарпатські ДСНСники
- На Закарпаття прибув черговий евакуаційний потяг
До цієї новини немає коментарів