Словацький дипломат про мовно-освітній скандал зі столиці Закарпаття

Словацький дипломат про мовно-освітній скандал зі столиці Закарпаття
Нагадаємо, на 21 вересня запланована сесія Закарпатської облради, на якій депутатам пропонують проголосувати за Звернення до Президента України з вимогою ветувати новоспечений закон.

 

Сьогодні Генеральний Консул Словацької республіки в Ужгороді Мирослав Мойжіта прокоментував скандал навколо так званого утиснення прав нацменшин в Україні, про які заявляє Угорщина та угорська нацменшина Закарпаття. Так от, Мирослав Мойжіта запевнив, що Словаччина точно не збирається робити жодних схожих публічних заяв. І додав, що він не вважає, що цей закон якось утискає словацьку нацменшину в Україні.

Стосовно ж Угорщини, то, зі слів Генкосула, у Словаччині вони теж мають чимало шкіл і вищих навчальних закладів, але разом з тим, згідно словацького законодавства, зобов’язані знати і словацьку мову.

— Як на мене, людина повинна знати мову тієї країни, де проживає, — заявив пан Генконсул. — Про це, крім іншого і йдеться в новому українському Законі про освіту. Я не читав його повністю, але у цій частині я з ним повністю згоден. Тому, моя позиція, і, думаю, позиція Словаччини щодо цього закону така, що, по-перше, це — внутрішні справи України і її право на збереження і пропаганду своєї мови у своїй державі, по-друге, — цей закон ніяк не шкодить словакам, котрі проживають в Україні, і третє — Словаччина не бере участі у мовних чи якихось інших конфліктах в Україні.

Нагадаємо, що у 2009 році Словаччина з понад 5-мільйонним населенням, серед яких 500 тисяч етнічних угорців (менше від 10% населення країни), ухвалила закон про державну мову (якою за ст. 6 Конституції є словацька), який передбачає штраф у розмірі до 5000 євро за використання мов національних меншин у державних структурах! При цьому, мова йде про випадки, коли національна меншина складає менше від 20% місцевого населення! І це в країні ЄС і НАТО.

Щоправда, в 2011 році штрафи щодо неволодіння державною мовою зменшили до 2500 євро, залишивши 20% квоту для визначення національної меншини у Словаччині.

У доповнення мовно-освітнього конфлікту, який розпалює на Закарпатті угорська нацменшина через своїх депутатів та офіційний Будапешт, варто сказати, що на 21 вересня заплановано провести сесію Закарпатської облради, на якій депутатам пропонують проголосувати за звернення до Петра Порошенка з вимогою ветувати новоспечений закон. Не виключено, що робиться це під тиском угорської партії КМКС, яка входить до депутатської більшості у облраді разом з БПП та партією «Відродження», яка, власне, і стала ініціатором згаданого звернення.

Джерело: “Groza-news”

 

19 вересня 2017р.

До теми

Коментарі:

  1. Файний хлоп 2017-09-20 / 13:18:12

    Учітеся у словаків ,якшо самі не можете зрозуміти цього,або спитайте людей котрі ще вспіли пожити тут при мадярах які були тут порядки і на якій мові вчили у школах,а не купленого москаля слухаєте.