Добровольчі загони у місті Лева ловитимуть ромів-крадіїв із Закарпаття

Правозахисна спільнота вказує на небезпечну ситуацію, що склалася у Львові, де формуються загони для боротьби з ромами. Коаліція ромських неурядових організацій України 27 січня звернулася з відкритим листом* до широкої громадськості, правоохоронців, органів державної влади та місцевого самоврядування, в якому закликала запобігти насильству, забезпечити дотримання прав людини і не допустити етнічного профайлінгу та дискримінації.
У листі Коаліції ромських НУО зазначено, що антиромські настрої у січні 2018 року спостерігалися не лише у Львові, а й у Черкаській області, в місті Золотоноша. Відтак правозахисники «стурбовані масовим розгортанням та розпалюванням національної, міжетнічної ворожнечі та ненависті». Вони вказують на масові порушення прав ромів в Україні, бездіяльність правоохоронних органів і просять вжити заходів.
«За статистичними результатами експертів Коаліції, з 2016 року відкрито 7 кримінальних справ за ст.161 КК України («Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності або ставлення до релігії»).Але жодна справа, яка на сьогодні знаходиться у провадженні поліції України, не передана до судового розгляду, а Прокуратура намагається такі справи незаконно закрити та надати іншу кваліфікацію злочинам. Особливо відчувають це на собі представники ромської меншини з Закарпатської, Одеської, Харківської, Львівської областей», – зазначено у листі.
Нещодавно анонсоване об’єднання проти ромів у Львові – вже не просто словесні загрози, а майже реальність. Заклики об’єднатися проти «циганської злочинності» почали поширюватися через Фейсбук-групу тиждень тому. Зараз створено громадську ініціативу, яка збирається вийти на вулиці Львова і «ловити на живця» крадіїв.
«Ловці» збираються «виховувати» ромів
На інтернет-ресурсі «Про Львів» 19 січня з’явилися повідомлення про наміри місцевих жителів організувати загони добровольців для боротьби з так званою «циганською злочинністю». Буцімто Львів охопила хвиля крадіжок, і виною всьому – роми: людей грабують прямо на вулицях, переважно це – зграйки ромських жінок. Оскільки поліція, на переконання активістів, ігнорує проблему, захистити містян і туристів вирішили силами громади. Вже 26 січня інтернет-ресурс «Вголос» повідомив про те, що у Львові створено Львівську організовану виховну цивільну ініціативу «Ловці». Про її наміри учасники спільноти Богдан Сопотух та Роксолана Лісовська розповіли журналістам телеканалу НТА.
«Активісти нашої спільноти будуть організовуватись по 4-5 осіб і разом патрулюватимуть вулиці міста. Наша мета – збирати інформацію. Ми будемо все знімати, фотографувати, ловити «на живця» ромів, оточувати їх, а тоді викликати поліцію», – пояснив Богдан Сопотух.
А Роксолана Лісовська наголосила на тому, що «Ловці» – саме виховна ініціатива.
У планах активістів – створити також спеціальні спільноти у соцмережах, де можна буде сповістити про напад і попросити про допомогу.
Загроза самосуду та недосконалість законодавства
Представниця львівської патрульної поліції Анна Мороз застерігає: якщо метою такої «народної дружини» є самосуд, то це є незаконним. Відтак подібні «влови» можуть стати боротьбою проти злочинності – але злочинними ж методами.
Бездіяльність поліції юрист Юрій Танасійчук пояснює недосконалістю українського законодавства, зокрема відсутністю місць для тимчасового утримання затриманих за підозрою у скоєнні злочину, а також відсутністю у самих ромів ідентифікаційних документів та інформації про їх постійне місце реєстрації.
Автори сюжету також повідомляють, що 2 січня полісмени таки затримали у Львові 4 ромів, вкрадене жертві повернули. Але зариманих відпустили – пограбована жінка відмовилася писати заяву.
Фактів для реакції правоохоронців достатньо, – правозахисники
Варто зазначити, що риторика щодо ромів, яку використовують автори постів та герої вищевказаних матеріалів, далека від толерантної: ловити на живця, нашестя ромів, боротися з ними, позбуватися них і т.п. Коментарі ж під публікаціями у соцмережі, що їх подає інтернет-видання «Про Львів», містять прояви ненависті і заклики до насилля.
Фотоскріни з Фейсбуку. Джерело: prolviv.com
За попередньою інформацією, зараз поліція «опрацьовує» певну групу в соцмережі. Однак сам факт створення таких «анти-етнічних» угруповань правозахисники вважають достатнім сигналом для реагування з боку правоохоронців.
«Ми звертаємося до влади з вимогою провести негайні дії щодо попередження антиромских настроїв та подій у регіонах України; довести до логічного кінця кримінальні справи, відкриті за заявами представників ромської національної меншини щодо порушення їхніх прав; привести ці питання у відповідність до законодавства України і міжнародних європейських стандартів у сфері забезпечення правового та соціального захисту, доступу до освіти; а також виробити практичні механізми ефективної реалізації прав нацменшин у активній співпраці з ромськими громадами та органами законодавчої та виконавчої влади», - закликає у зверненні голова Коаліції ромських НУО Володимир Кондур.
Він також говорить, що Коаліція готує листа до Омбудсмена Валерії Лутковської з проханням провести зустріч правозахисників із представниками СБУ, МВС, ДМС України на тему протидії дискримінації ромів у Львові, Золотоноші, Одеській, Закарпатській, Харківській та інших областях.
Джерело: Закарпаття онлайн
До теми
- Хірурги Закарпатського кардіоцентру врятували пацієнта з ножовим пораненням у серце: рахунок ішов на хвилини
- Поліція Ужгородщини з’ясовує обставини підпалу храму в селі Паладь-Комарівці
- Закарпатців та гостей краю запрошують на ECO FILM FESTIVAL
- Незаконний «трансфер» до Закарпаття на швидкій і переправка поза пунктом пропуску: прокуратура повідомила підозру 3 фігурантам
- Понад 1000 водіїв оштрафували лише протягом одного тижня на Закарпатті за порушення швидкісного режиму
- В Ужгороді відзначили найпрофесійніших закарпатських бухгалтерів та аудиторів
- Прокуратура Закарпаття скерувала до суду обвинувальний акт стосовно екскерівниці Держгеокадастру
- Поліція охорони затримала ужгородця, який побив 61-річну жінку на території навчального закладу
- У Закарпатському обласному художньому музеї вручили дипломи випускникам Академії мистецтв
- У Чопському прикордонному загоні - новий керівник
- Результати поліцейської перевірки: факт жорстокого поводження з тваринами на території Закарпаття не підтвердився
- 10 тисяч доларів прикордоннику в обмін на нелегальну втечу з країни: на Закарпатті Нацполіція затримала переправника
- Хабар не “відкриє” кордон: на Закарпатті намагалися підкупити прикордонників
- Благодійний матч пам’яті Героя України Анатолія Тегзи проведуть в обласному центрі Закарпаття
- Прокурори Закарпаття передали FPV-дрони спецпризначенцям КОРД поліції
- Черговий евакуаційний потяг привіз на Закарпаття дві родини з Донеччини
- На Рахівщині поліція вилучила вантажівку з нелегальною деревиною: відкрито кримінальне провадження
- Президент вручив високу державну нагороду депутатці Закарпатської обласної ради
- 9 років ув’язнення з конфіскацією майна за збут наркотиків: за матеріалами поліції Ужгорода засуджено зловмисника
- Вогнеборці Ужгородщини ліквідували пожежу сухої трави та пшениці на площі близько 1,4 гектара
До цієї новини немає коментарів