Закарпатський письменник Андрій Любка розповів про воловецький газовий казус
Тож чи не досягнули ми щось за чотири пореволюційні роки в цій сфері? Безумовно, так, але здобутки наші все ще дуже скромні й недостатні. Фактично безліч державних установ (приміщень органів влади, шкіл, садочків), промислових підприємств, багатоквартирних будинків і приватних осель взимку гріють повітря, бо належним чином не утеплені. Або ж центральні системи обігріву працюють так, що людям доводиться відчиняти кватирки та трохи прохолоджувати помешкання, а згодом платити величезні суми за комунальні послуги. Річ у тому, що зусилля уряду були спрямовані переважно на спрощення системи субсидій, а не на боротьбу за ощадне використання природного газу. Так, у цій ситуації електорат вдається трохи заспокоїти, але енергетична незалежність країни далі перебуває під загрозою.
Замість того, щоб максимально стимулювати розвиток альтернативних і відновлюваних джерел енергії в Україні, влада сконцентрувалася на домовленостях про закупівлю газу в європейських країн. На перший погляд, такий крок – правильний, але за нинішньої вартості газу й курсу валют він все одно провадить до економічних проблем. Було запущено систему кредитування енергоефективних заходів, так звані «теплі кредити» для придбання котлів, енергоощадних вікон, засобів обліку, утеплення фасадів і горищ тощо. Бюджетом на 2018 рік на цю програму передбачено 400 млн грн, що в масштабах України не здатні суттєво змінити ситуацію.
А що з приватними ініціативами, інвестиціями з боку українського бізнесу? Як виявилося, таким починанням в Україні часто створюють штучні труднощі чи банально ігнорують. Про кричущий випадок такої бездіяльності (що на ділі означає блокування роботи) під час оголошеної Президентом акції написав мій давній товариш Андрій Шекета:
«Група компаній "Біотехнік", до якої я маю відношення, кілька років тому взяла в оренду стару газову котельню в смт. Воловець Закарпатської області, зробила там ремонт, поставила новий твердопаливний котел на трісці (відходи деревини, місцеве паливо) потужністю 1.5 МВт, отримала тариф (суттєво нижчий ніж газовий) і звернулась до РДА і райради з пропозицією опалювати районну лікарню і найбільшу школу "альтернативним теплом", і тут почались просто цирки. Голова РДА відповідала, що є договори на постачання газу і вона не може від них відмовитись, голова райради особисто ходив, до головного лікаря лікарні, грозити його, щоб той не дай Бог не брав тепло у нас. Зважаючи, що ніяких притомних аргументів, чому не можна перейти з газу на тріску не було, вирішили розглянути це питання на профільних комісіях райради. Зібрались, послухали мене хвилин 40, задали багато багато питань і... утримались. тобто ніби і не проти, але і робити не можливо. Змонтована котельня з новим котлом не працює, а Нафтогаз закликає економити газ. Таким чином голова РДА Валентина Рогова, голова райради Іван Лопіт зробили все, щоб Воловецькі комунальні заклади (лікарня і школа) не мали альтернативного джерела теплопостачання. Це все, що вам треба знати про рівень менеджменту на місцях».
Фактично представник Президента в районі і місцева влада без жодних причин відмовилися здійснити крок до енергетичної ощадності й економити бюджетні кошти. На підприємстві було б утворено робочі місця, сировину воно б використовувало місцеву, з району, та й податки б надходили в місцевий бюджет. Але попри всі аргументи – відмова.
Що це, спонукання до корупції (мовляв, діліться), саботаж реформ чи проста людська глупота?
Здається, все водночас.
Андрій Любка
Джерело: day.kyiv.ua
До теми
- Шляхи підвищення енергетичної безпеки закарпатських громад на прикладі Дубівської тергромади
- Закарпатські школярі – переможці вікторини з енергоефективності отримають нагороди в Угорщині
- Увага, сильна спека! Енергетики просять не нехтувати пожежною безпекою поблизу ліній електропередач!
- Закарпатцям нагадали: рибалити поблизу ліній електропередач смертельно небезпечно!
- Мільйон гривень планують виділити з бюджету Ужгорода на оновлення двох аварійних котелень
- У місті Тячеві через ремонтні роботи відключать електроенергію: де і коли
- Зима вже близько: чим вигідніше опалювати оселю ужгородцям?
- Закарпатський хірург Олександр Данилюк презентував у Києві книгу про Дебальцівський котел
- Чи стоятимуть вітряки на закарпатській Боржаві?
- Випускниця Ужгородського нацуніверситету презентувала книгу про Іловайськ
- Дорогу до закарпатської Абранки не оновлювали ще з часів СРСР
- "Лісові люди" Закарпаття готуються до зими у прискореному режимі
- На Воловеччині лісівники прокладають лісовий автомобільний шлях
- Закарпаття вже готується до опалювального сезону
- Ужгород очікує на Uzhhorod Energy Expo та фест здорового життя
- Як рятувальники селян Закарпаття безпеки життєдіяльності навчали...
- На Закарпатті говорили про легалізацію трудових відносин та забезпечення трудових прав на ринку праці
- Мости у гірському Закарпатті мають стратегічне значення
- Щоб котельні у школах Закарпаття працювали безпечно і безаварійно...
- Дітей Карпатських гір застерігають від насилля
До цієї новини немає коментарів