На Закарпатті цих мініатюрних комах не знаходили більше 50 років!
Прогулювалась якось одного березневого дня в дубовому лісі урочища «Чизай», що неподалік Берегова. Погода стояла тепла та сонячна, тож досхочу милувалася першими весняними квітами. Раптом мою увагу привернув якийсь рух на стовбурі вікового дуба...
Наблизившись, побачила «полчища» мурашок, що сотнями снували вниз-уверх по стовбуру, зникаючи в дуплі високо над землею. Знахідка зацікавила мене, оскільки ніколи не бачила стільки багато мурах, та ще й на дереві. Тому вирішила звернутись до спеціалістів. Яким же було моє здивування, коли виявилось, що мурашки належать до рідкісного виду ліометопуми звичайні, або європейські. На Закарпатті цих мініатюрних комах не знаходили понад 50 років, а єдине місце перебування в області було відоме в околицях села Гать Берегівського району.
Зовні мурашки схожі на звичайних рудих лісових мурах, але черевце у них вкрите дрібними сріблястими волосками, і тому блискуче. Гнізда будують у дуплах крон старих дубів. Очевидно, це є пристосуванням до періодичного затоплення низинних лісів. Живляться здебільшого лісовими комахами, тому є корисними.
Ліометопум є лісовим реліктом третинного періоду, тобто зберігся без видимих змін протягом кількох останніх мільйонів років, знаходячись разом із тим у деякій невідповідності з сучасними умовами існування. Це пов’язано із значними змінами внаслідок людської діяльності за останні століття: осушення і вирубування старих заболочених дубових лісів, яке триває і надалі. І це при тому, що Берегівський район є одним із найменш заліснених у області.
Загалом ліометопум зустрічається в Середній і Південній Європі, а також на Кавказі. Знаходиться під охороною тих держав, на територіях яких виявлений. Занесений до Європейського червоного списку як рідкісний, Червоної книги України (рідкісний) та Червоної книги Українських Карпат (вразливий). В Україні був відомий лише за чотирма знахідками. Нещодавно гнізда ліометопума знайдено ще у кількох місцях Берегівського району, в тому числі в межах самого Берегова. Та якщо багаторічний дуб у парку райлікарні знаходиться під охороною держави, то віковим дубовим лісам в околицях пощастило значно менше.
Ліометопум європейський, як окраса Берегівщини може повністю зникнути при деградації лісів внаслідок антропогенного тиску та вирубування старих дуплистих дерев. Необхідно зберігати ділянки, де існують поселення цих мурашок, надавити їм природоохоронного статусу. Особливу увагу слід приділити збереженню старих дібров, а також окремих дуплистих дерев, як це практикується у сусідніх європейських державах.
Леся ШВЕД, учитель Берегівської школи-інтернату.
До теми
- Солдат ламається не на війні, а коли вертається назад - автор «Історії, яку варто почути» Євген Дубровський
- На Закарпатті гостра нестача крові з негативним резус-фактором
- Триває аукціон «Купи зустріч – допоможи фронту»
- В Ужгороді студенти створили студію дубляжу і озвучують українською відомі мультфільми
- День відкритих дверей провели в інклюзивній майстерні-кав'ярні «Янгол» в Ужгороді
- У 128-ій Закарпатській бригаді показали, як бійці проходили психологічне відновлення
- В Ужгороді триває реєстрація учасників виставки-конкурсу «Міс-кіс 2024»
- Закарпатський рибоохоронний патруль нагадує про заборону вилову струмкової форелі
- Виробництво препаратів крові: Biopharma будує завод в Ужгороді й планує ще один в Румунії
- ГРВІ та грип: лікарі назвали час зростання кількості хворих
- Закарпатська обласна станція переливання крові: хворі та поранені потребують вашої допомоги - долучайтеся до донорства
- 70% врожаю хурми - втрачено: як посуха пошкодила врожай на Закарпатті
- "Добрі справи Закарпаття" придбали ще одну автівку для ЗСУ
- Андрій Русин: "Захворюваність та смертність від раку молочної залози в Закарпатській області продовжують зростати"
- Бренд екопаперу закарпатця Валентина Фречки почав співпрацю з Uber Eats у Парижі
- В обласну лікарню імені Андрія Новака вчетверте приїхали провідні мікрохірурги зі США
- Срібна призерка Паралімпіади Надія Дьолог вчить йти до мети: в Ужгороді проводять тренінги-практикуми для людей з інвалідністю
- Вони нам — захист, ми їм — зброю: «Повернись живим» збирає 100 мільйонів для двох бригад із Закарпаття
- Військовим і цивільним пацієнтам в Ужгороді бракує донорської крові всіх груп
- Батько шістьох дітей пішов на фронт: історія рома із Закарпаття, який залишився без ноги, захищаючи Україну
До цієї новини немає коментарів