В Україні з’явиться перший культурний маршрут «Шлях Закарпатського живопису»

В Україні з’явиться перший культурний маршрут «Шлях Закарпатського живопису»
Культурний маршрут «Шлях Закарпатського живопису» акцентує увагу не лише на історії живописної традиції, а й звертається до екології природи та екології людини.

 

Культурний маршрут складатиметься із концентрації точок, які розкажуть історію Закарпатської школи пейзажного  живопису. Кожна точка представить окрему місцевість із сюжетів картин пейзажистів Адальберто  Ерделі, Йосипа Бокшая, Золтана Шолтеса, Гаврила Глюка, Ернеста Контратовича, Антона Кашшая,  Василя Габди, Андрія Коцки, Івана Шутєв, Івана Ілька. З червня по жовтень триватиме кампанія з підготовки маршрутів. Основою для них стануть РОІ  точки (місця малювання), які відібрали відповідно до досліджень мистецтвознавця, філолога та  дослідника культурної спадщини Карпат — Михайла Сирохмана.

Туристичний Маршрут Шлях Закарпатського живопису акцентує увагу не лише на історії живописної традиції. Він звертається до екології  природи та екології людини. Кожен, хто замислюється над цими викликами сучасності, зможе  спланувати свій маршрут та прожити унікальний досвід в середовищі карпатських ландшафтів.  Відшукати своє, особисте, місце сили серед пейзажів Боржавської долини, Ужоцького перевалу,  Колочави, Ставного, Воловця, Кам’яниці, Пилипця, Синевирської поляни, Невицького, Верецького  перевалу, Вільшани, Мукачівського та Ужгородського районів.

Шлях Закарпатського живопису

«Ми хочемо створити модель сучасного маршруту, який демонструє спільний культурний та  екологічний наратив України з центральною частиною Східної Європи» — Євген Забарило,  куратор проєкту та голова правління ГО «Культурна платформа Закарпаття».

Концепцію Культурних маршрутів запровадила 1987 року Рада Європи аби реалізувати ключові  культурні принципи європейського союзу: права людини, культурну демократію, розмаїття та  самобутність. Того ж року сертифікували перший європейський «Культурний маршрут» — Шлях  Святого Якова.

«Ці маршрути демонструють внесок різних культур у спільну європейську спадщину. Вони  відбивають різноманітність живих традицій. І відкривають доступ до менш відомих тем і  аспектів історії» — Європейський Інститут Культурних Маршрутів.

Шлях Закарпатського живописуТепер в країні з’явиться перший подібний маршрут у рамках грантової програми Українського  культурного фонду «Культура. Туризм. Регіони». Вона покликана посилити туристичну  привабливість регіонів шляхом стимулювання місцевого культурного розвитку громад та  генерування конкурентоспроможних культурних продуктів. Програму розробили для спільного  пілотного проекту УКФ, Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (КЕУ),  SME.DO (офіс розвитку малого та середнього підприємництва при Міністерстві розвитку  економіки, торгівлі та сільського господарства).

Маршрут «Шлях Закарпатського живопису» спиратиметься на монографію про стиль та історію  пейзажної Школи Закарпатського живопису. спеціально для проєкту її розробляє Михайло  Сирохман. Це стане першим ґрунтовним дослідженням Закарпатської пейзажної Школи, яка  сформувалася на засадах західноєвропейського малярства початку ХХ ст. та естетики народного  мистецтва краю.

Шлях Закарпатського живопису«Свій початок ця традиція бере від Публічної школи малювання з 1927 року, яку заснували в  Ужгороді Адальберто Ерделі та Йосип Бокшай. Традиція школи отримала визнання та стала  поштовхом до культурного розвитку регіону. Закарпатський обласний художній музей  присвоєно ім’я Йосипа Бокшая, а Ужгородському коледжу мистецтв — Адальберта Ерделі.  Працює будинок-музей Андрія Коцки. А 2013 року в місті Ужгород Михайло та Тетяна Ілько  заснували мистецький центр «ILKO Gallery». Центр відкрили виставкою живопису Івана  Ілька (до 75-річчя автора), який і досі, продовжуючи живописну традицію школи, малює у  своїй майстерні, що знаходиться просто в Галереї», — Михайло Сирохман.

Аби «культурні» мандрівники могли досвідчити цю традицію та відкрити для себе Карпати  по-новому створять вебресурс, який стане гідом по Шляху. На ресурсі будуть всі POI-точки —  концентрація місць для пейзажного малювання та VR-панорами пейзажів із природних  середовищ з картин художників. Окремо для зручності створять мапу локацій для ночівлі та  місць, де можна скуштувати улюблені страви художників.   Щоб познайомити туристів та митців із традицією та стилем Школи, на сайті буде змога підібрати  коуча з пейзажного малювання та замовити пленерні тури — майстер-класи з малювання за методологією Школи.

Шлях Закарпатського живописуДля туристів, які подорожують власним транспортом, за сприянням Обласної державної  адміністрації Закарпатської області, встановлять спеціальні дороговкази основних локацій Шляху  та рекомендованих місць для зупинки.  У вересні відбудеться онлайн-конференція, де ви зможете побачити результати перших  експедицій в Карпати, новостворений маршрут, дізнатися — як це прокладати культурні стежки в  горах та історії.

Проєкт підготовлено за підтримки Українського культурного фонду. Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою або авторів.

Турінформ Закарпаття

 

29 червня 2020р.
Çàãðóçêà...

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів