Закарпатцям - напередодні виборів: усе, що ви хотіли спитати про виборчі бюлетені, які отримаєте в неділю

Закарпатцям - напередодні виборів: усе, що ви хотіли спитати про виборчі бюлетені,
які отримаєте в неділю
5 жовтня в країні відбудуться місцеві вибори, на яких буде багато чого нового – нове виборче законодавство, нова виборча система, нові бюлетені… І якщо законодавство та система – це більше про процедури, наприклад, проведення агітації чи підрахунок голосів (тобто те, з чим стикнуться тільки ті, хто в цій процедурі задіяний безпосередньо), то бюлетень – це інструмент широкого вжитку, адже потрапить до рук кожного виборця.

 

Опора пропонує розібратися, скільки та які саме бюлетені можна буде отримати на виборчій дільниці, як з їх допомогою проголосувати, аби ваш голос точно був зарахований та чому друг з іншого району міста може отримати бюлетень з абсолютно іншими прізвищами кандидатів.

Як виглядатиме новий бюлетень?

Нові бюлетені отримає кожен виборець для голосування за кандидатів у депутати до обласної ради та районної ради. А також отримають ті виборці, які обиратимуть міську (сільську або селищну) раду із кількістю виборців 10 тисяч і більше. Такий бюлетень міститиме ліворуч назву партії (та прізвище кандидата єдиного виборчого списку, який не бере участі в персоналізованому голосуванні, адже гарантовано пройде до ради, якщо партія подолає прохідний бар'єр), посередині два квадратики для голосування, а праворуч список прізвищ із 5-12 кандидатів від цієї партії. Таким чином, у першому квадратику необхідно поставити позначку (плюсик або іншу позначку) за партію, а в другому квадратику вписати за трафаретом номер кандидата від цієї партії (від 1 до 12).

Як заповнювати виборчий бюлетень 25 жовтня

Скільки бюлетенів може отримати один виборець?

Зазвичай у більшості населених пунктів України виборець отримає 4 виборчі бюлетені для голосування за кандидатів на посаду:

1) міського (сільського або селищного) голови;

2) депутатів міської (сільської або селищної) ради;

3) депутатів районної ради;

4) депутатів обласної ради.

Як заповнювати бюлетень?

Порядок заповнення бюлетенів описаний у частинах 7 і 8 статті 248 Виборчого кодексу України. Там зазначений максимально правильний варіант, аби на етапі підрахунку голосів у членів комісій не виникало сумнівів і запитань. Звісно, завжди є можливість, що члени комісії приймуть колегіальне рішення, аби визначити волевиявлення виборця, якщо позначка була не надто точна чи не відповідала максимально правильному варіанту. Але варто одразу намагатись заповнити бюлетень максимально уважно, точно і правильно.

Як користуватись новим бюлетенем?

Щоб проголосувати за кандидата у депутати до обласної, районної та міської (сільської або селищної) ради із кількістю виборців 10 тисяч і більше, у першому квадратику ставимо "плюсик" або будь-яку іншу позначку, обираючи партію, а в сусідньому квадратику вписуємо номер за трафаретом.

Максимально правильне голосування

Варто зауважити, що вносити треба максимально точний номер, який зазначено поряд із прізвищем обраного кандидата (наприклад: не 06, а 6; не 01, а 1 тощо). Ці цифри необхідно писати так, як раніше писали індекси на листівках та поштових конвертах в Україні.

Як писати цифри індексним способом

Які бюлетені все ж можуть бути зараховані попри не ідеальне заповнення?

Натомість є припущення, що люди можуть голосувати з новою формою бюлетеня дещо інакше. Наприклад, ставити позначку за партію в першій клітинці, а другу клітинку з трафаретом залишати порожньою. Натомість прізвище кандидата підкреслювати рискою, обводити в коло чи виділяти якимось іншим чином.

Таке волевиявлення не унормовано в законодавстві, тож немає чіткого визначення щодо таких бюлетенів й може бути кілька підходів. Наприклад, міжнародні виборчі стандарти схиляються до того, що якщо можливо визначити персоналізоване волевиявлення, незалежно від форми його прояву, то воно має бути враховано.

Натомість в абзаці 2 частини 7 статті 248 Виборчого кодексу чітко вказано: "Якщо виборець у квадраті із нанесеним трафаретом для написання номера кандидата в депутати зробив позначку не по трафарету, але із якої можливо встановити дійсне волевиявлення виборця, вважається, що виборець підтримує кандидата номер якого зазначено". Тобто, персоналізована підтримка кандидата може бути врахована тільки якщо волевиявлення зроблене в квадратику із трафаретом. Та варто додати, що зараз немає норми, як, наприклад, у попередньому виборчому законодавстві, що бюлетень із будь-якою зайвою позначкою вважається недійсним. Тому можна припустити, що таке волевиявлення буде визначено як підтримка лише партії.

10 жовтня Центральна виборча комісія прийняла роз'яснення щодо заповнення виборчого бюлетеня. Так, члени дільничних виборчих комісій під час підрахунку голосів мали б врахувати волевиявлення громадян і із зазначенням цифри 0 перед одинарною цифрою-номером кандидата, і з написанням цифри прописом не за трафаретом тощо.

Лише за партію будуть зараховані голоси у випадках, якщо виборець заповнить бюлетень таким чином:

Які бюлетені точно вважатимуться недійсними або як НЕ треба голосувати?

Перелік підстав визнати бюлетень недійсним зазначений у частині 29 статті 250 Виборчого кодексу України. Але для виборців найголовнішими будуть фактично два пункти, які регулюють питання, де не варто ставити плюсик чи будь-яку іншу позначку або цифру. А саме – не треба ставити позначки за кілька партій, або лише вписувати номер кандидата без позначки за партію.

А як щодо інших типів бюлетенів?

На виборчих дільницях ми отримаємо також бюлетені іншого типу. Як мінімум для голосування за кандидата на посаду міського (сільського або селищного) голови. Подібні бюлетені також отримають виборці для голосування за кандидатів у депутати до міської (сільської або селищної) ради із кількістю виборців до 10 тисяч.

Відрізнятись такі бюлетені будуть лише "шапкою" із назвою відповідних виборів, округом та прізвищами. Хоча, деякі кандидати можуть пробувати свої сили у балотуванні і на посаду депутата, і на посаду голови, тож їхні прізвища можуть бути присутні у бюлетенях різних типів.

Такий бюлетень міститиме нумерацію; квадратик, де необхідно поставити позначку (галочку, плюсик або іншу);список прізвищ в алфавітному порядку з короткою інформацією про кожного кандидата (партійність чи самовисування, місце роботи, місце проживання тощо).

Недійсними вважатимуться бюлетені,

де стоятимуть позначки за кількох кандидатів.

Що робити, якщо я помилюсь?

Частина 12 статті 248 Виборчого кодексу України передбачає для виборця право на помилку.

У такому випадку необхідно:

  • виборцю невідкладно звернутись до члена виборчої комісії, який видав виборчий бюлетень, із письмовою заявою та проханням видати інший виборчий бюлетень;
  • виборцю отримати новий виборчий бюлетень в обмін на зіпсований, так само, як отримував перший (відповідно до частини 3 статті 248 ВК);
  • уповноваженому члену дільничної виборчої комісії зробити відповідну позначку в списку виборців навпроти прізвища виборця та засвідчити її своїм підписом;
  • члену дільничної виборчої комісії, який видавав бюлетень, негайно погасити зіпсований бюлетень виборця як невикористаний та скласти акт про це;
  • виборцю та двом членам виборчої комісії, які видавали бюлетень, підписати акт, що має бути долучений до списку виборців;
  • члену дільничної виборчої комісії, який видавав бюлетень, зберігати погашений бюлетень до підрахунку голосів
  • під час підрахунку голосів цей погашений бюлетень врахувати як невикористаний і запакувати разом із контрольним талоном у пакет із невикористаними виборчими бюлетенями.

Детальніше читайте за посиланням: Опора

 

23 жовтня 2020р.
Çàãðóçêà...

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів