Батько в декреті: нові права чоловіків у вихованні дітей
9 травня 2021 р. набрав чинності Закон України. Зазначеним документом запроваджено низку змін до КЗпПУ та Закону. Як переконують розробники, Закон дозволяє забезпечити рівні можливості матерям та батькам для догляду за дітьми, поєднувати трудову діяльність та сімейні обов’язки. Також будуть усунені прогалини в законі, які стосуються обмежень прав чоловіків на відпустку для догляду за дитиною; створені передумови, щоб посилити роль татусів у процесі виховання дитини та розвивати відповідальне батьківство на території України.
У переважній більшості в суспільстві панує думка, що саме мати після народження дитини має доглядати та виховувати її. Часто чоловіки заробляють більше, тому і економічна мотивація підштовхує родини до поширення саме материнського догляду за новонародженими дітьми. Але з кожного правила бувають винятки. Отже, якщо саме батько виявляє бажання замінити матір у догляді за дитиною та її вихованні, він отримує додаткові можливості для реалізації такого права.
Ключові новації Закону
Роботодавці можуть встановлювати власним коштом скорочену тривалість роботи не лише для жінок, в яких є діти до 14 р. або дитина з інвалідністю, а й для чоловіків, що мають таких дітей. Це ж саме стосується матерів/батьків, які є одинокими.
Запроваджується нова одноразова відпустка у зв’язку із народженням дитини (до 14 к. д), яка надається, якщо це:
чоловіки, дружини яких народили дітей;
тато дитини, який з її мамою офіційно не одружений (умова – разом живуть, ведуть спільний побут, мають спільні права, обов’язки);
бабусі/дідусі/інші повнолітні родичі, які фактично доглядають за дітьми, мама/тато яких є одинокими.
Скористатися такою відпусткою може тільки один із вищевказаних громадян. Якщо батько скористається таким правом, баба чи дід отримати таку відпустку не зможуть.
Ця відпустка надається роботодавцем на підставі письмової заяви, в якій заявник має визначити конкретну тривалість відпустки в межах максимальної (14 днів). Громадянин, який отримав відпустку при народженні дитини, повинен надати працедавцю копії документів, потрібні для держреєстрації народження дитини/свідоцтва про народження впродовж 30 к. д. з дня початку відпустки.
Скористатися відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею 3-х р. наразі може тато нарівні з мамою.
На відміну від порядку, що існував раніше, батькові не доведеться доводити факт припинення матір’ю відпустки для догляду за дитиною та вихід на роботу.
Часто це було неможливо, якщо мати до народження дитини не була найманим працівником, навчалася за денною формою навчання чи служила. Передусім це стосувалося жінок, зареєстрованих фізособами-підприємцями/самозайнятих громадянок, які не могли надати довідку з роботи про завершення відпустки.
Нарівні з мамою наразі тато може скористатися частково оплачуваною відпусткою/відпусткою без збереження зарплати для догляду за дитиною, якщо в нього є відповідні підстави, передбачені ч. 4 чи 6 ст. 179 Кодексу.
В період відпустки для догляду за дитиною батько може працювати на умовах неповного робочого часу та вдома.
Додаткова відпустка співробітникам, що мають дітей/повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгр. А I гр. надаватиметься нарівні як матері, так і батькові.
Нині важко оцінити наслідки ухвалення Закону. З одного боку, ставлення роботодавців до молодих жінок, особливо тих, що перебувають у шлюбі, часто є упередженим, адже саме молоді мами зазвичай беруть соціальні відпустки. Тому, ймовірно, шанс зазнати дискримінації з боку роботодавця через потенційне материнство зменшиться. З іншого боку, розширення можливостей для чоловіків приймати участь у безпосередньому догляді та вихованні малолітніх дітей цілком відповідає європейській практиці і засвідчує бажання держави наближатися до стандартів ЄС та розвитку відповідального батьківства в Україні.
До теми
- Дитячий уролог Ужгорода Олександр Сима: коли з дитиною потрібно звертатися до лікаря?
- 5-річна Даніелка Фенцик із Ужгородщини готується до складної операції та чекає на допомогу небайдужих
- До якого віку можна вакцинуватись від ротавірусу?
- Дали ім'я та влаштують у будинок дитини. Що сталося з хлопчиком, якого залишили в Закарпатській дитячій лікарні
- В Ужгороді впродовж 2022 року народилася 3 031 дитина (ВІДЕО)
- Як почувається Павло Мотичка з Закарпаття після уколу "Золгенсма" та про допомогу іншим дітям — розповідає мама хлопчика
- Жили в підвалі та пили дощову воду: 10-річний Ілля з Маріуполя - про життя під обстрілами та переїзд до Ужгорода
- У малюка, якого мати залишила у пологовому будинку Мукачева, з'явилася нова родина
- Вечір з Кірою Зайцевою відбувся в Ужгороді (ВІДЕО)
- Закарпатець став срібним призером світової “Олімпіади геніїв”
- У Сваляві триває благодійний аукціон: кошти збирають 5-річній дівчинці Кірі Зайцевій (ВІДЕО)
- Пакунок малюка. Як отримати закарпатцям? (ВІДЕО)
- Маму одинадцятирічної дівчинки, яка народила від вітчима, хочуть позбавити батьківських прав
- Новонароджену дитину транспортують гелікоптером з Ужгорода до Львова
- "Пласт" по-закарпатськи: в регіональному осередку налічується понад 300 осіб (ВІДЕО)
- Майже 25 тис. грн зібрали на благодійному заході "Діалоги з Аліною Паш" в Ужгороді
- На Закарпатті лікують 12-річну дівчинку, у якої поліомієліт викликав частковий параліч
- У неділю в Ужгороді на ярмарку збиратимуть кошти для хворого Єгора Сипавки
- "Щоб роми працювали, їм потрібно розповідати про професії і показувати їх", — Роман Стойка
- На Говерлі загубився 6-річний турист. Шукають поліція, Нацгвардія та армія
До цієї новини немає коментарів