На Закарпатті обговорили «житлове питання» для переселенців на 2024 рік

На Закарпатті обговорили «житлове питання» для переселенців на 2024 рік

 

В Ужгороді відбулася пресконференція за результатами міжвідомчої зустрічі керівництва МФОЗНС «Регіон Карпат» NEEKA, представників УВКБ ООН; представників Закарпатської обласної військової адміністрації та міських рад. Тема зустрічі: пошук житлових рішень для внутрішньо переміщених осіб на 2024 рік.

 

На зустрічі обговорювалися юридичні аспекти забезпечення житлом ВПО, участь органів місцевого самоврядування у формуванні та існуванні фондів тимчасового житла для ВПО та пошук альтернативних  рішень в короткостроковій та довгостроковій перспективі. «На Закарпатті перебуває більш, ніж 370 000 переміщених осіб згідно з даними мобільних операторів, офіційно зареєстрованих ВПО більше, ніж 172 000 осіб Також ми бачимо тенденцію що з країн ЄС повертаються наші громадяни і близько 30% з них згідно з опитуваннями міжнародних інституцій немає куди повернутися, - каже Альберт Пірчак, директор МФОЗНС «Регіон Карпат» NEEKA.  - Із короткострокових рішень: Закарпаття розмістило цих людей в місцях компактного проживання, наша організація підтримує зв'язок з такими місцями, надаючи безкоштовну соціальну, психологічну, юридичну допомогу завдяки підтримці з боку УВКБ ООН, але питання житла це не вирішує». За словами Альберта Пірчака, результати обговорень свідчать, що деякі сім'ї в наступному році зможуть отримати ключі від соціального житла.

 Федір Данильченко, радник з питань захисту польового офісу УВКБ ООН в місті Ужгород зауважив, що організація сфокусувала зусилля на підтримці ВПО в Закарпатській області. Проблема короткострокового житла, за його словами, більш-менш вирішується. Щодо довготривалої підтримки, то існує кілька варіантів, одне з них-- підтримка в оренді приватного житла для тих людей, які здатні через 6 місяців продовжувати сплачувати платежі самостійно.  «Проте існує велика кількість людей, які не можуть собі цього дозволити. Для них мають існувати окремі рішення. І я дуже радий, що сьогодні долучилися майже всі територіальні громади Закарпатської області до обговорення проблеми соціального житла для ВПО. Здається, наразі жодна громада не має фонду соціального житла або фонду тимчасового житла для ВПО», - зазначив Федір Данильченко.

Наталія Криворучко, голова Ради з питань ВПО при Закарпатській ОВА, регіональна координатора Міжнародної благодійної організації «СОС Дитячі містечка України» розповіла, що організація облаштувала місця компактного проживання для переселенців та створила ігрові кімнати, регулярно надає соціальні послуги на виїзних прийомах. «У громадах не створюються черги на соціальне житло. Потрібні певні нормотворчі зміни на рівні громади, прийняття, можливо, якихось нормативно-правових локальних актів для громад для формування черги на соціальне житло, - каже Наталія Криворучко. -   Попри загальні дані ВПО в області є ще одна цифра, це кількість переселенців, які планують залишитися у Закарпатській області - 30% людей (а це понад 100 тис. осіб). Жодного ресурсу не вистачить, щоб розмістити там літніх людей, сім'ї з дітьми, людей з інвалідністю. Тому сьогоднішня зустріч - це старт для дискусії і адвокаційної роботи, залучення інвестицій і інформування ВПО».

На зустрічі обговорили також про діяльність фондів та напрямки їхньої роботи, щоб узгодити спільні дії і рухатись в одному напрямку. На цьому наголосив Юрій Котубей, керівник юридичного відділу МФОЗНС «Регіон Карпат» NEEKA. «Надалі плануються робочі зустрічі з представниками громад для більш детального обговорення на місцях. А також допомога громадам при аналізі українського законодавства для юридичного правильного оформлення процесів та документації», - пояснив Юрій Котубей.

За інформацією учасників пресконференції, на Закарпатті діє 150 місць тимчасового розміщення ВПО, проте у них проживає близько 1% від усіх зареєстрованих офіційно переселенців. В області наявні ще 1500 вільних ліжкомісць. Проте, за словами експертів, не всі з цих місць належно облаштовані, частина з них розміщені у сільські місцевості, без можливостей працевлаштування на отримання якісних соціальних послуг.  

 

 

18 грудня 2023р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів