Лікар акушер-гінеколог Ірина Дудла: «У мене майже щодня половина пацієнтів – ті, хто бореться з непліддям»
Відсіюємо міфи та говоримо про важливі речі простою мовою з лікарем акушер-гінеколом, лікарем УЗД, сертифікованим спеціалістом FMF Іриною Дудлою.
Пані Ірино, почнемо з азів: чому проблема виникає, коли парі треба звертатись до лікарів, з чого починати?
Непліддя, згідно з загальноприйнятим визначенням, це той випадок, коли в пари віком до 35 років упродовж року регулярного статевого життя без контрацепції не настає вагітність. Якщо ми говоримо про пару, в якій жінка старше 35 років то йдеться вже про термін у півроку. Чому так?
Тому, що після 35 років знижується рівень оваріального резерву, і мало того, що зменшується кількість яйцеклітин, так знижується ще і їхня якість, а це дуже важливо, бо інколи ми можемо бачити нормальну кількість яйцеклітин, але вони будуть не здатні до запліднення з тих чи інших причин.
Так, у цьому контексті ми насправді орієнтуємося насамперед на вік жінки, адже якщо у чоловіків сперматогенез оновлюється кожні 72 години, то у жінок кількість яйцеклітин закладена при народженні, протягом життя вони можуть гинути, може погіршуватися їхня якість, тому вкрай важливо їх зберігати.
Вибачте, мушу уточнити: від чого погіршується якість та кількість яйцеклітин у жінок? Алкоголь, цигарки, спадковість?
І алкоголь також, але я би навела кілька причин, які впливають на кількість та якість яйцеклітин жінок. У першу чергу говоримо про генетично закладену кількість, з якою ми народжуємося та живемо. По-друге, вплив різних факторів протягом життя: наприклад, автоімунне буває зниження кількості оваріального резерву, вплив шкідливих звичок, як-от алкоголь, куріння чи наркотики, небезпечні умови праці, вплив токсичних речовин тощо – все це може мати негативний вплив і призводити до передчасного виснаження яєчників і, відповідно, виникнення проблеми непліддя.
Передчасно – це в якому віці?
Коли менопауза настає раніше 42-х років. Щоправда, сьогодні ми маємо випадки, коли подібна картина спостерігається і у віці 25 років, і це дуже сумно, коли бачимо молоду жінку, котра мріє про малюків, а у неї по декілька фолікулів у яєчниках і шанси завагітніти вкрай низькі…
Гаразд, пані Ірино, причини відомі, але уявляємо, що фолікули є, але все одно вагітність не настає. Чому?
Дуже складна і багатогранна відповідь, спробую пояснити максимально доступною для читача мовою. Отже, почнемо пояснення з яєчників, у яких має відбуватися овуляція. Що це таке, овуляція? Це процес щомісячного дозрівання у жінки репродуктивного віку одного домінантного фолікула, який і запліднюється згодом. Які є види ановуляції? Перша причина: домінантний фолікул може просто не дозрівати, а може визріти, але не розірватися. У цих двох випадках ми, лікарі, можемо допомогти: якщо в жінки є нормальний запас антральних фолікулів, але вони не дозрівають, то ми можемо простимулювати їхнє дозрівання, додавши спеціальний гормон, щоб усе проходило так, як при природному циклі. По суті ми доростимо фолікул до відповідного розміру, а після цього повинні зробити все, щоб відбувся його розрив. За умови природнього процесу це досягається в організмі жінки шляхом викидом лютеїнізуючого гормону, але якщо цього не стається, то включаються фахівці, які замінюють названий гормон хоріонічним гонадотропіном людини, це називається «тригер овуляції».
Це ми говоримо про ін’єкцію?
Так, ми вводимо препарат у вигляді ін'єкції і протягом 36 годин має відбутися розрив, тобто овуляція з виходом яйцеклітинки.
Наступна причина, чому може не наставати вагітність, це непрохідні маткові труби. Як відомо, сперматозоїд із яйцеклітиною зустрічаються в маткових трубах, але якщо останні є непрохідними, то ця зустріч може не відбутися. Тому якщо ми зіштовхуємось із непліддям, то обов’язково перевіряємо прохідність маткових труб. Золотим стандартом в цьому випадку є перевірка під рентгеном - метросальпінгографія, яка дає найбільш об'єктивну картинку.
Говоримо про відомий термін «спайки»?
Так, спайки, ендометріоз, запалення, інколи лікарі можуть і не знайти причину їхнього виникнення.
Це лікується?
У принципі, практично ні, хоча при окремих видах непрохідності маткових труб і можна пробувати робити їхню пластику, але високої ефективності цей метод не дає. Тому, щоб не втрачати час та оваріальний резерв жінки, ми повинні скерувати пацієнтку на екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ), де ми оминаємо маткові труби, беремо яйцеклітини з яєчників і вже запліднену переносимо в матку.
Відтак ми з вами дійшли до матки, в якій формується малючок. Тут теж може бути кілька важливих причин, через які не виношується плід.
Отже, відомо, що запліднена яйцеклітина має прикріпитися в порожнині матки, і для цього має бути відповідна слизова – отака подушечка для прикріплення цієї заплідненої яйцеклітинки. Якщо зі слизовою не все гаразд, то прикріплення не відбувається і по факту запліднення відбулося, а вагітність не настала. Що може заважати прикріпленню? Наприклад, поліп ендометрію, хронічне запалення слизової, недостатня товщина ендометрію…
Це все звучить доволі складно… Невже і в цих випадках лікарі можуть втручатися та допомагати?
Звичайно: якщо є поліп, то його видаляємо, якщо недостатня товщина ендометрію, то його можна дорощувати, додаючи спеціальні препарати.
Але це ще не всі причини, є й інші, приміром, деформована порожнина матка. Такий випадок (синдром Ашермана) я мала буквально днями: у жінки уся порожнина матки були у спайках, наче в сотах, вона чотири роки не мала менструації, бо ця менструальна кров не мала відтоку, і не могла з’ясувати причину такої ситуації. Проблему не могли діагностувати в чотирьох клініках.
Після чого вона звернулась в нашу клініку, я одразу зрозуміла з чим ми маємо справу, наш оперуючий гінеколог Михайлович Михайлович Черняк викоонав гістерорезектоскопію, видалив усі злуки. Чекаємо на настання вагітності.
Продовжуючи тему порожнини матки, вона може бути ще й деформована фіброматозним вузлом, який може пролабувати (пробивати. – Авт.) її, і його слід забрати, що можна зробити гістероскопічно перед плануванням вагітності. До речі, наявність такого вузла може бути причиною як непліддя, так і втрат вагітностей.
Слід згадати ще про аномалії розвитку матки, наприклад перетинки, повні чи часткові, які ідеально видаляє наш оперуючий гінеколог Михайло Михайлович Черняк. Маємо вже не один успішний кейс із ним у цьому напрямі та чудових народжених малюків.
До речі, я і не знаю чи хтось в області робить аналогічні оперативні втручання, чула випадки, що раніше і за кордон з Ужгорода направляли для резекцій перетинок матки. Тепер усе це можна робити дома, у нашій клініці «Астрамед».
Шийковий фактор теж не останній у розмові про причини непліддя: тут слід говорити і про спайки, і про поліпи цервікального каналу тощо. Всі випадки індивідуальні, потребують окремого підходу та вивчення та, певна річ, високого рівня кваліфікації спеціалістів.
Якщо є підозра на непліддя, з чого варто загалом почати перше обстеження?
Коли ми говоримо про непліддя, то потрібно звернутися до фахівців обом у парі. Чоловікові не потрібно проходити значні обстеження, достатньо для початку зробити спермограму, яка багато чого описує, і якщо в ній все гаразд, то ми розуміємо, що потрібно обстежувати жінку. Я завжди починаю з чоловіка, бо це ще й дешевше виходить, і легше, адже певні види обстежень у жінок можуть бути не тільки дороговартісними, а й спричиняти дискомфорт, тому краще починати з підтвердження чи виключення простішого варіанту.
Багато чоловічих проблем вдається врегулювати фахівцям?
Так, цим займаються андрологи і дуже успішно. До всього, сучасні технологічні рішення дозволяють використати навіть невелику кількість сперматозоїдів для запліднення, це дозволяє роботи екстракорпоральний метод (ЕКЗ).
Раніше про проблему непліддя говорили неохоче, чи зараз більш усвідомлено звертаються пари?
У мене майже щодня половина пацієнтів – ті, хто бореться з непліддям. Наразі це не є тема табу і це не соромно.Часто, говорячи про лікування, доводиться чути щось на кшталт «віра – половина успіху» чи «дома лікують стіни», чи щось подібне. Автотренінг, налаштованість пацієнта та й самого лікаря присутні у вашій роботі?
Звичайно, психологічний стан, налаштування насамперед самого пацієнта щодо лікаря дуже важливий, бо від цього залежить, наскільки він буде виконувати всі рекомендації, призначення, вчасно приїжджати на обстеження. Коли цей контакт складається, коли виникає місток довіри, тоді результат позитивний. Але коли пацієнт не має тієї довіри, коли він обходив десятьох лікарів і робить якісь свої висновки, почитавши ще щось в інтернеті, тоді складно… Останнє взагалі проблема: ну, рідко людина, котрій щось допомогло, сидить в чатах та форумах і пише про позитив, а ось якщо людині не допомогло і навіть якщо вона одна така з сотні… І часто буває так: призначаєш препарат, а пацієнтка потім каже, що не приймала його, бо на форумі щось прочитала… Тому вірити потрібно не інтернету, а спеціалісту, і психологічний фактор однозначно відіграє дуже важливу роль!
Куди звертатися?
Звичайно, до акушера-гінеколога, але я би все ж таки рекомендувала звертатися до спеціаліста, який працює з непліддям. Адже зараз у медицині все дуже звужується, зараз у будь-якому напрямку багато інформації, розвитку, доступ до величезних міжнародних платформ, і одній людині не під силу все це опанувати. Певна річ, звичайний акушер-гінеколог матиме менше інформації про непліддя, ніж фахівець у цьому питанні.
Чи можемо вже говорити, що рівень медицини у цьому питанні в Україні такий, що нам більше не потрібно прагнути вирватись за кордон? У нас ті ж протоколи, те ж обладнання? Чи й краще?
Я вам можу сказати своє враження, і хай це не статистика, але це дуже й дуже багато випадків: усе частіше й частіше до мене приїжджають пацієнтки, українки, які виїхали за кордон, а тепер потребують лікування. Більше того зараз маю в циклі індукції словачку, якій в Словаччині покриває все страхова, але їй комфортніше проходити лікування у мене.До слова, пацієнти з-за кордону нерідко визнають, що наша медицина краща, наш рівень боротьби з непліддям кращий, і збільшення кількості пацієнток з Європи свідчать про це. Жінки приїжджають сюди, їздять до мене на індукції, вони готові бути тут увесь той період, поки ми дорощуємо фолікули, потім їхати до чоловіка і знову повертатися до мене, витрачати ці зусилля, бо тут справді легше і комфортніше. І навіть більше того: там, за кордоном, нерідко лікарі стверджують, що пацієнтка ще не має показів до ЕКЗ, а потім, коли вже ті покази нарешті з’являються, виявляється, що оваріальний резерв вичерпаний, час втрачено, і вже нічого не допоможе…
Тому закликаємо пари не зволікати, а звертатись….
Так, і головне – налаштовуватись на позитив! Я приймаю в клініці «Астрамед» щодня, консультую, готова відповідати на питання та, звичайно, допомагати в отриманні найбільшого щастя – малюків.
Пані Ірино, спасибі за цікаву розмову. Успіхів вам у вашій такій важливій роботі!
Наталія Петерварі
До теми
- Військовий капелан Мукачівського прикордонного загону Віктор Худяк та рідні захисників виготовляють окопні свічки
- На третину менше зареєстровано шлюбів на Закарпатті у 2024 році, ніж у 2023-му
- 18 лютого 2025 року запрошуємо на воркшоп «Синергія співпраці: кращі практики приватних компаній з розширення прав і можливостей жінок»
- "Тут люди рятують життя. Це найкраща робота": історія лікаря-травматолога бригади "Червона калина" НГУ Івана Григи
- Проєкт "Дрони Закарпаття" став сертифікованою школою операторів БпЛА
- На Закарпатті продовжує зростати захворюваність на грип та ГРВІ - минулого тижня захворіло понад 3000 краян
- "Кожні 7 секунд — «приліт». Боронив «Ромео» — найгарячішу точку". Військовий — про бойове хрещення у Донецькому аеропорті
- У Закарпатській області зареєстровано 13 навчальних мінікомпаній. Що це таке і для чого?
- У лікарнях Ужгорода та Закарпатської області — дефіцит донорської крові всіх груп та резусів
- Серед медиків Національної гвардії, які рятують життя військовим, є і закарпатці
- На Закарпатті погіршилася епідеміологічна ситуація
- "Бути поруч з тими людьми, які служать іншим": історія першої на Закарпатті поліцейської капеланки
- Увага! На Закарпатті – сніголавинна небезпека
- В Ужгороді терміново шукають донорів для наших захисників
- Волонтери в ужгородських супермаркетах за рік зібрали гроші на 200 дронів
- Загальнонаціональна хвилина мовчання: в Ужгороді двічі на тиждень проводитимуть акцію пам'яті полеглих Героїв
- В ужгородській кав’ярні військових безкоштовно пригощають кавою
- На Закарпатті 23% від усіх охочих долучитися до Сил оборони через центри рекрутингу - жінки
- Половина мешканців Закарпаття не знають, де та як отримати соціальні послуги — дослідження
- 16 закарпатців померли від переохолодження
До цієї новини немає коментарів