Чи загрожують ціаніди населенню Закарпаття?

Вперше про них жителі Закарпаття почули тоді, коли у Тисі від ціанідів масово вимирала риба. Сталося це через недбальство наших сусідів-румунів. Тому нинішні розмови про застосування ціанідів при вимиванні золота з мужіївських руд неабияк насторожують людей.

 

Натомість директор ТОВ "Закарпатполіметали" Олександр Бабинін стверджує, буцімто нічого страшного в тих ціанідах немає. Каже, головне правильно їх застосовувати і дотримуватися правил безпеки.

— Ми зробили дуже серйозний проект розвитку підприємства, — каже О.Бабинін. — Його вартість 69,2 мільйона доларів. Для переробки золотоносної руди мають бути три складові ланцюги. Ми тепер використовуємо гравітацію. Другий етап - флотація - змішування з піною, і в залежності від речовини сульфіди прилипають до різних речовин. Кінцева стадія - гідрометалургія. Один з її видів - ціанідування. І нічого страшного в цьому немає. Та мова нині про те, де саме розташувати фабрику, бо для застосування ціанідів потрібні хвостосховища. Найкраще місце - Затисянський хімзавод. Проте доки "Закарпатполіметали" не матимуть господаря-інвестора - мова про застосування ціанідів не йтгиме. Бо в це треба вкладати гроші. Що стосується згоди чи незгоди закарпатців із можливим застосуванням ціанідів - їм, зрозуміло, передовсім треба все пояснити. Бо наскільки ціаніди небезпечні, настільки й корисні...

Проте начальник екологічної інспекції в Закарпатській обпасті Михайло Садоха заперечує безпечність використання технології вимивання золота ціанідами.

— Видобуток золота - це бізнесовий проект, — переконаний Михайло Михайлович. — І я впевнений, що ціанідні технології не мають застосовуватися на Закарпатті. Адже їхнє використання передбачає утворення хвостосховищ, де зберігатимуться ці відходи. Нам потрібна якась екологічна катастрофа? Думаю, що ні. Давайте залишимо це питання майбутнім поколінням. Якби Україна мала від цього якийсь зиск, то — будь ласка. Зараз "Закарпатполіметали" — банкрут. І тепер слід більше перейматися переробкою тих відвалів руд, через які забруднюються грунт і вода у Мужієві. Якщо ж прийде конкретний інвестор і запропонує технологію видобутку золота, обгрунтовану науковцями, то відповідна комісія буде зобов’язана розглянути його пропозиції. Такий проект повинен пройти екологічну експертизу. Є фахівці, експерти з екології, котрі зроблять свої висновки.
Оксана ДАРНИЦЬКА, "Новини Закарпаття".

 

29 січня 2007р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів